Emekli Alman Müzik Akademisyeni Wolfgang’ın Türkiye sevdası..!

Servet niteliğindeki zengin müzik aletlerini Türkiye’ye bağışladı

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Alman vatandaşı, Wolfgang Ott, 1968 yıldan buyana dünyanın değişik ülkelerinden topladığı, Piton yılanı derisinden, fildişine kadar malzemelerden yapılmış zengin müzik aletlerini Türkiye’ye bağışladı.

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Alman vatandaşı, Wolfgang Ott, 1968 yıldan buyana dünyanın değişik ülkelerinden topladığı müzik aletlerini Türkiye’ye bağışladı.

TC. Köln BaşKonsolosluğunun aracılığıyla ulaştığımız bu sanat haberi Avrupa’da yaşıyan tüm gurbetcilerimiz heyecanlandırdı.  Müzik Akademisi öğretim üyeliğinden emekli Wolfgang Ott, Dünya’nın dört bir yanında çoğunluğu Afrika, Asya ve Avrupa ülkelerinden olan 250 ‘ye yakın paha biçilemez, birbirinden özel müzik aletlerini Türkiye’de kendi alanında ilk ve tek olma özelliği taşıyan, “Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi ” ne kendi evinde düzenlenen törenle, temsili olarak teslim etti.

Köln Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Ayşe Sezen ve Türkiye’den gelen kurucu olduğu ve aynı zamanda adını taşıyan, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’nin Başkanı İbrahim Alimoğlu ve bir gurup heyet Wolfgang Ott’dan müzik aletlerini teslim alarak şükranlarını sundular.

Sanat sevdalısı ve Wolfgang Ott’un koleksiyonunda orta çağ Avrupa’sının sevilen müzik aleti Drehleiter veya Afrika’da Piton yılan derisi ve fildişinden yapılma müzik aletleri bile bulunuyor. Türk müzik aletleri arasında ise, bağlama, yaylı tambur, keman, kanun ve ud gibi birçok müzik aleti göze çarpıyor.

Köln Muavin Konsolosu Ayşe Sezen, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Değerli sanatsever sayın Wolfgang Otto’un bu davranışı sanata ve sanatçıya verdiği değerin bir göstergesidir. Kendisini tebrik ediyor şükranlarımı sunuyorum ” dedi.

Türkiye sevdalısı bir müzik adamı Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan Beldesi’nden üç yıl önce ev alan Wolfgang Ott, “Müziğe olan ilgim ilk 1968 yılında başladı ve o yıl Fas gezimde bir müzik aleti alarak Almanya’ya  getirdim. Müzik aletlerinin kültürün bir parçası olduğunu düşündüğüm için daha sonra gittiğim her ülkeden  müzik aletleri toplamaya başladım. Zamanla evime sığmayacak kadar cok sayıda müzik aletim oldu. Ben klasik gitar çalıyorum. Sonradan sadece telli müzik aletlerini biriktirmeye başladım. Müzik aletleri belli bir sayıya ulaştığı zaman bunları kilerde saklamanın doğru bir şey olmadığını düşündüm. Bu bir kültür mirası ve müzede sergilenmesi gerekli olduğuna karar verdim. İlk başta bunları Almanya’da bir müzeye bağışlamayı düşündüm. Fakat Almanya’da müzelerin para ve personel sıkıntıları var. 1970 yılından beri Türkiye’ye gidiyordum. Türkiye’yi çok seviyorum. Son zamanlarda ise yılın yarısını Türkiye’de geçirmeye başladım. Bu yüzden bunları Türkiye’de sergilemek istedim ” şeklinde konuştu.

Alimoğlu kendi alanında en büyük Müzik müzesini kurdu

İşadamı ve Kocatepe Üniversitesi İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’nin kurucusu İbrahim Alimoğlu ise, ‘Ben mermerci bir aileden geliyorum. İşim gereği dünyanın pek çok yerini gezdim. Ben bu seyahatlerimde tıpkı sayın Ott gibi eserlerimi biriktirdim, topladığım müzik aletleri ile birlikte bir etnografik müze oluşturmuştum. Bu müzede çok değerli müzik aletlerimiz var. Müzemiz de 100 yılı aşkın geçmişe sahip, farklı ülkelere ait 200′den fazla enstrüman yer almaktadır. Sayın Wolfgang Bey, dostları aracılığıyla bizim müzemizden haberdar olunca elindeki müzik aletlerini bize vermeyi düşünmüş. Afyon Kocatepe Üniversitesi bunları adına yakışır şekilde sergileyecektir. Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ” şeklinde konuştu.  İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.