Engelliler Köln’de bilgilendi

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları engelli vatandaşları resmi haklarını arama noktasında bilgilendirmek için salon programı düzenledi.

-Achendan hastalık bakım ve yaşlılar huzur evi direktörü (Pflege mit Herz) Hakan Akyayla ile konuyla alakalı az bilinen engelli hakları hakkında seminer verdi.

Akyayla özellikle engelli Türk vatandaşlarımızın çoğunun kamunun kendilerine tanıdığı hakları bilmediklerinin altını çizdi. Hakan Akyayla bazı ödemelerden (TV vergisi rundfunk) engellilerin muaf olduğunu, beyan edilmediği için boş yere ödeme yaptıklarını sözlerine ekledi.

-IGMG Köln Bölgesi İrşad işleri başkanı Nihat Çiftci engellileri Kur’an ve sünnet açısından değerlendirdi. Çiftçi doğuştan engelliliğin dini hükmünün iki karşılığı olduğunu ifade etti.

- Doğuştan engelli doğuşun, ya yaratıcı tarafından sabır ve şükürle sınanıldığından, ya da ebeveynin bir günahını, soyundan birini engelli yaratmakla imtihan edildiğini ifade etti.

Ebeveynin bir günahından onun zürriyetinden gelen engelliliğe, geçmişte de günümüzde de çocuk gözün nuru en önemli hazinemizdir diyerek konuya açıklık getirdi.

Engelli programının üçüncü sunucusu bayan çocuk terapisti daha çok dinleyicilere pratikte yaptırdığı hareket ve uygulamalarla, seminere ayrı bir katkı sundu.

Teşkilatlanma başkanı Ümit Akçay’ın hazırladığı programda IGMG Köln Bölge Başkanı Selahattin Demirci kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>