width=750

Ev bulma konusunda mültecilerle yerli halkın karşı karşıya gelmesi tehlikelidir

TR/

Almanya’da evsiz (yurt gibi yerlerde barınıp kiralık ev bulamayan) kimselerin sayısında artış yaşanıyor. Son açıklanan verilere göre aktüel sayı 880.000. Federal Çalışma Grubu Evsizlere Yardım Kurumunun (Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe) tespitine göre bu sayı 2018 yılına kadar 1,2 milyona yükselecek. Hâlihazırda evsiz mültecilerin sayısı 440.000 olarak tahmin ediliyor. Konu hakkında açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş ve Hasene Deutschland e.V. Sosyal Yardım Derneği Başkanı Mesud Gülbahar Almanya’daki evsizlerin sayısındaki bu artışın endişe verici olduğunu ifade ettiler. Mülteciler ve yerel halk arasında ev bulma konusunda bir mücadele yaşanmasının siyaset tarafından engellenmesi gerektiğini savunan Altaş ve Gülbahar, zor durumdaki insanlara yardım etmenin her Müslüman’ın görevi olduğunu ifade ettiler.

Bekir Altaş: “Almanya’da evsizlerin sayısındaki artış endişe vericidir. Bu artışın sebeplerinden biri olarak Almanya’ya göç eden insanlar gösteriliyor. Seçilecek olan Federal Hükûmet’in sosyal konut inşasını öncelikli çalışma alanlarından biri olarak belirlemesi gerekiyor. Koalisyon görüşmelerinde bu husus muhakkak ele alınmalıdır.

Ev bulma konusunda mültecilerle yerel halkın karşı karşıya gelmesinin engellenmesi gerekiyor. Bunun çok zararlı neticeleri olacaktır ve bu durum zaten gergin olan toplumsal atmosferi daha da olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple, Federal Çalışma Grubu Evsizlere Yardım Kurumunun tespitine katılıyoruz: Siyaset, ihtiyaca karşılık verebilecek ve bütçeye uygun konutların inşa edilmesini sağlamalıdır. Almanya dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir ve bu problemi çözebilecek kapasitededir.”

Mesud Gülbahar: “Yaklaşık 900.000 kişinin ev bulamıyor olmasına tepkisiz kalamayız. Müslümanlar olarak, özellikle de içinde bulunduğumuz soğuk kış günlerini göz önünde bulundurduğumuzda, ihtiyaç sahiplerine destek olma ve onlara yardım etme sorumluluğu taşıdığımızı unutmamalıyız. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi HASENE olarak IGMG’nin de desteğiyle metropollerde çorba stantları kuracak ve mobil araçlarla insanlara sıcak yemek sunmak için yollarda olacağız.

Bu gayretimizin temel motivasyonu, Peygamber Efendimizin ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ hadîs-i şerifidir. Bu hadisin verdiği mesaj açıktır: Her bir Müslüman ihtiyaç sahiplerine elini uzatma konusunda bizzat sorumluluk taşımaktadır.”

DE/

Verteilungskampf auf dem Wohnungsmarkt zwischen Geflüchteten und Einheimischen gefährlich

„Die hohe Zahl der Wohnungslosen in Deutschland ist besorgniserregend. Die Politik muss einen Verteilungskampf zwischen Geflüchteten und Einheimischen auf dem Wohnungsmarkt dringend unterbinden. Auch jeder einzelne Muslim ist aufgefordert, Menschen in Not zu helfen“, erklären Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), und Mesud Gülbahar, Vorsitzender von dem Hilfs- und Sozialverein „HASENE Deutschland e.V.“ Anlass ist die steigende Zahl an Wohnungslosen in Deutschland, aktuell 880.000 Menschen. Prognosen der Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe zufolge wird die Zahl bis 2018 auf 1,2 Millionen ansteigen. Die Zahl der wohnungslosen Geflüchteten wird aktuell auf 440.000 geschätzt.

Bekir Altaş: „Die hohe Zahl an Wohnungslosen in Deutschland ist besorgniserregend. Ein Grund für den Zuwachs wird die Einwanderung von geflüchteten Menschen genannt. Die künftige Bundesregierung ist dringend aufgefordert, den sozialen Wohnungsbau zu einem Schwerpunktthema zu machen. Das Thema gehört daher auf den Sondierungstisch.

Ein Verteilungswettbewerb auf dem Wohnungsmarkt zwischen Geflüchteten und Einheimischen muss unterbunden werden. Die Folgen wären verheerend und Gift für das ohnehin angespannte gesellschaftliche Klima. Wir schließen uns daher der Forderung der Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe an: Die Politik muss bedarfsgerechten und bezahlbaren Wohnraum schaffen. Deutschland ist einer der reichsten Länder weltweit und durchaus imstande, diese Herausforderung zu meistern.“

Mesud Gülbahar: „Dass aktuell knapp 900.000 Menschen wohnungslos sind, darf uns gesellschaftlich nicht unberührt lassen. Wir Muslime sehen uns in der Pflicht, die Bedürftigen zu unterstützten und ihre Not zu lindern, insbesondere im Hinblick auf die bevorstehenden kalten Jahreszeiten. Wie in den Jahren zuvor, wird HASENE auch in diesem Jahr mit Unterstützung der IGMG in Ballungsgebieten Suppen-Stände aufbauen und mit mobilen Fahrzeugen unterwegs sein, um den Menschen auf eine warme Mahlzeit anbieten zu können.

Hierbei lassen wir uns leiten von einer Überlieferung unseres Propheten Muhammed: ‚Wer sich satt zu Bett legt, während sein Nachbar hungert, ist keiner von uns‘. Die Botschaft dieser Überlieferung ist klar und eindeutig formuliert: Jeder einzelne Muslim ist aufgefordert, selbst aktiv zu werden und den Bedürftigen die Hand zu reichen.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>