FİLİSTİN’e Bakış: Sabri, ‘Ezan Kudüs semalarında kıyamete kadar yankılanacak’

İsrail’in Kudüs’te ezanları susturma planına tepki gösteren Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri, “Ezan Kudüs semalarında kıyamete kadar yankılanmaya devam edecek.” dedi.

'Ezan Kudüs semalarında kıyamete kadar yankılanacak'KUDÜS (AA)-Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksaİmamı Şeyh İkrime Sabri, İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi’nin ‘gürültü’ yaptığı gerekçesiyle ezanı susturma planına karşı, “Ezandan rahatsız olan defolsun, evet defolsun.” dedi.

Şeyh Sabri AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ezanları yükseltmeye devam edeceğiz, işgal yönetiminin yapmaya çalıştıklarına kulak asmayacağız.” dedi.

Ezanın İslam’ın şiarlarından olduğunu vurgulayan Şeyh Sabri, “Ezan Kudüs semalarında kıyamete kadar yankılanmaya devam edecek, din işlerine karışmak doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

Şeyh Sabri, Kudüs Belediye Başkanı Nir Berekat’a tepki göstererek şöyle devam etti: “Eğer Berekat gürültüden bahsediyorsa, asıl gürültünün kaynağı olan İsrail uçaklarının topraklarımızın semalarındaki seslerini, işgal tanklarının mahallelerimize girişi, kepçe ve dozerlerinin evlerimizi yıkmalarını ve İşgal kuvvetlerinin vatandaşlarımıza sıktığı mermileri durdursun.”

“Gürültüyü önleme” kanunu çağrısı

İsrail’e bağlı Kudüs Belediye Başkanı Berekat, İsrail polisine, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşimcileri rahatsız ettiği gerekçesiyle yakınlarındaki camilerde “gürültüyü önleme” kanununun uygulanması çağrısında bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da camilerden hoparlör kullanılarak ezan okunmasını eleştirmiş, “gürültüyü önleme” kanunu yoluyla bunun engelleneceğini ifade etmişti.

İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs’te iki yüz bini aşkın İsraillinin yaşadığı 15 Yahudi yerleşim yeri bulunmaktadır.

Mescid-i Aksa’ya girebilmek için baskı yapacaklar

İsrailli milletvekili ve bakanlar, Mescid-i Aksa’ya girebilmek için Başbakan Netanyahu’ya baskı yapacak.

Mescid-i Aksa'ya girebilmek için baskı yapacaklarKUDÜS (AA)-İsrailli bakan ve milletvekillerinin, Mescid’i Aksa’da girmelerine engel olan kararın kaldırılması için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya baskı uygulayacağı bildirildi.

Haretz Gazetesi’nin haberine göre, Süleyman Mabedi Grupları’nın “Aksa’daki mevcut durum Yahudilere zarar veriyor” konulu parlamento binasında düzenlediği konferansta, Aksa’daki durumun değiştirilmesi çağrısı yapıldı.

Likud Partisi Milletvekili aşırı sağcı Yehuda Glick’in çağrısıyla düzenlenen konferansa, İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, Kudüs İşleri Bakanı Ze’ev Elkin ve Tarım Bakanı Uri Ariel katıldı.

Konferansa katılanların, Knessette “Süleyman Mabedi Lobisi” kurarak Netanyahu’ya, milletvekili ve bakanların Aksa’ya girmesini yasaklayan kararından vazgeçmesi için baskı uygulayacağı belirtildi.

Netanyahu, geçen yıl, Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya baskın düzenlemesi nedeniyle Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmaların ardından bakan ve milletvekillerinin Aksa’ya girmemesi yönünde karar almıştı.

Filistinli çocuklardan BM’ye mektup

Filistinli yüzlerce çocuk, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a gözaltına alınan Filistinli çocukların serbest bırakılması için 500 bin mektup gönderdi.

Filistinli çocuklardan BM'ye mektupRAMALLAH (AA)-Filistinli yüzlerce çocuk, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a gözaltına alınan Filistinli çocukların serbest bırakılması için 500 bin mektup gönderdi.

Filistin Eğitim Bakanlığı ve Esirler Cemiyeti’nin düzenlediği etkinliğe katılan yüzlerce çocuk, Ramallah’taki BM ofisine gelerek mektupları teslim etti.

Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kaddura Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların, mektuplarda çocukların serbest bırakılması ve dünyadaki diğer çocuklar gibi korkusuzca, işgal olmadan yaşama isteklerini ilettiğini söyledi. Faris, İsrail’in 18 yaş altı 450 çocuğu gözaltına aldığını, ifadelerinin işkence altında alındığını belirtti.

İsrail’den Filistinli çocuğa 12 yıl hapis

İsrail mahkemesi, Ahmed Manasıra isimli 14 yaşındaki Filistinli çocuğu 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İsrail'den Filistinli çocuğa 12 yıl hapisKUDÜS (AA)-İsrail mahkemesi, Ahmed Manasıra isimli 14 yaşındaki Filistinli çocuğu 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Filistinli çocuğun avukatlığını üstlenen Tarık Bergus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail Merkez Mahkemesinin “öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılanan Manasıra hakkında 12 yıl hapis cezası verdiğini belirtti.

Henüz 14 yaşındaki çocuğun Doğu Kudüs’ün Beyt Hanina mahallesinden olduğunu kaydeden Bergus, ekim ayında gözaltına alınmasından bu yana ıslahevinde tutulan Manasıra’nın kararın çıkmasıyla birlikte hapishaneye nakledildiğini söyledi.

Kararı “insan ve çocuk hakları açısından suç” olarak nitelendiren avukat Bergus, “Bu durum, devletin hukuk değil çete devleti olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Amca çocukları Ahmed ve Hasan Manasıra’ya 12 Ekim’de “bıçaklı eylem” gerçekleştirdikleri iddiasıyla İsrail güçleri tarafından ateş açılmıştı. Hasan Manasıra (15) olay yerinde hayatını kaybederken, Ahmed Manasıra’ya bir Yahudi yerleşimci aracıyla çarpmış ardından da şiddete maruz kalmıştı. Olaydan kısa bir süre sonra Ahmed’in yaralı halde yerde yatarken Yahudi yerleşimciler tarafından küfürlere maruz kaldığı video yayımlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Filistin Devlet Başkanlığı, kararı kınadı

Öte yandan Filistin yönetimi, İsrail mahkemesinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu 12 yıl hapis cezasına çarptırmasını kınadı.

Filistin resmi haber ajansı VAFA’nın haberine göre, Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 14 yaşındaki Filistinli Ahmed Manasıra’ya 12 yıl hapis cezası verilmesi “adaletsiz bir karar” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, çocuk haklarını güvence altına alan tüm uluslararası anlaşmalara aykırı bu kararla Filistinli çocuklar arasında korku yaratmanın hedeflendiği kaydedildi.

İsrail Merkez Mahkemesinin, bugün, Filistinli Manasıra’yı 12 yıl hapis cezasına çarptırdığı bildirilmişti.

Amca çocukları Ahmed ve Hasan Manasıra’ya 12 Ekim 2015′te “bıçaklı eylem” gerçekleştirdikleri iddiasıyla İsrail güçleri tarafından ateş açılmıştı. Hasan Manasıra (15) olay yerinde hayatını kaybederken, bir Yahudi yerleşimcinin aracıyla çarptığı Ahmed Manasıra şiddete maruz kalmıştı. Olaydan kısa bir süre sonra çocuğun yaralı halde yerde yatarken Yahudi yerleşimcilerin küfürlerine maruz kaldığı video yayımlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

İsrail, Fransa’nın düzenleyeceği,

Barış konferansına katılmayacak

İsrail, Fransa hükümetinin bu yılın sonunda düzenlemeyi planladığı uluslararası barış konferansına katılmayacağını bildirdi.

 İsrail, Fransa'nın düzenleyeceği barış konferansına katılmayacakKUDÜS (AA)-İsrail, Fransa hükümetinin bu yılın sonunda düzenlemeyi planladığı uluslararası barış konferansına katılmayacağınıbildirdi.

İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, dün İsrail’e gelen Fransa’nın Barış Süreci Özel Temsilcisi Pierre Vimont’un İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Jacob Nagel ve İsrail Başbakanı temsilcisi İzak Molcho ile Kudüs’te bir araya geldiği ifade edildi.

Vimont’un İsrailli yetkililere, ülkesinin bu yıl sonunda düzenlemeyi planladığı uluslararası barış konferansına ilişkin bilgi verdiği görüşmede, İsrailli yetkililerin, bu konferansa karşı olduğu yönündeki resmi görüşlerini ilettiği kaydedildi.

İsrail’in konumuna muhalif hiçbir uluslararası konferansa katılmayacağını vurgulayan Nagel ve Molcho’nun, “Gerçek bir barış süreci ve anlaşmanın, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan yapılacak görüşmelerle sağlanabileceği, bunun dışındaki girişimlerin ise bölgedeki barış sürecini uzaklaştıracağını net bir şekilde ifade ettiği” aktarıldı.

Nagel ve Molcho’nun, bu tür konferansların, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Filistin yönetimini ön şartsız, doğrudan görüşmelerden uzak durması konusunda desteklediğini ve barış görüşmelerinin yeniden başlamasına büyük bir zarar verdiğini belirttiği görüşmede, Fransa’nın İsrail’in resmi konumuyla çelişen bir siyasi süreç ya da konferanstan kaçınacağından emin olduğunu kaydetti.

Fransa’nın Barış Süreci Özel Temsilcisi Vimont, ülkesinin bu yıl sonunda düzenlemeyi planladığı uluslararası barış konferansı kapsamında dün Tel Aviv’e gelmişti. Vimont’un bu akşam Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşmek üzere Ramallah’a geçmesi bekleniyor.

İsrail Gazze’de balık avlama kararını askıya aldı

İsrail’in, Gazze Şeridi’nde balık avlama mesafesini geçici olarak 6 milden 9 deniz miline çıkarma kararını askıya aldığı bildirildi.

İsrail Gazze'de balık avlama kararını askıya aldıGAZZE (AA)-İsrail’in, Gazze Şeridi’nde balık avlama mesafesini geçici olarak 6 milden 9 deniz miline çıkarma kararını askıya aldığı bildirildi.

Filistin Sivil İşler Bakanlığı Basın Direktörü Muhammed el-Mukademe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in bugün uygulanması kararlaştırılan Gazze’de balık avlama mesafesini artırma kararını askıya aldığını söyledi. Mukademe, kendilerine kararın ne zaman uygulanmaya başlanacağına ilişkin bilgi verilmediğini ifade etti.

İsrail Hükümetinin Filistin Topraklarındaki Faaliyetleri Koordinatörü Yoav Mordechai, yaptığı açıklamada, Filistin tarafının ihlalleri kontrol edecek bir denetim gemisi koyması başta olmak üzere yükümlüklerini yere getirmesi halinde, kararı uygulamaya hazır olduklarını belirtti.

Gazze’deki Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş da İsrail yönetiminin, kararlaştırılan mesafenin ihlal edilmemesi için kuzey sınırına bir denetim gemisi koyulması talebini Filistin Tarım Bakanlığı aracılığıyla kendilerine ilettiğini kaydetti. Ayaş, “İsrail kendi emirleriyle hareket etmemizi istiyor. Bu kararı iptal etmek için sudan bahane üretmektir.” dedi.

İsrail, 26 Ekim’de, Gazze’nin güneyinde yer alan sahillerde balık avlama mesafesinin, geçici olarak 6 milden 9 deniz miline çıkartıldığını ve iki ay süreyle geçerli olacak uygulamanın 1 Kasım’da başlayacağını duyurmuş, ancak karar iki kez ertelenmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993′te imzalanan Oslo Antlaşması’na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi’nin 20 mil açığına kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi, Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

Gazze’deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin geçimi, 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>