Frankfurt Belediye Başkan Yardımcısı Uwe Becker´den Müslümanlara Dayanışma Ziyareti

EUTURKHABER/FRANKFURT-Frankfurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Dini Cemaatlerden sorumlu Belediye Encümeni Cuma namazında Frankfurt Hamidiye Camii´ni ziyaret etti.

Uwe Becker Yeni Zelanda´da iki camide Cuma namazı cemaatine karşı yapılan ve 50 Müslüman´ın hayatını kaybettiği menfur terör saldırısı nedeniyle Frankfurt Belediye´sinin Müslümanların yanında olduğunu gösteren sembolik bir camii ziyareti yaptı. Bu ziyarette Hamidiye Camii başkanı Rahmi Şeker ve Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt´da hazır bulundular.

Cuma namazından önce Frankfurt Hamidiye Camii cemaatine hitab eden Uwe Becker, Yeni Zelanda´da Cuma namazina giden müslüman cemaatini hedef alan terör saldırısının aynı zamanda Frankfurt´taki birlik ve beraberliğede bir saldırı olduğunu ve bu nedenle Frankfurt kent idaresi olarak müslümanların yanında olduklarını, 160´dan fazla çeşitli dinlere mensup kuruluşun olduğu Frankfurt´ta bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Frankfurt´ta barış, huzur ve güvenlik içerisinde yaşamlarını devam ettirmelerini sağlamak için her türlü tetbiri almaya kararlı olduklarını belirtti. Federal Almanya anayasasının teminat altına aldığı bir temel hak olan din ve dini yaşama hürriyetinin hangi siyasi yelpaze ve hangi yönden gelirse gelsin korumaya kararlı olduklarını ifade eden U. Becker dünyanın öteki ucunda da olsa Müslümanlara yapılan terör saldırısının Frankfurt´tuda etkilediğini ve bu nedenle Müslümanların haftalık kutsal günü olan Cuma namazı esnasında onları ibadet mekanları olan mescidlerinde ziyaret etme ve onlarla dayanışma içerisinde olduğunu belirtti. AFD gibi aşırı milliyetci siyasi yelapzeden kaynaklanan ve bilhassa müslümanları hedef alan akımlara karşı beraber mücadele edilmesinin altını çizen U. Becker kendisine karşı gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti.

Frankfurt Belediye Başkan Yardımcısı Uwe Becker´in duygu yüklü konuşmasını huşu içinde dinleyen cemaat, mescid içerisinde olmasına rağmen alkışla karşılık vererek, memnuniyetlerini belli etti. Uwe Becker Cuma namazı akabinde bir süre Hamidiye Camii idare bölümünde kalarak çorba ve çay ikrami eşliğinde sohbet etme imkanı buldu. Bu esnada çok sayıda cemaat kendisine konuşmasına teşekkür ve ziyareti için memuniyetlerini dile getirdiler.

Uwe Becker´in ziyareti ile ilgili bir değerlendirme yapan Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt tüm İslam alemi derinden sarsan iki camide Müslümanları hedef alan ve 50 Müslümanın hayatını kayebettiği menfur terör saldırısından bir hafta sonra Cuma namazında Frankfurt Belediyesini temsilen Belediye Başkanı Yardımcısı Uwe Becker´in Müslümanları ziyaret ederek, Müslümanların yanında ve onlarla dayanışma içerisinde olduğunu belirtmesinin Müslümanlara moral verdiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>