Frankfurt’ta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk anıldı

EUTURKHABER/FRANKFURT-Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 81′inci yıl dönümü nedeniyle Türkiye’de ve dış temsiciliklerde anma programları düzenlendi.

Programa, Frankfurt Başkonsolos’u Burak Karartı ve eşi, Din İşleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, Frankfurt Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, Konsoloslar ve başkonsolosluk çalışanları, Öğretmenler, Hessen Eyaleti STK’ları, Cemiyet başkanları ve vatandaşlar katıldı.

10 Kasım 2019 Pazar günü Frankfurt Başkonsolosluğu’na bağlı Türk Kültür Merkezi’ndeki anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın topluca okunmasının ardından, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Levent Çelik, Hessen Eyaleti ADD onursal başkanı Mahmut Telli, TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptılar.

Frankfurt Başkonsolosu Karartı, ”Atatürk’ün bizlere bıraktığı değerli mirasa duyduğumuz minnettarlığı göstermek ve bu mirasın kıymetini bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla buradayız. Atatürk’ün bence en büyük başarılarından biri, geleneksellik ile modernleşmeyi evrensel değerler temelinde harmanlayarak Müslüman toplumlar içerisinde halen eşi ve benzeri bulunmayan güçlü bir sentez oluşturmasıdır. Bu sentezin kültürler ve dinler çatışması teorisinin panzehiri olarak görülmekte. Onun belirlediği ‘Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi‘ ülkemizi her alanda daha ileriye taşımamız için çok çalışmamız gerektiği bizlere hatırlatmaktadır” dedi.

Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Melike Müezinoğlu’nun hazırladığı belgesel gösteriminden sonra Tiyatro sanatçısı Taner Levent Atatürk’ün sanat anlayışı konusunda tespitlerde bulundu ve Atatürk’ün hedeflediği Cumhuriyetin kuruluş sürecini sanat olarak değerlendirdi.

Levent, ”Sanatın tanımı süreçtir, çünkü süreç düşünme biçimini oluşturur. Sanat süreçtir, ürün o sürecin ürünüdür. Ürün ve sürecin yanyana gelmesi sanatın bütünlüğü oluşturur” diyerek konuşmasının ardından şiir sunumu yaptı.

Duygu Murat Aydın, İlyas Yıldırım öğretmenlerin ve Yasemin Ozan Demir’in mizansenini hazırladığı ve Sait Yeşilli öğretmenin okuduğu ‘Mustafa Kemaller Tükenmez‘ şiirinden sonra Fazilet Zengingül öğretmenin hazırladığı Helmut Schmidt Gesamtschule öğrencilerinin ‘Benim Adım Mustafa‘ adlı tiyatro gösterisi büyük ilgi gördü.

Anma programı sonunda katılımcılara çay kahve, simit ve börek ikramı yapıldı.

Comments are closed.