BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Farklılıklar tehdit değil zenginliktir

EUTURKHABER/AMSTERDAM-Amsterdam Türkevi Söyleşileri’nin 10’uncusu yapıldı. ‘Birlikte Yaşama Ahlakı; Hatay Örneği’nin ele alındığı toplantıda, Hatay çok kültürlülüğe örnek olarak gösterildi.

Türk İslam kültür ve medeniyet değerlerinin anlatıldığı geleneksel Türkevi Söyleşileri’nin 10’uncusu, Türkevi Topluluğu Başkanı Veyis Güngör’ün açılış konuşmasıyla başladı. Veyis Güngör, Türkevi hakkında kısa bilgi verdi.

Güngör, ‘25 yılı aşan bir süreyle, karınca kararınca, sosyal kültürel faaliyetler yaptıklarını’ hatırlattı ve ‘bu faaliyetlerde, yüzlerce konuşmacı ağırladıklarına’ dikkat çekti.

Güngör, ‘toplantılarına katılan ve konuşma yapan bir çok kişinin, sonradan Türkiye ve Balkan ülkeleri siyasetinde Bakan, Milletvekili, Müşteşar, Vali, Kaymakam, Genel Müdür, Rektör, Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduklarını’ hatırlattı.

Bu gelişmenin ‘Hollanda siyasetinde de yaşandığını’ söyleyen Veyis Güngör, ‘Bu bilginin, son zamanlarda Türkevi’ni anlamakta zorluk çekenlere yardımcı olacağını ümit ettiğini’ söyledi.

Veyis Güngör, bu yaz tatilinde, Hatay’ı görüp, gezdiğini ve Hatay’ın ‘Ben medeniyetin anasıyım’ diye haykırdığını ve birlikte yaşama ahlakının en güzel modeli olarak da, insanlığa ‘Ben buradayım’ dediğini söyledi.

Örneğin Uzun Çarşı’da farklı dillerin konuşulduğu, kimsenin kimseden rahatsız olmadığını, kalabalık caddelerin her birinde, birbirinden güzel, küçük camilerin olduğunu söyledi ve sözü Hatay’lı Adnan Bilir’e bıraktı.

Selçuk Üniversitesi – Türkevi Araştırmalar Merkezi Erasmus Hareketliliği çerçevesinde Amsterdam’da bulunun Adnan Bilir, konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Hatay, barış ve hoşgörünün yeryüzünde vücut bulmuş hali.

Hazzan’ın Çan’ın ve Ezan’ın beraberce göğe yükseldiği eşsiz şehir. Burası Türk’ün, Arap’ın, Kürdün, Ermeni’nin, Sünni’nin, Alevi’nin, Yahudi’nin ve Hristiyan’ın kimliklerinden dolayı değil insan oldukları için saygı gördüğü topraklar. Farklılıkların tehdit olarak değil, bir çeşit renklilik olarak görüldüğü bir mozaik”

Adnan Bilir, Hatay’ın bir açık hava müzesi olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti: “8 bin yıllık geçmişiyle Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan olan Hatay, yüzyıllar boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Bunu şehre gittiğinizde kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Hatay için açık hava müzesidir desek yeridir. Öyle ki dünyanın en büyük 2. Arkeoloji Müzesi de Hatay’dadır. Çok fazla tarihi mekana da ev sahipliği yapmaktadır. Bunların en önemlileri St. Pierre Kilise’si ve Habib-i Neccar Camii”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>