width=750

Engeller, seygiyle aşılır

Hafize ONAÇ/ Aydın ERDEM/MÜNİH-Kısa adı IGMG olan, İslam Toplumu Milli Görüş Güney Bavyera Bölge Başkanlığı, Pazar günü, Münih ‘Duyma Engeliler Merkezi’nde; Münih ve çevresinde ikamet eden engelli çocuklarımıza yönelik özel bir proğram tertip ederek örnek bir çalışma sergiledi.

Fotoğraflar: Yunus Şahin / Furkan Kızılbuğa

Çok sayıda zihinsel ve bedensel özürlü çocuk ve ebeveynlerinin davet edilip katıldığı bu proğramda, engelli çocuklarımıza görevler verilerek, sahne ve proğramda yer almalarına imkan verildi.

Engelli olan çocuklarımızdan birine proğram sunuculuğu, diğerine şiir okuma, başkasına da ilahi okuma görevi verilerek proğramda aktif yer almaları sağlandı.

Proğram esnasında ebeveynlere de söz hakkı verilerek, Almanya da engellilerin yararlanabilecekleri haklar konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Proğrama ayrıca davet edilen Sunny adlı eğitimli köpeğinde çocuklarımızla neşeli dakikalar geçirmesi sağlandı.

Kısa bir selamlama konuşması için mikrofona gelen IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanı M. Tayyip Sayan ise kendi ‘özel’ kardeşinden örnekler vererek, herkesin kendi özel kardeşiyle daha fazla ilgilenip, onlar ile hayatımızı onurlandırmamız gerektiğini dile getirdi.

İstasyon çalışması ile engelli çocuklarımızın ilgisine boyama ve oyun masaları, fotoğraf ve pamuk şeker standı sunuldu. Bu çalışma esnasında Bölge Gençlik ve Kadınlar Gençlik Teşkilatı mensubu genç erkek ve bayanlar çocuklarımızla yakından ilgilenip, ebeveynlerin proğramı takip etmelerine vesile olarak, örnek bir efor sergilediler.

İstasyon Çalışması esnasında mikrofona Türkiye’den davet edilen uzman Psikolog Abdulaziz Yılmaz gelerek ‘Bırakma kendini’ adını verdiği bir sunum gerçekleştirdi.

Proğramın sonunda Engelli çocuklarımız Anneleri ile birlikte sahneye davet edildi ve engelli çocuklarımızın annelerine, çocuklarının dilinde yazılmış Plaketler takdim edilerek duygulu anların yaşanmasına vesile olundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>