Frankfurt Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’nda Denizliler destan yazdı

EUTURKHABER/FRANKFURT-Almanya’nın Frankfurt kentinde her yıl düzenlenen Heimtextil Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, ev tekstili, otel ve restoran tekstilleri alanlarında dünyanın en büyük uluslararası ticaret fuarıdır. Yılın ilk sektör fuarı olarak düzenlenen fuar, dünyanın dört bir yanından üreticileri, tasarımcıları ve ticaret dünyasını bir araya toplayan bir platform özelliği taşımakta.

Fuardaki Ana Ürün Yelpazesi

Ev tekstil ürünleri ve aksesuarları, perdelik ve döşemelik kumaşlar, duvar kağıtları ve duvar kaplamaları, perde, aksesuar, güneş koruma sistemleri, broderi nakış, mobilya kumaşları ve derileri, yatak ekipmanları, fittings (yatak koruyucuları), yatak örtüsü, battaniye, yastık, yataklar, havlu, banyo paspasları ve halıları, banyo perdeleri ve aksesuarları, masa örtüleri, masa aksesuar ve dekorasyon malzemeleri, mutfak tekstili.

Çeşitli ürünlerin sergilenmesine olanak tanıyan Heimtextil, sektörün performansını ve ihracaat gücünü sergilediği bir platform olmakla birlikte, daha öteye giderek trendlerin belirlendiği vazgeçilmez bir fuar görevi görmektedir. Heimtextil her yıl ev, otel ve restoran tekstili trendlerine yeni bir bakış getirerek, sosyal değişimleri, moda eğilimlerini ve insanoğlunun yaratma heyecanının etkilerini takip ederek, yarının yaşama standartlarını sunabilme özelliği de taşımaktadır.

2019 yılında 590′ı Almanya’dan 2425′i Almanya dışından olmak üzere toplam 73 ülkeden gelen 2812 katılımcı firma 140.520 m2 fuar alanında ziyaretçilere yeni ürün ve farklı hizmetlerini sergileme fırsatı bulmuştur. Fuara gelen toplam ziyaretçi sayısı  Almanya’dan 35.868, Almanya dışından 53.205 olmak üzere toplam 89.073 kişidir.

Uluslararası Ev Tekstil Fuarında, yeni trendler ve tekstildeki yenilikler sunuluyor. Ev tekstilinde, iç tasarım ve iç trendlerle sezonun desenlerini, renklerini ve trendlerini takip eden pek çok uluslararası ziyaretçi fuara akın ettiler. Fuara katılımcı firmalar gelecek vaat eden yeni müşterilere ek olarak, tanınmış endüstri liderleriyle de tanışma imkanı buldular.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı:

‘Textil, Türkiye’nin de güçlü olduğu bir sektör’

Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı beraberinde Ticari Ataşe Tansu Günendi ile birlikte fuara katılan Türk tekstil firmalarının standlarını ziyaret ederek sohbet etti. Fuarla ilgili konularda bilgi alış-verişinde bulundular. Başkonsolos Karartı, ziyaretin ardından edindiği izlenimlerini basınla paylaştı.

Türkiye’nin de güçlü olduğu bir sektör.

Karartı; ”Heimtextil dünyanın en  etkili fuarlarından biri. Bu yıl 204 Firma standıyla fuarda yer alıyoruz. Fuarla ilgili edindiğim izlenim genelde olumlu olduğu yönünde. Her geçen yıl fuara katılımın artması da bu fuara olan ilginin arttığını gösteren bir kanıt. Sektörde güçlü olmamız hasebiyle bu önemli uluslararası fuara her geçen gün artan bir katılımla yer almamız bizim açımızdan da, firmalarımız açısından ve ihracatımızın artması bakımından da önemli bir adımdır.

Firmalarımız genel olarak müşterileriyle yaptıkları görüşmelerden olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını bizlerle paylaştılar. Bazı sorunu olan, çözüme ihtiyaç duyan bazı konularda ilgili de hem kendi makamlarımız nezdinde hem buradaki makamlar nezdinde gerekli görüşmeleri yapacağız. Geçen yılki fuarın katılımcı sayısının ve beklenen ziyaretçi sayısının yükselen bir grafik seyretmesi de firmalarımızın gözlem ve deneyimlerine de olumlu bir şekilde yansıyor” dedi.

Denizli, Heımtextil 2020’nin Parlayan Yıldızı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan ve yöneticilerinden oluşan bir heyet, Heimtextil Fuarı’ndaki Denizlili ihracatçı iş adamları ile biraraya geldi. Fuara dair izlenimlerini basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Erdoğan, “Bu vesileyle, sanayicimizin bir kez daha nabzını tuttuk. 71 firmamızın yer aldığı Heimtextil 2020′de, tekstilcilerimizin şaheser niteliğindeki el emeklerinin, sadece bizim değil yabancıların da çekim merkezi olduğunu görmek hepimizi sevindirdi. Almanya’da stant açan firmalarımızla ürünlerine gösterilen ilgi, sanki Denizli’mizin bel bağladığı tekstil ihracatımızın bu yıl çok daha iyi olacağının da müjdesi.” dedi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Aracı, Denizli Milletvekilleri AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Cahit Özkan ile TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Katip Üyesi Denizlili Sanayici ve İş Adamı Şahin Tin ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Taş ile birlikte, Denizli’den Frankfurt’taki Heimtextil 2020 Fuarı’na katılan firmaların stantlarına kadar uğrayıp yetkililerini ziyaret etti. Başkan Erdoğan ile Milletvekilleri Özkan ve Tin, Denizli’nin uydudan yayın yapan televizyon kanallarının canlı yayınlarına da katılarak, izlenimlerini aktardı.

Fuarı değerlendiren Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’nin ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yaptığını anımsatarak, “Heimtextil Fuarı, uluslararası markalaşmış, önemli bir organizasyon. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri ile özellikle de Almanya, ihracatımızın kalbi durumunda. Onun için, Denizli olarak, hem stant anlamında hem de katılım anlamında her geçen gün bir önceki yıla göre buradaki varlığımızı arttırıyoruz. Dilerim, iş dünyamız için başarılı bir fuar, bereketli bir yıl olur.” dedi.

Erdoğan, “2020, Denizli yılıdır.”

Başkan Erdoğan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Denizli’mizin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak, Denizli yılı ilan ettiğimiz 2020’de de sanayicimizin ve Denizli’mizin yanında olacağız. Denizli Ticaret Odası olarak hep ilkleri yapıyoruz. Bu da bir ilk olacak. Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve Önceki Dönem Bakanlarımızla birlikte, 2020′nin daha faydalı bir yıl olması ve Denizli’mizin daha güçlü ve önemli hale gelmesi için kolları sıvadık. Ülke sınırlarını da aşıp Denizli’mizin her geçen gün ününü daha da artırıp konumunu yükselteceğiz” dedi.

Öte yandan, yaptıkları tüm güzel işlerin hepsinin arkasında öncelikle birliktelik ve dayanışma sonra da bir ekip ruhu ve takım çalışması yattığına dikkat çeken DTO Başkanı Uğur Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: ”Denizli Ticaret Odası kafilemizi Almanya’da bir an olsun yalnız bırakmayan, Heimtextil 2020′deki üyelerimiz ile firmalarımıza her türlü desteği vererek işimizi kolaylaştırıp bizlere önemli bir katkı sağlayan Frankfurt Başkonsolosumuz sayın Burak Karartı ile Ticaret Bakanlığımızdan Frankfurt Ticaret Ataşemiz sayın Tansu Günendi’ye, ülkemiz ve Denizli sanayisi adına teşekkür ederim. Ayrıca, özellikle MÜSİAD Hessen Şubesi Başkanı Muhsin Kıdık ile yönetimine de sıcak ilgilerinden, dostluklarından ve desteklerinden dolayı, Denizli iş dünyamız adına teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim.”

Milletvekili Şahin Tin: ‘Heimtextil de tekstilcilerimiz için çok önemli bir fuar’

Milletvekili Şahin Tin, Denizli’nin birlik ve beraberliğinin önemine işaret ederek, “Öncelikle, Denizli Ticaret Odamızın çalışkan Başkanı Uğur Erdoğan ile yönetimini, buradaki gibi yıl boyunca sürdürdükleri başarılı faaliyetlerinden dolayı kutluyorum. Denizli Ticaret Odası’nın oluşturduğu heyetimizle birlikte, bizler de fuardaki Denizlili firmaları ziyaret ettik. Şehrimizden 71 firmamız var; hepsinin de temsilcilerinin yüzü gülüyor. Bu büyük organizasyon, bu yıl tekstil ihracatımızın artmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.

Almanya, Avrupa’da ticaretin merkezi; Heimtextil de tekstilcilerimiz için çok önemli bir fuar. Ama artık Türkiye’nin merkez olması gerekir. İstanbul Havalimanı çevresinde büyük bir fuar alanı oluşturulmalı; böylelikle dünyanın 7 kıtasından ülkemize geleceklerdir. Biz bu konuda gücümüz ve imkânımız ölçüsünde çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Özkan: ‘Denizlili üreticilerimiz Heimtekstil’de yine destan yazdı’

Denizli Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Cahit Özkan ise, Denizli’nin üretim ve markalaşma sürecini iyi yönetmesiyle, dünya ile rekabet edebilir hale geldiğini söyledi. Fuardaki Denizlili stantları ziyaret ederken çok yoğun olduklarını gözlemlediklerini de dile getiren Özkan, “Firmalarımızın, bir taraftan bizi ağırlarken diğer taraftan da müşterileriyle ilgilendiklerini gördük ve mutluluk duyduk. Denizlili sanayicilerimiz ve üreticilerimiz, katma değeri yüksek ürünleriyle ihracatımızı arttırmaktadırlar. Albenisi, modelinden ambalajına kadar tasarımı, göz kamaştıran stantları ve ürünlerinin kalitesiyle, Denizlili üreticilerimiz Heimtekstil’de yine destan yazdı.

Denizli’miz ve ülkemiz, inovasyonda, Ar-Ge’de ve yüksek katma değerli ürünlerde, iddialı bir hale geldi. Dünya ile rekabet ediyoruz. Bu sayede, çok yakında ülkemizi tüm dünyada parlayan bir yıldız hale getireceğimizden en ufak kuşkumuz yok. Çabalarından dolayı, gerek ihracatçılarımızı gerekse Denizli Ticaret Odamızın çok değerli Başkanı Uğur Erdoğan ile yönetimine teşekkür ediyor, oldukça başarılı bu güzel organizasyon için kutluyorum.” diye konuştu.

Comments are closed.