Frankfurt Römer’de ‘Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu’ gerçekleştirildi

YASEMİN BAHADIR/FRANKFURT-Frankfurt´ta yaşlılara yönelik verilmekte olan hizmetleri göçmen kökenli yaşlılara tanıtmak amacıyla yapılan Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu, Frankfurt´un kalbi olan tarihi Römer salonlarında yapıldı.

Frankfurt Yabancılar Meclisinde Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği´nin şemsiyesi altında işbirliği yapan listelerin verdiği önergenin Frankfurt Belediyesi Encümenliği tarafından kabul edilmesi sonucu gerçekleşen Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumunda Frankfurt Sosyal İşler Encümenliği’nin çeşitli birimlerinin verdiği yaşlılara verilen hizmetlerin yanısıra, dini ve kültürel hassasiyetleri dikkate alan yaşlı bakımevi ve evde bakım servisi hizmetleri, yaşlılara uygun konut, Frankfurt belediyesi yaşlılar konseyi, Frankfurt emniyet müdürlüğü, engelli hizmetleri kurumları, yaşlı danışma hizmetleri, yabancı yaşlılara hizmet alanında projeler, Müslüman manevi telkin hizmeti veren kuruluşlar, tarihi Römer salonlarında kurulan 40 civarında standda vermekte oldukları hizmetleri ziyaretçilere tanıttılar.

Almanca bilmeyen katılımcılar için çeşitli dillerde tercüman hizmetide sunulan etkinlikte katılımcılar Frankfurt´ta verilmekte olan yaşlı hizmetleri ve sorunları ile ilgili talep ve beklentilerini yazılı olarak dile getirme fırsatıda buldular.

Başta Türk olmak üzere çeşitli milletlere mensup ziyaretciler standları tek tek gezerek Frankfurt´ta verilen hizmetleri yakından tanıma, bu hizmetleri veren kurum ve kuruluş temsilcileri ile konuşma ve istişare etme fırsatı bularak, Frankfurt´ta ilk defa yapılan bu etkinliğin bundan sonra da periyodik aralıklarla yapılması arzularını dile getirdiler.

Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu´nun yapılması ile ilgili siyasi kararı veren Frankfurt Frankfurt Belediyesi yaşlı hizmetlerinden de sorumlu Frankfurt Belediyesi Sosyal İşler Encümeni Prof. Dr. Daniela Birkenfeld yaptığı konuşmada Frankfurt Belediyesi Sosyal İsleri Encümenliği görevini devraldığı 2007 yılından bu yana Frankfurt´ta verilmekte olan yaşlı hizmetlerini tanıtmak amacıyla mahalle bazında periyodik olarak Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu etkinlikleri düzenlenmekte olduğunu ve bu etkinliklerde Frankfurt´un bir parçası olan göçmen kökenlileri göremediğini devamlı dile getirdiğini hatırlatarak, Frankfurt yabacılar meclisinin merkezi bir mekanda göçmen kökenlilere özel külterlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu yapılması önergesini memnuniyetle kabul ettigini söyledi.

Altmışlı yıllarda “misafir işçi” olarak gelen birinci nesil yabancıların iş hayatlarını tamamlıyarak emeklilik yaşına geldiklerini ve çoğunun kendilerini birer Frankfurt´lu görerek hayatlarını burada devam ettirmek kararlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Birkenfeld, Frankfurt Belediyesi olarak bu insanlara yaşlılıklarında verilen hizmetlerden yararlanmaya hakları olduğunu söyledi.

Bu ve benzeri etkinliklerin amacının Frankfurt´un muhtelif mahallelerine dağılmış çesitli yaşlı bakım hizmetlerinin yabancı yaşlılara ve yakınlarına tanıtılması ve onlarında bu hizmetlerden faydalanmasını sağlamak olduğunu, mahalle bazında yapılan Frankfurt´ta yaşlanmak forumu etkinliklerine göçmen kökenli Frankfurt´luların katılımlarını sağlamak ve Frankfurt´ta verilmekte olan yaşlı hizmetlerinde göçmen kökenli yaşlılarında aynen Alman yaşlılar gibi faydalanmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten sosyal işler encümeni konuşmasının akabinde kısaca standları dolaştı, katılımcılarla kısa sohbetler yaptı.

Yabancılar Meclisi adına söz alan Dr. Hüseyin Kurt Frankfurt Belediyesi Encümeni´ne göçmen kökenli yaşlılara özel Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu yapılmasına imkan verdiği için Prof. Birkenfeld´e ve etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Dr. Kurt konuşmasında göçmenlerle ilgili bir çok alanda öncülük yapan Frankfurt´un Müslüman yaşlılara yönelik dini ve kültürel hassasiyetleri dikkate alan yaşlı bakım hizmetleri alanında Almanya çapında tanınan ve takdir gören yaşlı bakım hizmeti geliştirildiğini bu hizmetin ısrarla tanıdıldığını ve sonuçta verilmekte olan bu hizmete büyük bir ilgi gösterildiğini hatırlatarak, Frankfurt´ta verilmekte olan diğer yaşlı hizmetlerinin de aynı şekilde ısrarla, bıkmadan usanmadan göçmen kökenli yaşlılara ve yakınlarına tanıtılması, onların dini ve kültürel hassasiyetleri dikkate alınarak geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek, bu hedefe bir defaya mahsus bir etkinlikle varılamıyacağını söyledi.

Frankfur´ta ilk defa yapılan Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu´nu bir başlangıç olduğunu söyleyen Dr. Kurt bu etkinliği Frankfurt Yabancılar Meclisi olarak sonuç değil, sadece bir başlangıc olarak kabul ettiklerini ve Frankfurt´ta verilmekte olan yaşlı bakım hizmetlerinin göçmen kökenli yaşlılarında ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alınarak geliştirilmesi ve bu hizmetlerin tanıtılmasında ısrarcı olacaklarını ve gerekli gayreti göstereceklerini söyledi.

Kültürlerarası Frankfurt´ta Yaşlanmak Forumu etkinliği´nin akabinde kısa bir değerlendirme yapan Dr. Hüseyin Kurt, etkinliğin başarılı geçtiğini, ancak Frankfurt´taki göcmen kökenli yaşlılar arasınde en büyük grubu teşkil eden Türk toplumundan katılımın beklentisinin altında olduğunu, yoğun tanıtma kampanyası ve bu amaçla Frankfurt Belediyesi Sosyal İşler Encümeni Prof. Birkenfeld´in Türk medyasınında davet edildiği özel basın toplantısı yapmasına rağmen bilhassa Türk STK´larının bu etkinliğe hak ettiği ilgiyi göstermemelerinin kendisini kayal kırıklığına uğrattığı söyledi.

Gelecekte Frankfurt´ta göçmen kökenli yaşlılara yönelik yaşlı yardım ve bakım hizmetlerinin geliştirilmesi politikalarında göçmenlerin dini ve hassasiyetlerinin dikkate alındığı hizmetlerin gelismesinde önemli bir katkıda bulunması amaçlanan bu etkinlikte Müslüman Türk toplumunun katılımının sağlanamamasıyla önemli bir fırsatın heba edildiğini söyleyen, Dr. Kurt, Frankfurt ve cevresindeki Türk toplumunun ve bu toplumu temsil eden STK´ların buna benzer etkinliklere niçin gerekli desteği vermediginin başlı başına kafa yorulması gereken önemli bir konu olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>