BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Frankfurt’ta İstiklal Marşı, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma etkinliği

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABÜLÜ ve “MİLLETİN SESİ MEHMET AKİF’ KONULU VİDEO GÖSTERİSİ ETKİNLİKTE YER ALDI.

EUTURKHABER/FRANKFURT-Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde Başkonsolosluk Eğitim Ataşeliği’nin öncülüğünde, 18 Mart Çanakkale zaferi ve Şehitleri anma günü ile 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü etkinliği gerçekleştirildi.

YouTube Preview Image (Videoyu TIKLA/GÖR)

Programa başta Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı olmak üzere eğitim Ataşesi Bora Başaran, konsolosluk çalışanları Hessen bölgesinde görev yapan eğitmenler emekli öğretmenler, STK başkan ve temsilcileri, İş insanları ve çok sayıda öğrenci, veli ve basın mensubu katıldı.

Giriş konuşması ve açılıştan sonra şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı. İstiklâl Marşı’nın kabulü ve “Milletin Sesi Mehmet Akif” konulu video gösterimi gerçekleşti.

Öğretmen Orhan Irmak ‘Çanakkale Savaşı’nın ulusal ve uluslararası alandaki etkileri‘ konulu bir seminer verdi. “Gazi diyor Çanakkale Geçilmez” adlı videonun ardından Eğitim Ataşesi Bora Başaran ve T.C. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı günün anlamını içeren veciz konuşmalar yaptılar.

Konuşmasında, Çanakkale şavaşında Mehmetçiklerin, canlarını feda ettikleri bu vatana sahip çıkılması, gençliğin bu ruhla yetişmesine önem verilmesine vurgu yapan Karartı, ”Bu topraklar için toprağa düşmüş bütün askerlerimiz ve vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum”. dedi.

Eğitim Ataşesi Bora Başaran da, ”Türk milletinin bağımsızlığına düşkünlüğünün ve özgürlüğe bağlılık özlemini dile getiren İstiklal Marşı ve 18 Mart Çanakkale zaferi olarak anılsa da bunun bedelinin unutulmaması ve bu bedeli ödeyenlerin unutulmaması için her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma gününde rahmetle anıyoruz”.

İstiklal Marşı’nın kabulü ve “Milletin sesi Mehmet Akif” konulu video sunumundan sonra Oratoryo içerisinde günün anlamına binaen hazırlanmış olan şiir ve türküler, Türk Kültür merkezi halk müziği saz sanatçıları eşliğinde öğretmenler korosu tarafından seslendirildi.

Oratoryo içeriğinde; ‘Çanakkale’, ‘Hey on beşli’, ‘Çalın Davulları’ ve ‘Drama Köprüsü’ adlı türkülerden kesitlerin yer aldığı türkülerin sonunda programa katılanlar koroyu uzun süre ayakta alkışladı. Program sonunda katılımcılara Çanakkale’de savaşında mehmetçiklerin yiyeceğini temsilen bulgur pilavı ve üzüm hoşafı ikramı yapıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>