width=750

Frankfurt’ta Çanakkale Zaferi, İstiklal Marşı ve Şehitler Günü” etkinliği

EUTURKHABER/FRANKFURT-TC. Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nin katkılarıyla 18 Mart 2018 Pazar günü Frankfurt  Türk Kültür Merkezi’nde “İstiklal Marşı’nın Kabul Edilmesi ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” ile  “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümü ve Şehitler Günü” ortak etkinliği gerçekleşti.

Öğretmen Betül Akdağ’ın sunuculuğunu yaptığı programa başta TC Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ile Eğitim Ataşesi Bora Başaran olmak üzere öğretmenler, öğrenci velileri, İş İnsanları, Hessen’de faaliyet gösteren STK’lardan temsilciler ve Öğrenci dernek temsilcileri katıldı.(Videoyu Tıkla) YouTube Preview Image

”Yüce Türk ulusunun kanıyla yazdığı, tarih boyunca kimselere nasip olmayan eşi ve benzeri bulunmayan bir destandır. Kınalı kuzuların vatan uğruna yedi düvelin üstüne yürüdüğü gözyaşlarıyla sulanmış kan kırmızısı bir gül bahçesidir. Çanakkale. ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!..’ diyen Mehmet Akif’in kaleminin ruhudur”

Betül Akdağ’ın programın girişinde yaptığı kısa sunumundan sonra şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı günün anlam ve önemini ele alan bir konuşmasını yaptı.

İstiklal Marşı yazarımız Mehmet Akif Ersoy’un ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor’ Çanakkale isimli şiirine işaret ederek, ‘Bu dizelerde Çanakkale ruhunu derinden hissedersiniz” diyen Karartı, tarihimizi ve atalarımızın fedakarlıklarımızı çocuklarımıza en güzel şekilde anlatmak, tarihten gereken dersleri çıkarmak ve cumhuriyetimizin kazanımlarını daha da ileriye götürebilmek için hepimize önemli sorumluluklar düştüğüne vurgu yaparak, ”Çocuklarımızın eğitimlerini yakından takip etmemiz için okul yöneticileri ve öğretmenleriyle sürekli temas halinde bulunmanız çok önemli. Onların ileride bilinçli olarak meslek tercihleri yapmalarına bizzat katkıda bulunmanız, aynı zamanda Türk dili ve kültürü ile bağlarını koruyarak bu derslere katılımlarını tevik etmeniz büyük önem taşımaktadır”

Karartı; ”Bu topraklar için toprağa düşmüş bütün askerlerimiz ve vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum”. dedi.

Eğitim Ataşesi Bora Başaran da Türk milletinin bağımsızlığına düşkünlüğünün ve özgürlüğe bağlılık özlemini dile getiren  İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 97. yıl dönümü ruhunu hürmet ve hayranlıkla idrak ediyoruz. Burada bulunmamızın diğer bir diğer sebebi de 18 Mart Çanakkale zaferi olarak anılsa da bedelinin unutulmaması ve bu bedeli ödeyenlerin unutulmaması için 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü olarak ilan edilmiştir”.

İnanç ve iradenin silahtan daha güçlü olduğunun da unutulmaması gerektiğine vurgu yapan Başaran; ”Seferberlikte subay ihtiyacını karşılamak için silah altına ilk alınanlar üniversite ve medrese öğrencileri olması nedeniyle Çanakkale savaşı ‘Subaylar savaşı’ adını alır. Hayatlarının baharında vatanımızı işgalcilerden kurtarmak, bütün imkansızlıklara rağmen gövdelerini siper ederek canlarını feda eden şehitlerimizi hatıralarının her zaman farkında olunması gerekir” dedi.

‘Çanakkale Zaferi’ konulu bir görsel sunumundan sonra Hessen Eyaleti genelinde düzenlenmiş olan ‘İstiklal Marşı’ okuma yarışmasında Ortaokullar kategorisinde dereceye giren Usingen Christian – Wirth-Schule öğrencilerinden Özlem Yıldız’a madalya ve başarı belgesini Başkonsolos Burak Karartı takdim etti. Özlem Yıldız’ı başarısından dolayı tebrik etti.

İlk Okullar kategorisinde dereceye giren Hanau Eichendorfsschule öğrencisi Hilal Naz Dede’ye madalya ve başarı belgesini yine Başkonsolos Burak Karartı takdim takdim ederek tebrik etti.

Yine İlk Okullar kategorisinde dereceye giren Bad Vilbel Saarburgschule öğrencisi Efe Uslu’ya madalya ve başarı belgesini Eğitim Ataşesi Bora Başaran takdim ederek tebrik etti.

Madalya ve başarı belgesi takdiminin ardından Özlem Yıldız ‘İstiklal Marşı’nı okudu ve büyük alış aldı. Son olarak Öğretmen Fatma Fıçı, yaptığı Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı konulu konuşmasından sonra öğrencilerin resimlerle, ‘Çanakkale Destanı’ konusunu ele aldıkları sergi gezildi.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>