Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde 19 Mayıs bayram coşkusu

“Efendiler! Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır.”

EUTURKHABER/FRANKFURT-Frankfurt Başkonsolosluğu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dün Başkonsolosluğa bağlı Türk Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi.

YouTube Preview Image (Videoyu TIKLA/İZLE)

Öğretmen Nuri Savcı programın sunuculuğunu yaptı.ğı programa başta Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı eşi Türk Kültür Merkezi Kadınlar Kolu Başkanı Hikmet Karartı ve çocuğu ile, Eğitim Atașesi Dr. Bora Bașaran, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, CDU Eyalet Milletvekili İsmail Tipi ve çok sayıda öğretmen, STK temsilcileri, iş insanları, veliler ve basın mensupları programda hazır bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu himayesinde; Frankfurt Eğitim Ataşeliği tarafından hazırlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerin huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 “Benim doğum günümün 19 Mayıs olduğunu bildiriniz”

Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosoluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora BAŞARAN günün anlamı ve önemine değindi ve; ” İngiltere Büyükelçisi Morgan, Bakanlığımıza başvurarak Cumhurbaşkanımızın doğum günü dolayısıyla İngiltere Kralı VIII. Edward tarafından kendisine özel ve içten bir kutlama telgrafı gönderileceğini söylemiş ve Atatürk’ün doğum gününün bildirilmesini rica etmiştir. Durumu arz eder: “İngiltere Büyükelçiliği’nce istenilen bilginin, uygun görüldüğü takdirde bildirilmesine izinlerinizi rica ederim.” Dışişleri Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne gönderilen 10 Kasım 1936 tarihli bu yazıyı kendisine uzatan Genel Sekreter Hasan Rıza Soyak’a, Atatürk eliyle “Dur” işareti yaptı, sonra yazıyı sesli okumasını istedi. Hasan Rıza Soyak yukarıdaki yazıyı yüksek sesle okuduktan sonra Atatürk, o an birlikte çalışmakta olduğu Afet İnan’a döndü ve yanıtını onun da izlemesini istediği bir el hareketi yaptı: “Benim doğum günümün 19 Mayıs olduğunu bildiriniz”, dedi. Genel Sekreter Soyak, Atatürk’ün bu yanıtını elindeki kağıdın alt bölümündeki boşluğa kurşun kalemle şöyle not etti: “Cumhurbaşkanı Atatürk’ün doğum tarihi 19 Mayıs 1881’dir.”

Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir

Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak KARARTI da kürsüye gelerek konuşmasını yaptı ve: ”30 Ağustos 1924 tarihinde, Gazi çok güvendiği gençlere Dumlupınar’da şöyle hitap eder: “Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir, Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.” dedi.

Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. 

Offenbach Ernst-Reuter-Schule, 10. sınıf öğrencisi Yusuf YERLİKAYA Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini seslendirdi, ardından Offenbach Mathildenschule 8. Sınıf öğrencilerinden Şaziye Hatun DENİZLİ Gençliğin Ata’ya Cevabını seslendirdi. Atatürk diyor ki: Hayatta tam mutluluk ve esenlik ancak gelecek kuşakların şerefi, varlığı, esenliği için çalışmakta bulunabilir. Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

“Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini anlatan bir video sunumu gerçekleşti. (Safi Erbaş/Ümit Çakal)

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.”

Sibel Arıkoğlu yönetiminde Viktoria Luise Schule öğrencilerinden 19 MAYIS MARŞI’ sonrasında Usingen Christian Wirt Schule’  öğrencisi Damla Şenlikoğlu’nun seslendirdiği iki güzel türkü programa ayrı bir renk kattı.

Usingen Helmut Schmidt Schule ve Christian Wirth Schule öğrencilerinin, öğretmen Fazilet Zenginoğlu yönetiminde Horon gösterileri büyük alkış aldı.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100′üncü yıldönümü olan 19 Mayıs 2019 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlamasından sonra resim sergisi gezildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>