Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı Enis Gülegen

‘Polis şiddeti, güveni sarsıyor’

ALMANYA’DA göçmenlerin maruz kaldığı polis merkezli şiddet olayları, acil önlemler alınmadığı takdirde sosyal barış zedelenir.

 Geçtiğimiz Çarşamba akşamı Langestr. 25/27`de polis baskıları ele alındı. Frankfurt Yabancılar meclisi başkanı Enis Gülegen’in başkanlığında düzenlenen oturumda Göçmenlerin karşılaştığı polis kaynaklı şiddet olayları nedeniyle emniyet teşkilatına ve Almanya’ya güvenin sarsıldığı gerçeği dile getirildi. Oturumda olayı yaşayan mağdurlar ile birlikte polisce darp edildiği iddia edilen Mounir A. ailesi de katıldı.

ALMAN BASINI OLAYA İLGİSİZ KALDI

BABASI Alman Müslüman, annesi Fas`lı olan Mounir A.(30), eşi Türk kızı Ayşe A.(26) ile birlikte gittiği Frankfurt Sachsenhausen’da peşin ödediği park cezasının faturasını istemesi üzerine polisin şiddeti tartaklamaya kadar vardı. Ellerine kelepçe takılarak sokakta darp edilmesi olayı ile ilgili olarak, Frankfurt Yabancılar Meclisi başkanı Enis Gülegen, konuyu belediye meclisine taşıyacaklarını söyledi.

Konuyu kamuoyuyla paylaşmak ve giderek artan ırkçı şiddeti önlemek amacıyla Türk ve Alman basınının da davet edildiği, olayın detaylarının taraflarca ele alınacağı bu toplantıya Avrupa’da yayın yapan Türk basınının dışında Alman basınının ilgisiz kalması gözden kaçmadı.

GÜLEGEN: ‘BAĞIMSIZ BİR KURUL OLUŞTURULMALI

FRANKFURT Yabancılar Meclisi başkanı Enis Gülegen, yetkilileri, Frankfurt Belediyesi, siyasi partileri ve emniyet teşkilatını Almanya’da gittikçe artan bu ve buna benzer artan ırkçı hareketlere karşı önlem almaya çağırdı.

Buna benzer olayların sıklıkla meydana geldiğini ifade eden Gülegen, birçok mağdur göçmenin emniyete güven duymamaları sebebiyle şikayet dilekçesi vermediklerinin altını çizdi.

Gülegen, ‘Dolayısıyla bu konuları araştıracak bağımsız bir kurulun oluşturulması acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.’ Dedi.

Afrikalı Derege’nin de bilet kontrolü esnasında polisin kendisini darp ettiğini  bununla da kalmayıp evinin de izinsiz arandığını iddia etmesinin ardından ‘Almanya’ya güvenim kalmadı…’ diyerek aslında güvensizlik nedeniyle şikayet dilekçesi vermekten çekinen mağdur göçmenlere tercüman oldu…

HAKKIMIZI YASAL YOLLARDAN ARAYACAĞIZ

MOUNİR A. ve Ayşe A. çifti, bu hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ederek, „Bu gibi hadiselerin bir daha tekerrür etmemesi için şiddete başvuran hangi makam ve konumda olursa olsun cezasını mutlaka çekmelidir. Konunun örtbas edilmesine de asla musade etmeyeceğiz. Yasal yollardan hakkımızı sonuna kadar arayacağız“ dediler.

Son derece güven duyulan emniyet teşkilatının bu gibi yanlış davranışlarla, güvenilir ve saygın Polis teşkilatını kirletmesine sanıyoruz, yetkililer de musaade etmeyeceklerdir. Bizler göçmenler olarak Alman emniyet birimlerine olan güvenimizi sonuna kadar korumak istiyoruz.

Ali SAGLAM/euturkhaber.com

Comments are closed.