‘EsMa’ bir yaşına girdi

EsMa 1 yaşında

Ekim 2011’de çalışmalarına başlayan „EsMa“ projesi Essen’de yaşayan göçmen ailelere eğitim alanında verdiği destekle takdir topluyor.

 

Lübnanlı bayanlara yönelik diyalog grubundan göçmen dernek temsilcilerinin eğitim elçileri olarak görev almalarına kadar geniş bir yelpazede hizmet veren „EsMa“ ailelerin eğitim kurumları ile diyaloğun güçlenmesini amaçlıyor.

BİRİNCİ YIL DEĞERLENDİRMESİ

Alman Göç ve Uyum Bakanlığı‘nın finanse ettiği projenin ilk yıl değerlendirmesini yapan Essen Göçmen Dernekler Birliği, düzenlediği çalıştayda birçok dernek ve belediye kurumlarının temsilcisini biraraya getirdi.

Proje Müdürü Sadık Çiçin “EsMa sayesinde velilere, çocuklarının eğitimlerine destek olma yönünde fırsatlar sunuyoruz. Geride bıraktığımız bir sene içerisinde çok önemli adımlar kat ettik. Amacımız, gençlerimizin iş ve meslek piyasasında daha şanslı hale gelmeleridir.“ dedi.

DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLSUN

Başkan Muhammet Balaban ise, “Essen Göçmen Dernekler Birliği’nin inisiyatifinde yürütülen proje sayesinde göçmen derneklere doğrudan ulaşma imkanımız var. Essen Belediyesinin çeşitli kurumları ile koordineli şekilde yürüttüğümüz proje çerçevesinde göçmen toplumu ve belediye kurumları arasında köprü rolünü üstlendik. Bu çalışma modeli diğer belediyelere de örnek olsun isterim“ dedi.

GÖÇMEN DERNEKLERİ İLE BELEDİYE  EL ELE

Çalıştaya katılanlar arasında bulunan Essen Belediyesi Kültür, Spor ve Entegrasyon Müsteşarı Andreas Bomheuer ise “Katılımcıların son bir yılda gösterdikleri performansı kutluyorum.“ dedi. Essen Belediyesi Gençlik, Eğitim ve Sosyal İşler Müsteşarı Peter Ränzel de “Göçmen derneklerin belediye kurumları ile el ele verip, kaliteli çalışmalar üretmelerini destekliyorum“ dedi.

Eritre, Fas, Irak, Lübnan, Polonya, Rusya, Sri Lanka ve Türkiye gibi ülkelerden oluşan katılımcılara Haziran 2014 tarihine kadar devam edecek seminer ve bilgilendirme toplantılarından faydalanma imkanı sunulacak.

ESSEN/euturkhaber.com

Foto: Fatih Karajan, A.Derin / Rahim Photography

Comments are closed.