Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde ‘Şiir ve Türkü Akşamı’ coşkusu

EUTURKHABER/FRANKFURT-Geleneksel olarak 1988′den buyana her yıl icra edilen ‘Şiirler ve Türküler’ programının 31.’si  Frankfurt Başkonsolosluğu Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Koro Şefi Gültekin Demirtaş’ın yönettiği Türk Sanat Müziği korosu, katılımcılara yöresel türkülerin seslendirildiği güzide bir akşam yaşattı. Davetlilerin Şiir ve Türkülere doyduğu dopdolu geçen programda Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı hazır bulundu.

Programın açılışını koro şefi Gültekin Demirtaş yaptı. 1987 yılında ilk temeli atılan ‘Şiirler ve Türküler’ projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Demirtaş, ‘Geniş araştırmalar ve uğraşlar sonucu 5 mart 1988′de merhum Dr. Ali Koç’un da destekleri ile Türk Kültür Merkezi’nde ilk konserimizi icra etmeye başladık. O günden bu yana her yıl hiç aksatmadan ‘Şiirler ve Türküler’ programını sunduk. Bugün de 31. programı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bir ödüllü yarışma programı asla değildier. Buradaki amacımız, insanımıza şiirlerin edebiyatımızda ne kadar önemli olduğunu daha çok hissettirmek ve sevdirmektir’.

YouTube Preview Image (VİDEOYU TIKLA/İZLE) TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, programda selamlama konuşması ve bir de Aşık Veysel’den şiir de okudu. Karartı; ‘Şiir ve Türkü’ akşamında sizlerle birlikte olmak benim için mutluluk vesilesi. Kültürümüzün içinde Türk Halk Müziği’nin ve türkülerimizin önemli bir yeri vardır.  Türküler bize ait, bize özgü ve yüzyıllardır yoğrulup gelen, bize ait olan birikimlerimizi bizi ifade ediyor.

Bazen gurbet oluyor, hasret, özlem oluyor türküler; Gurbette ömrüm geçecek, Bir daracık yerim de yok, Oturup derdimi dökecek, Bir vefalı yarim de yok.’ diyor.  Bazen aşk, sevda oluyor; ‘Seheryeli sevdiğime haber ver, Kokusunu rüzgâr ile göndersin, Ondan başka yar seversem, Şu yüreğim toprak ile sözlensin’ diyor

Bazen öfke oluyor isyan oluyor ‘Benden selam olsun Bolu beyine, Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır’.  diyor. Bazen nasihat oluyor ‘Gel ha gönül havalanma engin ol gönül, engin ol. Bazen de teselli oluyor, Naçar ağlama gündür gelir geçer, Bu kapanı bağlayan bir gün açar ağlama’ diyor.

Dolayısıyla türküler bizim millet olarak duygu birliğimizi, kader birliğimiz ifade ediyor. Bir mazi ve tarihi birliğimizi anlatıyor dolayısıyla millet olabilmeyi millet olarak birliğimizi bütünlüğümüzü aynı zamanda tanımlıyor görüşlerini dışa yansıtıyor.

O yüzden değerli ve elbette sizler gibi Anavatan uzak olan vatandaşlar için bu değerleri yaşatmak ve yaşatabilmek ve bundan sonraki kuşaklara da aktarabilmek için bu tür faaliyetlerin önemi büyük hem kültür merkezi bünyesinde kurulmuş olan Türk halk müziği korosu sanat müziği korosu marifetiyle bu kültürel değerlerimizi geleneksel müziğimizi icra ediyor olmak yaşatıyor ve sonraki nesillere de taşıyor olabilmek ziyadesiyle önemli ve değerli koro şefi Gültekin Demirtaş, koroda yer alan herkesi ve orkestra üyelerini içtenlikle tebrik ediyor, bu güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum’ dedi.

Daha sonra Koro Şefi Gültekin Demirtaş yönetiminde Türk Halk Müziği korosundan yöre türküleri şöleni sunuldu.

Programın ikinci bölümünde, katılımcıların kendi yazdıkları ve kendilerinin gönüllerinden akıp gelen şiirleri okudular. sırasıyla, Ali Koyun, Yücel Duman’ın yazdığı ‘Köyüm’ şiirini Sevda Haydari seslendirdi. Dietzenbech’tan Mustafa Demirdöğen’ yazdığı ‘Seher Yelleri’ şiirini seslendirdi, Aydan Kartal da ‘Hece’ ardından program sona erdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>