Frankfurt´ta Kültürlerarası Yaşlanma Forumu Yapılacak

YASEMİN BAHADIR/FRANKFURT-12. Eylül 2018 Çarşamba günü saat 16.30-19.30 arası Frankfurt Belediye Başkanlığı “Rathaus Römer” binası zemin katındaki salonlarında Frankfurt´ta yaşayan göçmen kökenli yaşlılara yönelik yaşlı yardım ve bakım hizmetlerinin tanıtıldığı “Kültürlerarası Yaşlanma Forumu” Yapılacaktır.

Frankfurt yabancılar meclisinde Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan listelerin ortaklaşa verdiği bir önergenin Frankfurt Belediye Encümenliği tarafından kabul edilmesi sonucu gerçekleşecek Frankfurt´ta Kültürlerarası Yaşlanma Forumu´nda kamusal (Frankfurt Belediyesi) ve özel kuruluşlar tarafından göçmen kökenli yaşlılara yönelik yaşlı yardım ve bakım hizmetlerinin tanıtılacağı Frankfurt Belediyesi yaşlı yardım ve bakım hizmetlerinden sorumlu, sosyal işler encümeni Prof. Dr. Daniel Birkenfeld´inde teşrif edeceği geniş katılımlı bir etkinlik düzenlenecektir.

Göçmen kökenlilerin ağırlıklı olarak davet edildiği Frankfurt´ta Kültürlerarası Yaşlanma Forumu´nda katılımcılar, Frankfurt´ta yaşayan yaşlılardan sorumlu Frankfurt Belediyesi Encümeni Prof. Dr. Daniela Birkenfeld, Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda yaşlı yardım kuruluşlarının, göçmen örgütlerinin ve göçmenlerin dini kuruluşlarının temsilcilikleri ile birlikte fikir alışverişinde bulunma ve Frankfurt´ta göçmen kökenli yaşlılara yönelik verilen yaşlı yardım ve bakım hizmetleri hakkında bilgi edinme fırsatı bulacaklardır. Etkinlik süresince saat 18.00 civarinda Frankfurt Belediyesi Encümeni Prof. Dr. Daniela Birkenfeld, Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı Jumas Medoff´da katılımcılara yönelik birer konuşma yapacaklardır.

“İkamet, “Sağlık ve Bakım”, “Emeklilik” ve “Yaşlılıkta Güvenlik” konularında verilen hizmetlerin, bu hizmetleri veren kurum ve kuruluşlar tarafından doğrudan tanıtılacağı ve giriş ücreti alınmayacak olan Frankfurt´ta Kültürlerarası Yaşlanma Forumu´nda başta Türkçe olmak üzere çeşitli dillerde hizmet verecek tercümanlar hazır olacaktır. Etkinlikte katılımcılar istek ve önerilerini doğrudan dile getirme fırsatı buacaklardır.

Gelecekte Frankfurt´ta göçmen kökenli yaşlılara yönelik yaşlı yardım ve bakım hizmet ve politikalarında göçmenlerin dini ve kültürel hassasiyetlerinin dikkate alındığı hizmetlerin gelişmesinde önemli bir katkıda buluanacak bu etkinliğe Müslüman Türk yaşlıların yoğun şekilde katılımlarının sağlanması Frankfurt ve çevresindeki Türk sivil toplum örgütlerinin bu etkinliği vatandaşlarımıza duyurmaları büyük önem arzetmektedir.

Basın bildirisinin konusu olan Frankfurt Kültürlerarası Yaşlanma Forumu´nu duyurulmasına katkıda bulunmak amacıyla Frankfurt Gençlik ve Sosyal İşler dairesi tarafından hazırlanan broşürde etkinlikle ilgili daha detaylı bilgiler mevcuttur.

Frankfurt Kültürlerarası Yaşlanma Forumu ile ilgili detaylı bilgiler Frankfurt Yabancılar Meclisi Üyesi ve Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt ´tan (e-Mail: hueseyin_kurt@yahoo.de, Tel.: 0177/9762795)alınabilir.

12 Eylül 2018 Salı günü saat 16.30-19.30 arası Frankfurt Belediye Başkanlığı “Rathaus Römer” binası zemin katındaki salonlarında Frankfurt´ta yaşayan göçmen kökenli yaşlılara yönelik yaşlı yardım ve bakım hizmetlerinin tanıtıldığı Frankfurt Kültürlerarası Yaşlanma Forumu´na başta yaşlılarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız davetlidirler.

Dr. Hüseyin Kurt

Frankfurt Türk Cami Dernekleri

Çalışma Birligi Koordinatörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>