width=750

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesinde 73 yaşında vefat etti.

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti

ANKARA

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesinde 73 yaşında vefat etti. Fizik tedavi için bulunduğu Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki bir termal tesiste rahatsızlanan Güzel dün ambulans helikopterle Ankara’ya sevk edilerek tedavi altına alınmıştı.

Güzel’in oğlu Mustafa Veysi Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada babasının akciğer enfeksiyonu ve bağırsak problemi tanısıyla Güven Hastanesine yatırıldığını, bilincinin açık olduğunu belirtmişti.

ANAP GAZIANTEP MILLETVEKILI HASAN CELAL GUZEL

TBMM 18. DONEM MILLETVEKILLERI: ANAP GAZIANTEP MILLETVEKILI HASAN CELAL GUZEL YEMIN ETTI. (ANADOLU AJANSI) (19871214)

Güzel sabah saatlerinde tedavi gördüğü Güven Hastanesinde hayatını kaybetti. Anavatan Partisinden (ANAP) 1986 yılında Gaziantep milletvekili seçilen Hasan Celal Güzel, Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

Güzel’in naaşı yarın toprağa verilecek

Vefat eden Hasan Celal Güzel için yarın Türkiye Büyük Millet Meclisinde devlet töreni düzenlenecek. Güzel’in naaşı, Hacı Bayram Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Güven Hastanesinden yapılan açıklamada, bilinen karaciğer yetmezliği, diyaliz gerektiren kronik böbrek yetmezliği ve ileri evre kalp yetmezliği tanıları olan Hasan Celal Güzel’in genel durum bozukluğu ve derin anemi nedeniyle dün saat 19.03′te hastaneye kabul edildiği belirtildi.

İlk değerlendirme sonucunda septik şok tablosunda olduğu saptanan Güzel’in genel yoğun bakım ünitesine alınarak antibiyotik tedavisi ve diğer destek tedavisine başlandığı vurgulanan açıklamada, “Ağır akciğer infeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle entübe edilerek izlenmiştir. Uygulanan yoğun tedaviye yanıt vermemiş ve sabah 05.45′te kardiyak arrest tablosu gelişmiştir. Kardiyopulmoner resusitasyona cevap vermemiş ve saat 6.15′te eksitus kabul edilmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

 İlk tören Mecliste

Hasan Celal Güzel için yarın Türkiye Büyük Millet Meclisinde devlet töreni düzenlenecek.

Güzel’in cenazesi, Hacı Bayram Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’nda defnedilecek.

“Yaptığı güzel hizmetler hiçbir zaman unutulmayacak”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel’in vefatına ilişkin paylaşımda bulundu.

İbrahim Kalın, “Hasan Celal Güzel Bey’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Rabbim gani gani rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun. Hak ve dava şuuruyla millet ve memleket için yaptığı güzel hizmetler hiçbir zaman unutulmayacak.” ifadesini kullandı.

“Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından, eski bakanlardan Güzel’in vefatına ilişkin paylaşımda bulundu.

Resmi Twitter'da görüntüle

Bakan Çavuşoğlu, mesajında, “Ülkemiz için yaptığı hizmetlerle ve 28 Şubat sürecinde sergilediği cesur duruşuyla bildiğimiz devlet adamlarımızdan Hasan Celal Güzel’in vefatından derin üzüntü duydum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Güven Hastanesi’nde Güzel’in ailesine başsağlığı dileyen Çavuşoğlu, “Hasan Celal Güzel’i ailecek uzun zamandır tanıyoruz. Kendisinin bu memlekete yaptığı hizmetleri her zaman şükranla, saygıyla yad edeceğiz. Özellikle 28 Şubat sürecinde o dik duruşunu da hiçbir zaman unutmayacağız. O zaman kendisinin duruşmalarına katılırdım ve o zor şartlarda bile görüşünden, düşüncelerinden hiç taviz vermezdi. O dik duruşu, her zaman sergilerdi.” ifadelerini kullandı.

Güzel’in rahatsızlığına rağmen dergisini çıkarmak, toplantılar ve paneller düzenlemek için gece gündüz çalıştığını dile getiren Çavuşoğlu, “Sık sık bizi de ziyaret ederdi, kendisine de elimizden gelen desteği veriyorduk. En son dergisi için benden bir yazı istemişti. Onu hazırlıyorduk, Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun. Ailesine bir kere daha sabırlar diliyorum.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>