Erken çocukluk döneminde temel eğitime katkı

Sanayi ve Ticaret Odası, S-H Türk Toplumu, İş ve İşçi Bulma Kurumu, Türk Veliler Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odasının birlikte organize ettiği üçüncü bilgilendirme toplantısına Sanayi ve Ticaret Odası Lübeck (IHK) ev sahipliği yaptı.

 

Ömer Kanat

S-H Türk Toplumu Eyalet Başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca`nın hava şartlarının trafiği çok kötü etkilemesinden dolayı yol katedemediğini ve Kiel´e geri dönmek zorunda kaldığını bildirerek toplantının açılışını yapan Bülent Türkyılmaz sözü Türk Veliler Birliği ve S-H Türk Toplumunun temsilçilerine bıraktı.

Türk Veliler Birliği yönetim kurulu adına katılımcıları selamlayarak, “Hoşgeldiniz” diyen Müjgan Baraşık faydalı bir toplantı olacağını söyledi.

S-H Türk Toplumu adına temel eğitimin önemine ve ailenin çocuğun gelişiminde oynadığı role değinen Serap Ergin konuşmasında iki dilliliğe de yer verdi. Ana dilin iyi öğrenilmesinin ve kullanılmasının gelecekte kişiye sağlayacağı avantajlardan söz ederek, aileleri iki dilli eğitime destek vermeleri için teşvik etti. Serap Ergin; sözü Pedagog ve Rehberlik Uzmanı Ömer Kanat´a vermeden önce Dr. Cebel Küçükkaraca´nın mesajını şu şekilde iletti:

Müjgan Barasık, Bülent Türkyılmaz, Serap Ergin

„S-H Türk toplumu olarak iki dilli egitim alanında çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde Hamburg´ta bu iki dilli eğitim uygulamasını yapan okulu ziyaret edip, izlenimlerini alacağız. Aynı şekilde Kiel ve Lübeck`te de bu uygulamayı başlatmayı arzuluyoruz. S-H Eyaletinde bu iki şehirde göçmenlerin yoğun olduğu bölgelerde bir okul seçilip, yakın zamanda pilot proje olarak uygulama başlatılacaktır. Bu nedenle Türkce öğretmenlerine ihtiyaç duyulmaktadır.“

ANADİLİ EN İYİ ŞEKİLDE ÖĞRETİLMESİ İÇİN KİTAP OKUMAYA TEŞVİK GEREKLİ

Ömer Kanat sunumunu slayt gösterisi ve konuklar ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdi. Ailelere çocuklarının değerli olduklarını kendilerine hissettirmeleri gerektiğini, 0-8 yaş döneminde verilen eğitimin temel eğitimi oluşturduğunu, anadilinin çocuğa en iyi şekilde öğretilmesini, kelime hazinesinin genişletilmesi için kitap okumanın aşılanmasını ve çocuğun yanında model aldığı kişilerin kitap okumalarının gerekli olduğunu anlattı.

Kendi araştırmalarının sonuçlarına göre; Almanya´da göçmen kökenli çocukların 10. sınıftan sonra kelime hazinelerinin yetersiz olduğunu açıkladı. Çocukları yönlendirirken 7. sınıftan itibaren hedeflerinin belirlenmesinde yardımcı olmak gerektiğini aksi taktirde hedef belirlemeyip dokuzuncu ve onuncu sınıftan sonra çıraklık eğitim yeri arayan kişilerin yer bulamayacaklarını söyledi.

Toplantının sonunda özel sorularına birebir cevap alma imkanı bulan katılımcılar toplantıya katılarak faydalı bilgiler edindiklerini, ifade ettiler.

Almanya´da yaşayan çocukların 06 Aralık Nikolaus gününde beklentileri Türk veliler birligi tarafından ailelerine çikolata dağıtılarak desteklendi. Bu günü; çocuğun temizlik eğitimine katkıda bulunmasından ve kültürler arası etkileşimi arttırmasından dolayı destekledikleri düşünülmektedir. Aparatif yiyecek ve içecekler eşliğinde değerlendirmele konuşmalarına yer verildi.

Kadir Taçgın/Lübeck-euturkhaber.com

 

Comments are closed.