Engelli olmak birçok şeye engel değil!..

Hollanda/Murat KUBAT-Geçtiğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne nispetle Hasene Hollanda Vakfı ve IGMG Kadınlar Gençlik Teşkilatı (KGT) birlikte ‘Dünya Engelsizler Günü’ programı tertip etti. Programda engelli olmanın birçok şeye engel teşkil etmemesi gerektiği vurgulandı. Gönüllülerin desteklediği katılımcıların her biri ‘Hayal et’ teması altında tişörtlere çizimler yaptı ve daha sonra çalışmalarını sahnede anlattı. ‘Engelli’ bir çocuğun annesi duygularını ve teşekkürünü “Biz böyle bir programın yapılmasını tam 20 yıldır bekliyoruz. Rabbim emeği geçenlerden razı olsun” cümleleri ile anlattı.

Programı değerlendiren Hasene Hollanda Vakfı Başkanı Mehmet Yaramış şunları paylaştı: “Fiziksel herhangi bir engeli olmadığı halde davranışsal olarak kendisine birçok engel oluşturmuş kişilere toplumda sıkça rastlıyoruz. Duyarsız ve müstağni tavırlarıyla ‘engelli’ olan insanların toplumdaki varlığı da bir gerçek. Bu olumsuzluklar bir tarafa, diğer taraftan fiziksel bir engeli olduğu halde hayal etmekten, çabasını ortaya koymaktan geri durmayan; yani engellerini aşan kardeşlerimiz de var ki, bunların gayretleri takdire şayandır.”

“Toplum olarak, fert fert, fiziksel engelli kardeşlerimize hayatımızda daha çok yer vermeliyiz; onlara zamanımızı paylaşmalı, birlikte vakit geçirmeliyiz.’diye tavsiyede bulunan Yaramış programın örnek alınacak ve yaygınlaştırılacak bir program olduğunu vurduladı ve programa katkı sağlayanlara şu şekilde teşekkür etti: “Programın hayata geçmesinde gerek Kuzey Hollanda gerekse Güney Hollanda IGMG Kadınlar Gençlik Teşkilatı’ndan tüm gönüllü ve gayretli kardeşlerimin emeği büyük. Güzel bir çalışmanın ortaya çıkmasından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Zira program öncesindeki yoğun hazırlık dönemine de şahit oldum. Gençlerimiz bu süreci başarıyla ve özveriyle geride bıraktı ve güzel bir programın ortaya çımasına vesile oldular. Ayrıca programa ilgi duyup katılan ve varlıklarıyla destekleyen ‘engelsiz’ kardeşlerimize ve ailelerine de teşekkür ediyorum. Fiziksel engellerini aşmak adına ortaya koydukları gayret takdire şayandı.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>