width=750

Frankfurt’ta Salavatlar göklere yükseldi

‘KARDEŞLERİMİ ÇOK ÖZLEDİM!..’

EUTURKHABER/FRANKFURT-İslam Toplumu Milli Görüş Hessen Bölgesinin her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Alemlere Rahmet Hz.Muhammed ve Maide-i Kur’an’ programı büyük bir katılımla gerçekleşti.

Fotograflar: Sinan Aktürk

IGMG Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz, İlahiyatçı-Yazar Dr. Yusuf Işık, Ankara Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı, Hessen bölgesinde faaliyetlerini sürdüren STK’ların başkan ve temsilcileri ile çok sayıda cemaat bu anlamlı günde bir araya geldi. Ayrıca Frankfurt KT Bank Müdürü Gürbüz Gündüz, Frankfurt Camiler Birliği Başkanı Dr. Hüseyin Kurt, Rhein Neckar Saar Bölge başkanı Şerif Arslan da programa katılan davetliler arasındaydı. (VideoyaTIKLA)YouTube Preview Image

 Kim Ramazan ayında bir oruçluya iftar verirse günahları affolunur, bu oruçlunun sevabı kadar ona sevap verilir” (Hadis-i Şerif)

Kur’an-ı Kerim yarışması bölge birincisi Muhammed Zahit Okyay’ın açılış tilavetinin ardından yardım kuruluşu HASENE’nin bütün dünya mazlum ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere ‘Ramazan sofraları’na katkı olmak üzere başlattığı ‘Kumanya kampanyası’ klibi gösterildi.

IGMG Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz açılış konuşması yaparak bu güzide programa katılanları selamladı.

Hasene, Mazluma Uzanan Dost Eli

7 milyarlık dünya nüfusunun 2 milyarı açlık sınırında ve ölümle burun buruna olduğu tesbitini yapan Kaçmaz, bu dünyadaki dengesizliğe karşı müslümanlar olarak duyarsız kalamayacağımızı ve her ne kadar tek başımıza bu acıları dindiremiyor isek de imkanlar dahilinde o ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren HASENE yardım kuruluşu vasıtasıyla bunun başarılabileceğini söyledi.

Kaçmaz; ‘Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’in onur ve şerefine bir araya geldik. Elçiyi anar, O’nu göndereni unutursak en büyük namertliği yapmış oluruz. ‘İnananlar en çok Allah’ı (cc) sever” (Bakara 165). Ümmet-i Muhammed kendi aralarında sevgide ve muhabbette şedittir.

Hz Muhammed (SAV)’i hakem tayin etmeniz önemi

Peygamber Efendimiz (s.a.v)e olan sevgi ve bağlılığımız, onu bize gönderen ‘sevin ve sayın’ dediği için; Allah(cc); ‘Rabbınıza yemin olsun ki iman etmiş sayılmazsınız. Aranızda çıkan bir anlaşmazlıkta Hz. Muhammed Mustafa’yı (Sözlerini ve hadislerini) hakem tayin etmediğiniz sürece ona iman etmiş sayılmazsınız’.

Bir takım haddini bilmez insanların Allah’a ve elçisi Hz. Muhammed Mustafa’ya, Allah’ın indirmiş olduğu dini öğretmeye kalkıyorlar. Bu dinin sahibi Cenab-ı Allah’tır, onu bize öğreten de baş öğretmen Hz. Muhammed Mustafa’dır’.

Peygamberi sevmek yürek ister, onu sonuna kadar sürdürmekse büyük emek ister. Hz. Peygamber’i sevmek sünnetine sarılmak, onu rol model olarak görmek ve getirdiği dini yaşamakla olur’

Hz. Peygamberi ‘Anmak’ yeterli değil, Anlamak da gerekli

İlahiyatçı-Yazar Dr Yusuf Işık da misafir konuşmacı olarak katıldığı programda kendine has üslüpla bir konuşma yaptı. Hz. Muhammed (s.a.v)’i sadece anmanın yeterli olmadığını, aynı zamanda anlamanın da gerektiğine vurgu yapan Işık, O’nu iyi anlarsak anmamızın bir esprisi olur. Anlamak için de sünnetini tanımamız gerekir’ dedi.

Işık: ‘Allah ve Rasulüne itaat, Rasulüne ayrıca İttiba da farz’

Allah ve Rasülünü sevmenin tek başına yeterli olmadığını, bunun yanısıra itaatın da farz olduğuna vurgu yapan Işık, ‘Allah’ın Rasülüne ayrıca İttiba da farzdır’ diyerek onun üç özelliğine dikkatleri çekti; Tebliğ: Allah’tan gelen dini anlatması, Tatbik; Allah’ın dinini önce kendi nefsinde tatbik etmesi ve Tebyin; Kendi yaşadığı bu dinini beyan etmesi, bizlere İslamı öğretmesi’.

Allah’ı sevmenin ölçüsü Hz. Muhammed (s.a.v)’e ittiba iledir.

”Ey Muhammed, insanlara şöyle söyle, ‘Allah’ı seviyor musunuz?. Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olunuz’ de”. ”O zaman Allah sizi bağışlar, günahlarınızı affeder”

Hz. Muhammed’i (s.a.v) anlayabilmek için Mekke ve Medine dönemini çok iyi bilmenin önemine dikkat çeken Işık, şu üç kelimeyle konuya açıklık getirdi; Davet; Mekke-i Mükerreme’de, Hicret; Medine-i Münevvere’ye giderek İslam devletini oluşturmada atılan adımın adı, Devlet: Medine-i Münevvere’de.

Müslümanlar arasında yapılması gereken en önemli çalışmanın birlik ve beraberlik olduğuna değinen Işık, Peygamber Efendimizin Medine-i Münevvere’ye hicretinde ilk yaptığı Kuba Mescidini inşa etmek, ikinci yaptığı ise Muahat; Ensar ile Muhacir’i kardeş ilan etmesi olmuştur’ dedi.

Işık; ‘Gerçek Sünnet Dünya İslam Birliği için çalışmaktır’

Işık, gerçek Sünnet’in; Yeryüzündeki müslümanların birlik ve beraberliği için cehd etmek, gayret etmektir. Bölgesel birliktelikler ittifaktır bu lokaldir, bu iyi ve güzeldir, fakat bütün dünya’daki müslümanların kardeşliğini ve birliğini esas olan ‘İttihad-ı İslam’, yani ‘Dünya İslam Birliği’dir’ dedi ve programın hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.

Hessen Bölgesi Çocuk Kulübü ve Eğitim başkanlığının ortaklaşa hazırladığı öğrencilerin kendi çizdikleri Peygamber Efendimizi anlatan klip izlendi.

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma 2017 Avrupa birincisi genç Kari Emre Değer’in tilavetinin ardından, günün hatibi IGMG Genel Başkan Başdanışmanı Muhammed Turhan ‘Alemlere Rahmet Peygamberi Anlamak‘ başlıklı konuşmasını yapmak üzere geldiği kürsüde salavatlarla başladığı konuşması sırasında, herkesi kardeşliklerini pekiştirmek adına birbiriyle kucaklaştırdı.

Hz. Muhammed (SAV): ‘Kardeşlerimi çok özledim!..’

Turhan, Ayet ve Hadis-i şeriflerle desteklediği konuşmasında herkesi manen sahabe devrine götürdü. ‘Bir gün Peygamber Efendimizin ashabına; ‘Kardeşlerimi çok özledim.’ dedi, Sahabe; ‘Biz senin kardeşlerin değil miyiz ya Rasulüllah, kardeşlerimi özledim diyorsun. Kim onlar ya Resülallah’ dediler.

Kur’an-ı Kerim’in ahkamına ve Rasulülah’ın ahlakına uymak

‘Siz benim ashabımsınız, benim kardeşlerim benden sonra gelecekler, ‘Dünyalar kadar mal mülkümüz olacağına, bir defa Rasülallah’ı görebilseydik’ diyecekler’ dedi.

Turhan, Sünnetin unutulmaya yüz tuttuğu zaman ona ve İslam`a sarılanların ecrinin kat kat olacağını belirtti ve ‘Hayatımıza anlam katan iki kelime var, Kur’an-ı Kerim’in ahkamına ve Rasulülah’ın ahlakına uymaktır.

Bol Selavat ile aşkımızı ilan edelim!..

Hayatımızın her anına örnek olan Peygamber Efendimizi öncelikle çok iyi ‘Tanımak’, hakkıyla ‘Sevmek’, ‘İtaat’ ve bol bol ‘Salavat’ getirerek ona olan aşkımızı ilan etmeliyiz.

Hz. Peygamber Efendimizi sevdiğinizi gösteren dört belge var; ”O, günde ne kadar dilimizde, gönlünüzde ve evinizde. Kalbinizde ona ne kadar yer ayırdınız, hedeflerinizde onun sünnetini, siretini, çizgisini ne kadar yansıttınız. Davasının çilesini çekmek için ne kadar gayret ettiniz. Ümmetine hizmet için neler yapabildiniz’.

Kayıtsız ve şartsız itaat

Öncelikle, Peygamber Efendimizin sözüne tabi olunacak. Allah cc ve Rasülü bir konuda talimat verdiğinde; ancak, fakat, çağ vb bahanelere sığınmak asla olamaz. Kayıtsız ve şartsız itaat gerekir’.

Bol Salavat getirelim

Turhan; ‘Bugün buraya Allah Resülünü anmak, anlamak ve idrak ederek sevmek onun yoluna ram olmak için geldiniz. Allah cc Peygamberi hakkıyla tanımayı, hakkıyla sevebilmeyi, hakkıyla tabi olabilmeyi ve bol salavat getirmeyi hepimize nasip eylesin’ diyerek sohbetini noktaladı.

2018 Kadınlar Avrupa Kur’an-ı Kerim tilavet yarışmasında bölgeye birincilik sevinci yaşatan Hanau cemiyetinden Zeynep Ayan’ı Hessen bölgesi olarak Umre hediyesiyle mükafatlandırdı. Hediyesini Muhammed Turhan takdim etti.

Yine Offenbach Cemiyetinden Havva Gül`ün, Peygamberimize yazdığı mektubu sunucu tarafından okundu ve kendisine bir hediye takdim edildi.

Verilen molanın ardından, aynı zamanda programı sunan HASENE sorumlusu Beytullah Gelgeç’in okuduğu şiir ile programın ikinci bölümü başladı.

Türkiye’den özel olarak gelerek programı şereflendiren Hacı Bayram-ı Veli Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Ahmet Karalı günün Kari’si olarak unutulmaz Kur’an-ı Kerim tilavetiyle gönülleri ferahlandırdı ve büyük takdir topladı.

IGMG Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz tüm hatip ve Kari’lere hediyelerini takdim etti ve günün hatırasına toplu fotograf çekimi yapıldı.

Son olarak IGMG Hessen Bölgesi 2018 Kur’an-ı Kerim Bölge yarışması küçükler birincisi Furkan Koca’nın tilaveti ve Hanau İmam Hatibi Macit Bozkurt’un veciz duasının ardından Hz. Peygamber Efendimizi Anmak ve Anlamak ve Maide-i Kur’an programı sona erdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>