Dünya Engelliler Gününde Frankfurt’ta Kardeşlik Engel Tanımadı

‘Allah cc.sizin suretlerinize ve servetlerinize bakmaz, fakat kalblerinize ve ve amellerinize bakar. Duyduk ve iman ettik’

ALİ SAĞLAM/FRANKFURT-Uluslararası 3 aralık Dünya Engelliler günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle ele alındı. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları Hessen bölgesi de bu güne özel ‘Kardeşlik engel tanımaz’ mottosu ile hazırladıkları Frankfurt/Griesheim Saalbau’daki program büyük ilgi gördü.

Hessen bölgesi Hasene sorumlusu Beytullah Gelgeç’in sunumunu yaptığı programa çok sayıda engelli aile ve yakınlarının yanısıra STK temsilcileri, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hessen Bölge başkanı Bilal Kaçmaz’ın hazır olduğu programda misafir davetli TC.Frankfurt Başkonsolosluğunu temsilen muavin Konsolos Ertuğrul Fakıoğlu da yer alarak kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Neyzen Kudağ Şakinalp’ın Ney dinletisi ile birlikte IGMG tanıtım klibinin ardından görme engelli Ali Rıza Çiftçioğlu’nun parmak uçlarıyla takip ederek okuduğu Kur’an-ı Kerim büyük ilgi ile izlendi.

İnsanlık engellerine karşı üç maymunu oynamak

Engelli bir evlat sahibi Serpil Kadan, eski bir öğretmen, 22 yıldır Almanya’da, onun 35 yaşındaki Büşra’ya adadığı hayatındaki zorluğu paylaştı. ”Engelli bir evlada sahip olmak, sabır taşı olmak, çevredeki birtakım düşünce ve insanlık engellerine karşı üç maymunu oynamak, korumak, hep çift düşünmek zorundasınız. Allah’ın en özel, en saf kullarının koruyucusu olarak yaşadığınızı hissedersiniz. Hayatınız onun hayatından önce bitmesin diye dua edersiniz” diyerek engelli yakınlarına sabır dileğinde bulundu.

Beytullah Gelgeç’in tercüme ettiği, Halit isimli bir Afrikalının dilinden şu sorular cevap arıyor:

‘Eğer kardeşinin ağlayışını görmüyorsan o zaman ağma kim? Eğer kardeşinin çığlığını duymuyorsan o zaman sağır kim? Eğer kardeşinin hakları için konuşmuyorsan dilsiz olan kim? Eğer kardeşinin haklarını savunmak için ayağa kalkıp mücadele etmiyorsan ayakları olmayan kim? Her şey açık ve net ki hepimiz Halit olmaya adayız’

IGMG Hessen Bölge başkanı Bilal Kaçmaz bir açılış ve selamlama konuşması yaptı. Kaçmaz konuşmasında herkesin birer engelli adayı olduğunu hatırlatarak, empati yapmanın önemine vurgu yaptı ve ‘Bir insan sempati yaparsa adam kazanır, empati yaparsa adalet kazanır’ dedi.

Ampüte takımımız şampiyon olmuştu

Allah cc bir engeli kardeşimize başka yönden birçok kabiliyetler nasip etmiştir. Bu dünya sağlam insanların elleriyle zor yaptıkları şeyleri ayaklarıyla başardıklarını gördü. Ayaklarıyla traş olan, prasa doğrayan, çocuk bakan nice başarılı engelliler gördü. Sağlam olan iki ayaklarıyla başaramayan Türk Milli takımımız avrupa şampiyonasından düştü, gidemedi, ama ayakları ampüte olan kardeşlerimizin yapmış oldukları maçları kazanarak şampiyon oldular. Bugün buraya engelli kardeşlerimizi motive etmek kalblerine sevinç vermek üzere gelmiş bulunuyoruz.

Peygamber efendimiz; ‘Kim bir kardeşinin kalbine bir damla sevinç koyarsa bunun karşılığı Cennettir.’

Engelleri hep birlikte aşacağız

Konsolos Ertuğrul Fakıoğlu da yaptığı selamlama konuşmasında, kendisinin de bir müddet engelli olarak yaşadığı anısını anlattı. ”Bir futbol maçı esnasında kırılan ayağım nedeniyle uzun bir süre zorluk yaşadım, bir hafta boyunca eve mahküm oldum. Bu nedenle engelli kardeşlerimizin duygularını çok iyi anlayabiliyorum, engelleri hep birlikte aşacağız.’ dedi. ‘Böyle güzel duygulu, coşkulu ve bizim için büyük anlam ifade eden bir programı gerçekleştiren Milli Görüş teşkilatı yetkililerini tebrik ediyorum” dedi.

Verilen arada Ney dinletisi eşliğinde empati etkinlik standları ziyaret edildi. Standlarda engellilerin karşılaştıkları zorluklar tatbik edilerek anlatıldı. Konsolos Ertuğrul Fakıoğlu ile Hessen Bölge başkanı Bilal Kaçmaz birlikte empati standlarını ziyaret ederek kendilerini denediler.

Programı ikinci bölümünde Empati klibi gösteriminden sonra ‘Benim Dünyam’ isimli mektup seslendirildi.

Engelli olmak, hayata engel anlamına gelmez

Röportaj ve gerçek hayat hikayelerinin anlatıldığı bölümde Yusuf Mengüllüoğlu kendi hayat hikayesini anlattığı programda iki ayağını kaybettiği bir kazanın ardından çektiği sıkıntıları paylaşarak ve engellilere öğütler verdi. Kendisine motive vermek için gelenlere moral veren Mengüllüoğlu bu hayatından memnun olduğunu, yazdıklarıyla diğer engelli kardeşlerine de moral desteği vermenin duygusunu yaşadığını ifade ederek ”Engelli olmak, hayata engel anlamına gelmez” dedi ve eğitimine devam etti.

‘Kardeşlik engel tanımaz’ mottosuyla gerçekleştirilen program, yürüme engelli Ahmet Dönmez’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sona erdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>