Enver Aysever :’’Bildiğimiz Cumhuriyet bitmiştir!’’

Kadir TAÇGIN (euturkhaber)

HAMBURG-Almanya’nın Hamburg kentindeki Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ‘’Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri’’ kapsamında düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan yazar Enver Aysever (41), Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin kısıtlanması ve 2015’te gündeme getirilmesi beklenen ‘’Ermeni Tehciri’nin 100. Yılı’’nda Türkiye’nin ‘’Toprak ve tazminat’’ talebiyle karşı karşıya kalabileceği konularına değindi.

TGH SALONUNDAKİ KONFERANSA YOĞUN İLGİ

Hamburg Türk Toplumu Derneği’nin Hospitalstr’deki salonunda düzenlenen ”Türkiye’deki Güncel Siyasi Gelişmeler” konulu konferansına, yanında Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Coşkun Coştur olduğu halde başlayan yazar -Tv proğramcısı Enver Aysever, 6 ay önceki davetine bazı sebeplerle iştirak edemediği için üzüntü duyduğunu ve toplantıdan önce gördüğü yakınlığı oldukça önemsediğini belirterek konuşmasına başladı.
Salonu tamamen dolduran bir dinleyıci topluluğuna hitap eden Aysever, Cumhuriyet’in ilanı ve sonrası ile bugün kısmen yasaklamalarla karşı karşıya olan kutlama proğramları üzerine konuştu ve geçmişten bugüne kıyaslamalar yaptıktan sonra, ‘’Bildiğimiz Cumhuriyet bitmiştir ‘’ dedi. Buna sebep olarak de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının serbestçe yapılamayışı, Üniversitelerin sessizliği, Hukuk üstünlüğünün zedelenmesi, fırsat eşitliğinin olmayışı ve toplumun kutuplaşmaya doğru itilmesini gösteren Enver Aysal, ‘’Esasen , Türkiye’nin kalkınmasında ve çağdaşlaşmasında çok önemli bir rol oynayacak olan Köy Enstitüleri’nin kapatılmasıyla birlikte Cumhuriyet de bitmiştir’’ şeklinde konuştu.

DEMİREL’LE HESABIMIZ VAR

Kadın dinleyicilerin de yoğun olarak katıldıkları konferansta, Türkiye’de her gün erkek şiddetine maruz kalan 3 kadının öldürüldüğünü söyleyen Aysever, bugün her alanda kendini gösteren kadın varlığının rakamsal olarak daha da yükselmesini temenni ettiğini ifade ederek, ‘’ CHP’de milletvekili aday listeleri belirlenirken, Sayın Kılıçdaroğlu’na 550 kişiden 450’si kadın olsun teklifinde bulundum’’ dedi.
Bugünkü sorunnların sanki AKP’nin iktıdara gelmesiyle başlamış gibi var olan bir olguya dikkati çeken Aysever, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980’de demokrasiye aralıklı olarak darbe vurulduğunu belirtti ve Süleyman Demierel’le toplumsal bir cinayet olan 12 Mart döneminden kalma bir hesapları olduğunu, bu hesabın da görülemeyecek bir noktaya atıldığını açıkladı.

2015’TE TÜRKİYE’Yİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Birinci Dünya Savaşı sonrasında çizilen sınırların, günümüzde yeni şekillenmelerle ortaya çıktığına vurgu yapan Aysever, ortadoğudaki bu gelişmelerden Türkiye’nin de etkileneceğini ifade ederek, özetle şöyle dedi: ‘‘ Sürekli 2023’ten bahsediliyor ama bence 2015 yılı da Türkiye açısından haylı olumsuzluklar getirebilir. O yıl Ermeni tehcirinin 100 yılıdır ve Birleşmiş Milletler’in de Ermeni Soykırımı’nı tanıması muhtemeldir. O taktirde Ermeniler Türkiye’den toprak ve tazminat talebinde bukunacaklardır, muhtemelen.. Türkiye’nin de bu olası tehlikeye karşı hiç vakit geçirmeden, entellektüel bir kimlik oluşturarak Dünya kamuoyu ve üniversitelerine konuyu taşıması gerekir..’’

CHP’NİN OK SAYISI ARTTIRILMALIDIR
Hamburg Parlamentosu Milletvekili Kazım Abacı, yöresel milletvekilleri Bayram İnan, Behçet Algan ve Yusuf Uzundağ, eski milletvekili Nebahat Güçlü, eski Başkonsolos Ülkü Başşoy, TGH Başkan Yardımcısı Ali Kurtuldu ve çok sayıda diğer dernek mensupları ile konuya duyarlı izleyicileri takip ettiği ilgi çekici konferansın son bölümünde, çeşitli soruları cevaplandıran Aysever’in açıklamaları şöyle:

‘ Türkiye’nin korunmasında tek etkenin ordu olduğunu şahsen hiç düşünmedim. Ordumuz aynı zamanda bir NATO ordusudur. Burada dik duran insanlara ihtiyaç vardır; Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali, Uğur Mumcu gibi..
Balyoz bir haksızlıktır. Açlık grevleri ürkütücü ve trajik bir sürece girebilir.
Faili meçhul yok, faili belli var. Türkiye Ermenileri, Ermenistan Ermenileri, Diaspora ve ABD Ermenileri.. Bunları bir kefeye koyamayız. CHP’nin 6 Ok’u 1978’de 12 Ok’a çıkarıldı, çünkü yeni hedefler vardı. Bugünkü ortamda 6, 12 değil, bu ok sayısını 40,50 hatta 100’e çıkarmak gerek.’ dedi.

ENVER AYSEVER KİMDİR ?
1971 yılında İstanbul’da doğan Enver Aysever, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde mezun olduktan sonra Doğuş, Yeditepe ve Arel Üniversitelerinde dersler Verdi. Bir yıl CHP Parti Meclisi üyesi olarak da görev yapan evli ve 1 çocuk babası Aysever, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin 2011 seçimlerinde CHP’den aday gösterilmesi üzerine, partideki görevlerinden istifa etti. Üniversite öğrenimi öncesinde bir süre oyun yazarı ve oyuncu olarak tiyatro çalışmaları da yapmış olan Aysever, TV 8 ve NTV’de edebiyat proğramları hazırlayıp sundu, Kanaltürk TV’de yorumculuk yaptı. Bir süre Cem Vakfı’na yakın olan Cem TV’de Yayın Danışmanı olarak çalışan Aysever, halen CNN TÜRK televizyonunda ‘ Dört bir taraf’’ adlı proğramını sürdürüyor.

 

Comments are closed.