Frankenthal uyum meclisinden ‘İslam Karşıtlığı’ konulu semineri

Mehmet ÇALAY/FRANKENTHAL-Frankenthal Uyum meclisi şimdiye kadar yapmış olduğu çalışmalarla topluma hizmet etmeye devam ediyor.

Avrupa’da ve dünyada malesef ırkçılığın ve ayrımcılığın had safhaya ulaştığı dönemde Frankenthal Uyum meclisi de geçtiğimiz günlerde Irkçılıkla mücadele haftası kapsamında Frankenthal Dathenushaus salonunda geniş katılımlı ‘İslam Karşıtlığı’ konulu bir seminer düzenledi.

Programa Rheinland Pfalz Schura Başkanı Akif Ünal, Uyum meclisi üyesi IGMG RNS Bölgesi Basın Yayın başkanı ve Frankenthal Hicret Cami tanıtma başkanı Mehmet Calay IGMG FT Hicret Camii başkanı Nadir Idare ve Gençlik teşkilatı başkanı Tolga Yaşar, Kurumsal iletişim başkanı Hüseyin Kutlu, Uyum Meclisi üyesi ve Islam Kültür Merkezi Imam Hatibi Yaşar Bezgin hocaefendi, Luther Kilise Papazı Martin Henninger ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Seminere konuşmacı olarak merkezi Köln’de bulunan Fair International derneğinin yetkilisi olan Sosyolog Yusuf Sarı katıldı. Açılış Frankenthal Uyum meclisi başkanı Aygül Aşkın Gezici tarafından yapıldı ve kendisi gelenlere çok teşekkür ederek herkesi selamladı.

Programın sunumunu uyum meclisi üyesi Ina Theobald yaptı.Ardından Programa katılan Rheinlnd Pfalz Islami derneklerin çatı kuruluşu olan Schura Başkanı Akif Ünal kısaca katılımcıları selamlayarak böyle bir programın düzenlenmesinden çok mutlu olduğunu ifade etti ve yapılacak diğer çalışmalarda başarılar dileyerek önümüzdeki dönemde her türlü konuda oluşabilecek olumsuzluklarda yardıma hazır olduklarını kendilerine müracat edilinebilecegini vurguladı.

Daha sonra Sözü Yusuf Sarı alarak misafirlere hoşgeldiniz diyerek söze başladı.Ilkönce Avrupada ve Almanyada Irkçılığın ne boyutlarda olduğunu resmi istatiklere göre açıklayan Sarı,müslümanlara yapılan saldırıları,cami yakma girişimlerini resimlerle yansıttı ve böyle bir ortamda Avrupa’daki Müslümanların; Müslümanlarla gayrimüslimlerin Avrupa’da yan yana, kendi kimliklerinden ve farklılıklarından odun vermeden yaşamalarının mümkün olduğu vurgusunu yapmalarının elzem olduğunu söyledi.

Sarı “Bunun mümkün olması için asgari mutabakat demokratik anayasalar ve kanun önünde eşitlik ilkeleridir. Bugün Müslümanları farklı oldukları için memleketlerinden kovmak isteyenler; çokkültürlü toplum idealine karşı çıkan, farklılıklara tahammül edemeyen, farklılıklarla bir arada yaşama becerisine sahip olamamış insanlardır.

Avrupa’dan toz olması gereken de Müslümanlar değil, tam olarak bu ırkçı ve yok edici bakış acısıdır. Müslümanlar olarak bizler, ırkçılıkla mücadelede safımızı çok güçlü bir şekilde almalı, çokkültürlü bir toplumda herkesin kendi dinî, kültürel ve dilsel farklılığıyla eşit olarak yer alabileceğini her zamankinden daha gür bir sesle haykırmalıyız.” diyerek sözlerini tamamladı.Etkinlik sorulan sorulara cevapların verilmesiyle son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>