BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

El Ele’den 2013 Atağı

2013 yılı’nın ilk yönetim kurulu toplantısını derneğin Hamburg’un Wansbek semtinde bulunun binasında gerçekleştiren Hamburg el ele derneği 2013 yılı için önemli kararlar alarak çalışmalarına hız kazandıracak.

 

Engelli Lobisi Şart

Almanya‘da engellilerin sosyal hayata uyumu ve yardım faaliyetleriyle tanınan derneğin toplantısına, Hamburg merkez semt belediyesinde SPD meclis üyesi ve aynı zamanda uyum komisyonu sözcüsü Erkan Şahin de katılarak derneğin şeref üyesi oldu.

Derneğe şeref üyesi olduğu toplantıda bir konuşma yapan Şahin, Bir siyasetçi olarak değil,bir engelli birey olarak sorunların bilincindeyim. Çalışmalarınızın ne kadar zor ve anlamlı olduğunu bilmekteyim. Bugüne kadar engellilerin lobisi olmaması büyük bir eksikliktir. Bende bu konuda elimden gelen çabayı göstererek, el ele vererek, engelli sorunlarına kamuoyunda dikkat çekecek etkin bir lobinin oluşmasına katkı sunacağım” dedi. Derneğin onursal başkanı şair Özer Meral’de, genç siyasetçinin derneğe üye olmasının kendilerine güç verdiğini belirterek, “Almanya’nın geleceği sizin gibi göçmen kökenli genç siyasetcilerin ellerinde. Bir gün gelecek ve sizin gibi genç dinamik göçmen kökenli gençlerimiz bu ülkeye başbakan bile olabilecek “ dedi.

Pusula Değişiyor

Yönetim kurulu toplantısında konuşan derneğin başkanı Ali Akdemir’de dernek kurulduğundan bugüne kadar çalışmaların merkezinde, başta Türkiye’deki engeliler olmak üzere sosyal yardım amaçlı faaliyetler vardı.

Bizler ayaklarımızın bastığı Almanya zemininde yaşayan onbinlerce göçmen kökenli engellilerin sorunlarını fazla önemsemedik. 2013’de çalışmalarımızın pusulasını Almanya’daki engelliler oluşturacak. Özellikle Almanya’da yaşayan engellilerin sosyal yaşama katılımı, engelli çocukları olan ailelerin eğitimi, Avrupa birliği hayat boyu öğrenme projeleri , ‘Grundwig’ ( Yetişkin eğitimi ) ve ‘Leonardo’ ( İş ve Meslek Hayatı ) ile ilgili programlar kapsamında projeler sunacağız.” dedi.

Derneğin sekreteri Salim Yıldız da engelli aileleri ve onların çocuklarının sosyal hayata uyumu konusunda yürüttüğümüz koro ve folklor çalışmalarının önümüzdeki süreçte daha da genişletilerek devam edeceğini açıkladı.

Yönetim Kurulundaki Görev Değişiklikleri

Derneğin saymanı Cem Gülcüoğlu’nun zamanı olmamasından dolayı boşalan saymanlık görevini derneğin başkan yardımcısı İsmail Yavuz üstlendi. Hamburg Mitte’de oluşan Uyum komisyonuna derneği temsilen Ali Mercan seçildi. Alman engelli dernek ve kurumlarla görüşmelerin koordine görevini Salim Yıldız ve göçmen kökenli derneklerle koordineyi ise bugüne kadar olduğu gibi Remzi Jasim sürdürecek. Derneğin Schlieswieg Holstein bölge koordinatörü Kadir Taçgın ise yine basın sorumlusu olarak görevine devam edecek.

Haber ve Fotoğraflar: Kadir Taçgın

Comments are closed.