BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

FDP Adayı Hans H. Stein: ‘Alman Toplumu Göçmenlerin Sağladığı Katkının Farkında Değil’

Almanya’da 22 Eylül’deki genel seçimlere 100 günden daha az bir süre kala siyasi partiler ve milletvekili adayları seçim çalışmalarına hız veriyor. Mevcut hükümetin ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Köln’den milletvekili adayı Hans H. Stein da, Sinerji Köln İşadamları ve Yatırımcılar Derneği SYNKO’nun düzenlediği toplantıda Türk işadamlarıyla buluştu.

Burada Türk kökenli girişimciler ve işadamlarının Almanya’ya katkılarını öven Stein, Türk kökenli girişimcilerin milyarlarca Euro ciro ve on binlerce kişiyi istihdam ederek Almanya’nın başarısına önemli katkılar yaptıklarına dikkat çekerek “Ama malesef Türk kökenli girişimcilerin, firmaların ülkeye katkısını Alman toplumu yeterince bilmiyor” tespitinde bulundu.

SYNKO Başkanı Haşim Akman ve SYNKO’lu işadamları FDP’li aday Hans H. Stein’la Damla restorantta buluştu. Mevcut hükümetinin dört yıllık iktidar döneminde çok başarılı çalıştığını belirten Stein, “Kısa süre önce 5 milyon işsizimiz vardı. Şu anda 3 milyonun altğında. İlk defa bu hükümet döneminde harcamalar dönem başına göre azaldı. Buna rağmen FDP’nin verdiği sözlerin çoğu tutuldu ve vatandaşğın toplamda 22 milyar Euro yükü azaldı. Bir yandan aile destekleri arttırıldı, diğer yandan emeklilik vergi primleri düşürüldü, muayene üçretleri kaldırıldı. Hükümet eğitim alanına 12 milyar Euro yatırım yaptı.

SPD ve Yeşiller ise Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’ni yükseltmek, Servet Vergisi getirmek istiyor. Bu özellikle siz firmalara büyük zarar verir” dedi. Herkese eğitim şansı istediklerini vurgulayan Stein “Biz kotanın faynasına inanmıyor, ama şans eşitliğine inanan bir partiyiz. Ama çocuğun hangi olu takip edeceğine ebeveynler karar verebilmeli.Vatandaşın nasıl yaşayacağını yönetmeliklere yazan, yasaklarla yönetmek isteyen bir parti değiliz. Tekrar seçilmeliyiz ki; ekonomik başarı sürsün, istihdam edenlerin yükü arttırlamsın” dedi. Moderatörlüğünü yapan SYNKO’dan Vedat Güneş ise 2009’daki araştırmaya göre; Almanya’da Türk kökenlilerin kurduğu firmaların yılda 14 milyar Eruo ciro yaptığını, bunun hızla arttığını belirterek, “Ama Alman toplumu bunu malesef bilmiyor. Bu potansiyelin tanınması için FDP neler yapıyor” diye sordu. Stein ise, “Çok haklısınız, FDP’de, ben de bunu yapalım, ama siz de yapın, kendinizi anlatın. Bu bizim Almanya’nın başarısına katkımızdır deyin. Diğerleri de sizin bu ülke için nerer yaptığınızı gördüsn. Çünkü göç ve entegrasyon tartışmalarında hiç bunlar ön plana çıkmıyor. Bu pozitif görüntüyü daha net ortaya koymak gerek. Örneğin Sanayi ve Ticaret Odası (IHK) yıllık raporunda bu net şekilde vurgulanabilir. Bu rakamlara ihtiyaç var, örneğin Uyum Zirvesi’nde. Şu kadar istihdam, ciro yapıyoruz, sosyal ürün, meslek eğitim yeri oluşturuyoruz diye” dedi. Güneş ise, “Bu ülkeye, aldığımızdan çok şey veriyoruz. Ama bunlar medyada yer almıyor. Bu da bizi rahatsız ediyor. Hala göçmen kökenliliğimiz ön planda” derken SYNKO Başkanı Haşim Akman, “Kendimizi bu toplumun bir parçası görüyoruz” diyerek kabul kültürünün oluşması için devlete de büyük görevler düştüğüne vurgu yaptı. Stein ise, Almanya’da ayrıştırmadan kurtulmak gerektiğine vurgu yaparak, “Alman milli takımına bakın. Ama bunun üzerine de kimse konuşmuyor” dedi.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.