Frankfurt´un asırlık yardım kuruluşu ‘Frankfurter Verband’ 100 yaşında

YASEMİN BAHADIR/FRANKFURT-Frankfurt´un En Büyük Yaşlı Yardım Kuruluşu Frankfurter Verband 100 Yaşında Türk kamuoyunun yakından tanıdığı Müslümanların dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alan yaşlı bakım hizmeti veren Victor-Gollancz-Haus´un taşıyıcı kuruluşu Frankfurt Verband bu haftalarda çeşitli etkinliklerle kuruluşunun 100´üncü yılını kutluyor.

Frankfurter Verband Göçmen Konuları Uzmanı Dr. Hüseyin Kurt, Frankfurt’un En Büyük Yaşlı Yardım Kuruluşunun 100. yıldönümünde basın bildirisi yayımladı.

Yaşlılara hizmet alanında en büyük taşıyıcı kuruluş olan Frankfurter Verband, yaşlılara uygun ve onların ihtiyacı olan hizmetlerin sunulduğu konut, profesyonel gezici yaşlı bakım hizmeti, kendisine ait merkezlerde daimi tam gün yaşlı bakım hizmeti, acil çağrı merkezi, „Aktif yaşlanma” programı çerçevesinde çeşitli boş vakit değerlendirme amaçlı etkinlikler düzenleme alanlarında hizmetler sunmaktadır.

Bundan yüz yıl önce, yani birinci dünya savaşının son yıllarında kimsesiz yaşlı insanların ihtiyaçlarının karşılanması ve bakımı büyük bir sorun teşkil etmekteydi. O dönemde bu hizmetleri üstlenecek profesyonel sosyal hizmet kurumları yoktu.

Büyük savaşın bir sonucu olarak ailelerin „direği” olan erkekler´in önemli bir bölümü tekrar ailelerine dönemediler. O çağlarda geleneksel aile yapısında kız evlatların yaşlı ana babalarına bakım hizmeti verme görevini yerine getirme imkanı, kız evlatların ailenin geçimi için çalışma zorunda kalması nedeniyle kalmamıştı.

Bunun yanında savaşın etkisiyle insanların yalnızlaşmasıda ciddi bir problemdi. Bütün bu sorunlara ek olarak, o zamanda aynen günümüzde olduğu gibi, ödenebilir uygun konut bulmakta önemli bir sorundu.

Sözü edilen bu sorunlar ana amacı yaşlı yardımı olan Frankfurter Verband´in kuruluşunun oluşum sürecini başlattı ve 1918 yılında „Frankfurter Verband für Altenfürsorge” kuruldu.

Aynı yıl Frankfurt´un merkezinde kimsesi olmayan yaşlılara yardım merkezi açıldı. Kuruluştan iki yıl sonra Eckenheim semtinde bugünkü Frankfurter Verband´ın idari birimlerininde bulunduğu külliye alınarak verilen hizmetlerin genişletilmesi sağlandı.

Frankfurter Verband´ın ikinci dünya savaş´ının sonuna kadar ana amacı çoğunluğu kimsesi olmayan yaşlılara yardım ve bakım bakım hizmeti vermek, yani kimsesi olmayan yaşlılara başlarını sokabilecekleri mekan bulmak, sofralarında yiyebilecekleri gıda malzemeleri tedarik etmek oldu.

İkinci dünya savaşı yani 1945 yılı sonrası dönemde, ikametgah temininden daha çok yaşlı bakım hizmeti ihtiyacı ortaya çıkması nedeniyle verilen hizmetler yeniden tasarlandı ve bu güne kadar geçerliliğini koruyan ve amacı insanların ileri yaşlarda yalnızlaşmalarını engelleme amaçlı bakım hizmeti konseptleri hayata geçirildi.

1976 yılında isim değişikliğine giderek „Frankfurter Verband für Alten- und Behindertenhilfe” yaşlı ve engellilere yardım hizmetlerini amaç edinen Frankfurter Verband kuruluşu günümüzde 27 kuruluşu ve 1350 civarında personeliyle takriben 1000 yatak kapasıtesi ile tam gün yaşlı bakım hizmeti, 450 civarında yaşlıya gezici profesyonel yaşlı bakım hizmeti, 4 binden fazla yaşlılara uygun konut ve Federal Almanya çapında 30 binden fazla genellikle yaşlı müşterisine açil çağrı hizmetlerini başarıyla vermektedir.

Frankfurter Verband sorumluluğunun bilincinde bir kuruluş olarak 1960-1970´li yıllarda misafir işçi olarak gelen ve Frankfurt´ta ikamet eden göçmen kökenli yaşlı insanların muhtemel yaşlı bakım ihtiyacı konusu ilede 2000´li yıllar itibariyle yakından ilgilenmistir.

Frankfurt´ta yaşayan Müslüman yaşlılara yönelik dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alan yaşlı bakım hizmeti geliştirmek amacıyla başta cami dernekleri olmak üzere Müslüman sivil toplum kuruluşları ile istişare etmiş onların desteğini almıştır.

Bu çalışmaların sonucu 2004 yılında Victor-Gollancz-Haus yaşlı bakımevinde Müslüman yaşlıların dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alan bakım hizmeti veren bir bölüm hizmet vermeye başladı.

Günümüzde Almanya çapında tanınan ve örnek gösterilen ve Türk kamuoyununda yakından tanıdığı bu hizmetten Victor-Gollancz-Haus yaşlı bakımevinde halen 35´den fazla Müslüman yaşlı faydalanmaktatadır.

Frankfurter Verband kuruluşuna bağlı diğer yaşlı bakımevleri ile birlikte takriben 60 civarında Müslüman yaşlıya bakım hizmeti verilmektedir.

Frankfurt´ta yaşlılara hizmet alanında önemli bir yer tutan Frankfurter Verband´ın kuruluşunun 100´üncü yılını tebrik ediyor, bundan sonrada vermekte olduğu bu değerli hizmetlerin toplumun ihtiyaçlarına göre gelişerek devam etmesini diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>