Endonezya’nın siyah tavuğu ‘Altın yumurtluyor’

ENDONEZYA’da yetiştirilen Ayam Cemani tavuklarının gizemli olduğuna inanılıyor. Ayakları, ibikleri, hatta iç organları bile siyah olan tavuklar 5 bin dolara alıcı buluyor.
Endonezya'nın siyah tavuğu 'altın yumurtluyor'CAKARTA (AA)-Endonezya’da yetiştirilen, ibiğinden ayağına, hatta iç organlarına kadar siyah olan Ayam Cemani cinsi tavukların gizemli olduğuna inanılıyor.
Cava adasında yetiştirilen kara tavukların kanı ve yumurtası hariç diğer tüm özellikleri normal tavuklardan farklı. İbiği, ayağı, gözleri, tüyleri, eti ve iç organları siyah olan Ayam Cemani tavuğu, farklı görüntüsüyle Cava bölgesinde özel güçlere sahip bir canlı olarak kabul ediliyor.

Beslendiği yeri belalardan koruduğu düşünülüyor

Endonezya’da 15. yüzyılda Majapahit Krallığı’ndan gelen inanışa göre, Ayam Cemani tavuğunun güç ve bereket getirdiği, beslendiği yeri belalardan koruduğu düşünülüyor.

Bölgede açılışlar, törenler ve kutlamalarda da kötülüklerden korunmak için Ayam Cemani tavuğu kesiliyor. Ayam Cemani tavuğunun yumurtası normal tavuklarınki gibi beyaz, ancak boyutu normalden küçük. Ağırlığı 2 kilogramı bulan Ayam Cemani horozlarının ağırlığı ise 3 kilograma kadar ulaşabiliyor.

Dünyanın en pahalı tavuğu

Endonezya’da fiyatı 300 ile 500 dolar arasında değişen Ayam Cemani tavuğu, yurt dışından 5 bin dolar bile alıcı buluyor. Farklı görüntüsü ve pahalı olmasının yanı sıra Ayam Cemani tavuğunun sağlığa faydalı olduğu belirtiliyor. Tavuğun eti ve kanının astım gibi solunum yolları hastalığına iyi geldiğine ve vücuda direnç verdiğine inanılıyor.

Görünüşünün nedeni “genetik mutasyon”

Bilim adamlarının araştırmasına göre, Ayam Cemani tavuklarının siyah renginin sebebi Asya’da ortaya çıkan ve zamanla Avrupa’ya da sirayet eden bir çeşit genetik mutasyon. Bu mutasyon, tavuklarının normal bir tavuktan on kat daha fazla melanin üretmesine neden oluyor.

İnsan derisinde, saçında ve beynin bazı bölgelerinde de bulunan koyu renkli pigmentler olan melaninlerin fazlalaşması anlamına gelen ve “fibromelanos” adıyla anılan bu genetik durumun herhangi bir zararının bulunmadığı ifade ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>