Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimini olağanüstü hal altında yapacak

Fransa Başbakanı Valls, olağanüstü hali mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine kadar uzatmayı planladıklarını bildirdi.

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimini olağanüstü hal altında yapacakPARİS (AA)-Fransa Başbakanı Manuel Valls, 130 kişinin hayatını kaybettiği 13 Kasım 2015 saldırılarının hemen ardından ilan edilen olağanüstü halin, Mayıs 2017′de son turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini de kapsayacak şekilde uzatmayı planladıklarını açıkladı.

Valls, BBC televizyon kanalındaki mülakatında, saldırıların yapıldığı gece ilan edilen ve en son Ocak 2017′ye kadar uzatılan olağanüstü halin, cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla gerekli olan güvenlik önlemleri dolayısıyla, sona erdirilmesinin şimdilik mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan Valls, “Birkaç haftaya cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle halk mitingleri başlayacak. Demokrasimizi de korumak zorundayız.” dedi.

Olağanüstü hal uygulamalarının etkili araçlar olduğuna işaret eden Valls, “Evet, birkaç ay daha olağanüstü hal şartları içinde yaşamaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Valls, Fransa’da 13 Kasım saldırıları gibi organize bir saldırı olasılığının azalma eğiliminde olduğunu da kaydetti.

Fransa’daki olağanüstü hal uygulamaları zaman zaman özellikle sivil toplum örgütleri tarafından eleştirilse de siyasi partiler olağanüstü halin uzatılması konusunda bugüne kadar hükümete açık destek verdiler. Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi, 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde iki turlu gerçekleşecek.

Ahıska Türkleri ata yurtlarına dönmek istiyor

Azerbaycan’da, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün edilişinin 72. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenledi.

Ahıska Türkleri ata yurtlarına dönmek istiyor

Ahıska Türkleri Beyaz Saray önünde toplandı
Aliyev’den Ermenistan’a uyarı
Azerbaycan ordusu geniş çaplı tatbikata başladı
‘Azerbaycan’da FETÖ’ye karşı etkin bir mücadele veriliyor’
Azerbaycan ordusu cephe hattında tatbikat yaptı

BAKÜ

Azerbaycan’da, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün edilişinin 72. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenledi.

Bakü’de düzenlenen etkinliğine Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği müşavirleri, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve Ahıska Türkleri katıldı.

Program, sürgünde hayatını kaybeden Ahıska Türklerinin bir dakikalık saygı duruşu ile anılması ve Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.

Vatan Derneği Başkanı İbrahim Memmedov, Ahıska Türklerinin 72 yıl önce ana yurtlarından sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan çöllerine gönderildiğini söyledi. Ahıskalıların hiçbir neden olmadan sürgün edildiğini ifade eden Memmedov, Ahıskalıların 12 yıl sıkıyönetim altında yaşadığını hatırlattı.

1956′da Sovyetler Birliği Yüksek Konseyinin aldığı kararla Ahıska Türklerinin günahsız yere sürgüne maruz kaldığının kabul edildiğini ifade eden Memmedov, 1957′de alınan bir diğer kararla onlara Gürcistan dışında istedikleri Sovyet ülkelerine gitme izninin verildiğini hatırlattı.

Ahıska Türklerinin büyük kısmının dili, dini ve gelenekleri aynı olduğun için Azerbaycan’a gelmeyi tercih ettiğini söyleyen Memmedov, “Azerbaycan’da sorunsuz yaşıyoruz. Bura bizim için vatan oldu. Fakat ister istemez insan kendi topraklarına dönmek istiyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Fakat maalesef önemli bir ilerleme elde edemedik.” şeklinde konuştu.

Gürcistan Parlamentosunun 2007de sürgün edilen şahısların vatanlarına dönemeleriyle ilgili karar aldığını hatırlatan Memmedov, “Bugüne kadar Azerbaycan’da yaşayan bin 600 Ahıska Türküne geri dönme hakkı tanındı. Sadece 497 kişiye Gürcistan vatandaşlığı verildi. İnsanlarımız artık vatana dönmek istiyor. Bugün yaklaşık 50 aile Gürcistan’a yerleşmiş bulunuyor.” dedi.

Azerbaycan’da yaklaşık 60 bin Ahıska Türkünün yaşadığını bildiren Memmedov, “Azerbaycan bize atalık yaptı. Türkiye de bize her zaman maddi ve manevi destek oldu. Azerbaycan ve Türkiye’nin desteği olmasaydı Gürcistan’a dönüş sürecimiz başlamazdı.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>