Düsseldorf Bölgesi Hutbe Yarışması Hacı Bayram Camii’nde yapıldı

Krefeld-Düsseldorf bölgesi irşad  başkanlığının düzenlemiş olduğu şubeler arası Hutbe okuma yarışması, yoğun bir katılımla, Krefeld Hacı Bayram Camii’nde gerçekleştirildi.

Yarışmanın sunucusu İlhan Türkkahraman program akışını ve kurallarını açıkladıktan hemen sonra açılış Kur´an-ı Kerim´ini ogulcan Kayhan  okudu.

Yoklamayı yerine getiren Bölge İrşad Başkanı Mustafa Bildik selamlama konuşmasında öncelikle uzaktan ve yakından programa iştirak eden bütün misafirlere teşekkürlerini iletti ve şöyle devam etti:

“Başta yavrularımızın anne-babaları ve hocaları olmak üzere yavrularımıza çalışmalarında emeği geçen herkese canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Yavrularımız buraya gelerek ve yarışmaya katılarak en büyük fedakarlığı ve cesareti göstermişlerdir ve aslında şimdiden gözümüzde, gönlümüzde birinciliği hak etmişerdir.

Cenab-ı Allah onlardan razı olsun diyorum ve hepinizi sukünet içinde onları dinlemeye davet ediyorum,”dedi. Jüri heyeti şu hocaefendilerden oluştu. Düsseldorf Bölge Hac ve Umre sorumlusu  Selahattin Cankur, Ahmet Taşçı Hocaefendi, Akşemsettin İmam-Hatibi Abdullah Coşkun Berber, Mevlana imam hatibi Bilal Pekel,

 Küçüklerde şu ögrenciler dereceye  girdi:

1.DU-HACI BAYRAM ,Osman Cankara, 2.KREFELD HACI BAYRAM; Ammar Uçar 3. M.GLADBACH   Emin Avcı     4. MÜLHEİM   Süleyman  yigit 4.DU-RHEINHAUSEN  Muhammed Korucu

Büyüklerde şu öğrenciler dereceye girdi:

1.M.GLADBACH Tayyip Aydın,  2. OB-AKŞEMSEDİN, M. Fatih  Berber 3.MÜLHEİM   Furkan Aslan  4. DU-HACI BAYRAM VELİ  Yasin  Yıldırım 4.DU- RHEİNHAUSEN Beytullah Civak  4.KREFELD HACI BAYRAM  Ahmet Y. Demirel

10/13 – 14/18 yaşları arası iki kategoride gerçekleşen yarışmada, gençler birbirinden güzel hutbeler okudular. Değerlendirme konuşmasında Bölge irşad  Başkanı  Mustafa Bildik şöyle devam etti, “Bu yavrularımızın hepsi birincidir” dedi. “Hepimiz birbirimizi çok sevelim, birlikten ve beraberlikten asla ayrılmayalım” diyen Bildik, “Çocuklarımızın annelerine babalarına ve emeği geçen hocalarına ve de özveri ve büyük emek harcadıkları için kendilerine teşekkürlerimi arz ediyorum.

Geleceğimiz yavrularımızın avuçları arasındadır. Yavrularımızın ellerine neyi bırakırsak onu yaşar ve yaşatırlar, eğer ki geleceğimizin daha parlak daha barış dolu huzur dolu geçmesini istiyorsak, onların yüreklerine ektiğimiz tohumlara dikkat edelim diyorum ve hepinizi emanetlere en güzel sahip çıkan Yüceler Yücesi Rabbimize emanet ediyorum“ diyerek sözlerini noktaladı.

Camilerdeki kurslara katılmak suretiyle yüce dinimiz İslamın temel esaslarını öğrenen ve Cuma  namazı kıldırabilecek derecede yetiştirilip bu yarışmaya katılan gençlerin çok heyecenlı oldukları görülmekteydi.
bölge irşad başkanı Mustafa Bildik başkanlığında gerçekleştirilen yarışmanın nihayetinde, bütün katılımcılara Bölge icrasi tarafından belge ve hediye takdim edildi.

Jüri heyetinin titiz bir şekilde değerlendirme ve puanlama yaptığı program Rheinhausen camii imam hatibi Şekip Sayık hoca efendinin okumuş olduğu Kur’an-ı Kerim ziyafeti ile sona erdi.

Murat SATILMIŞ  Foto: Turgut Kantaroğlu

                                  

             

Comments are closed.