FraTÖP e.V. 10 yıl kutlamasında “Mantı” ikram edildi

EUTURKHABER/FRANKFURT-FraTÖP e.V. – Türkische Studentenplattform / Türk öğrenci platformu kuruluşunun 10. yıldönümü nedeniyle “Kültürlerarası karşılaşmaları deneyimlemek ve tatmak” sloganı altında bir tanıtım programında sahasında tanınmış konukların da davet edildiği “Mantı” yemeği düzenledi.

Geçtiğimiz akşam Frankfurt Eckenheimerland Strasse 93 numarada faaliyetlerini sürdürdükleri ofis alanında düzenlenen 10. yıl kutlamasına başta Hessen Türk Toplumu (TG-Hessen) başkanı Atila Karabörüklü olmak üzere, TMMB-Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği Başkanı Yük. Müh. A. Demir Ceylan, (ADD) Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu Başkanı Mevlit Deniz, Hessen Eyaleti Milletvekili İsmail Tipi, Yeni seçilen FDP Milletvekili Yankı Pürsün işle birlikte çok sayıda davetli (FraTÖP e.V. – Türkische Studentenplattform) Türk öğrenci platformu kuruluşunun 10. yıldönümünde buluştu.

10 yıl buluşmasında Almanca olarak sunumu yapılan FraTÖP e.V. – Türk öğrenci platformunun gayesi, hedef ve hizmetleri anlatıldı. Ardından, Atilla Karabörüklü, davete katılanlara selamlama konuşması yaptı. ’10. yıldönümünü kutladığımız bu akşamda bir araya geldik. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla büyük işlere imza atıldı ve bununla da gurur duyuyoruz.

Burada hep beraber sivil toplumun alman kesimiyle beraber kültür ve sosyal alanda önemli sorunların üstesinden gelebilmek için çok çalışmamız gerekiyor. Bunun için de hep birlikte ortak akılla yol alabiliriz. Bu açıdan sizlerin katılımı çok önemli. Hepinizin çok büyük katkıları var, başarılar diliyorum’ dedi. Karabörüklü ayrıca, bu Türk öğrenci platformunda emeği geçen Esat Şahin, Aykut Kaya, Sema Karakol, Muammer Kılıç, Sezer Kılıç’a da ayrıca teşekkür ederek, bu hizmeti sürdürmedeki gayretlerinin artarak devam etmesi dileğinde bulundu.

Hessen Eyaleti Milletvekili İsmail Tipi kısa bir konuşma yaparak, öğrenci platformunun faaliyetlerinden övgüyle bahisle, ‘Öncelikle 10. yılınızı kutluyorum, buradaki sorunlara eğilip,gençlerin istemleri ve sorunları çerçevesinde çalışmanız buradaki Türk toplumu için büyük bir katkı elbette. Sizlere başarılar diliyorum’. dedi.

Konuşmaların ardından yemek hazırlama ve ikram sorumlusu Seyhan Karabörüklü, “Kültürlerarası karşılaşmaları deneyimlemek ve tatmak” sloganı ile katılımcılara Kayseri yöresinin meşhur ‘Mantı’sını sundu.

Mantı: Kıyma ile doldurulmuş hamurdan oluşan ünlü bir Türk spesiyalitesidir. Mantı’nın tarihi, Türk-Orta Asya döneminin başlarına dayanıyor ve eski göçebe bozkır halklarının favori yiyeceğiydi.

FraTÖP e.V. – Frankfurt Türk Öğrenciler Platformu:

Frankfurt ve çevresindeki üniversitelerde öğrenim gören Türkiye kökenli öğrencilerin bir araya gelebilmeleri amacıyla 2009 yılında kurulan Frankfurt Türk Öğrenciler Platformu, bugün itibariyle bölgedeki çok sayıda öğrencinin birbirleriyle iletişim kurmasına olanak sağlayan ve çeşitli sosyal alanlarda hizmet veren bir dernek haline geldi. Platform olarak kurulduğu dönemde temel amaçları; Türkiye´den Almanya´ya üniversite veya dil eğitimi amacıyla gelen öğrencilere başvuru ve kayıt işlemleri, konaklama, burs, staj ve iş bulma gibi konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti vermek olan kuruluş, 2016 yılı itibariyle bölgenin gençlerinin eğitimi, sosyal gelişimi ve bölgedeki politikalara katılımını amaçlayan çalışmalar da yürütmeye başladı. Derneğin çalışma alanlarını şu başlıklar altında toplayabiliriz: -Bölgeye yeni gelmiş olan öğrencilere özel “Adaptasyon desteği”, -Öğrecilere özel başvuru, kayıt, konut, staj, ve burs konularında “Bilgi Danışmanlığı” -Her türlü sözleşme sorunları, işçi ve kiracı hakları gibi öğrencileri ilgilendiren konularda “Hukuk Danışmanlığı” -Üniversite sonrası zorluk çekilmemesi amacıyla konunun uzmanları tarafından verilecek “Kariyer Danışmanlığı” -Uluslararası kuruluşlar ile partnerlik kurularak bölgedeki sosyal sorunlara çözüm arayan ve ayrımcılıkla mücade amaçlı oluşturulan “Sosyal Sorumluluk Projeleri” -Özel Ders veren ve alan öğrencileri buluşturacak bir “Özel Ders Havuzu Projesi” -Türkiye ve Türkiye halklarına ait kültürlerle bağımızın güçlenmesi amacıyla her türlü film, tiyatro ve gösteri etkinliklerine özel: “İndirimli Etkinlik Biletleri” -Öğrencileri ilgilendiren konularda(Is, Staj, Proje, vs..) “E-Mail Grubu ile Destek“ FraTÖP Derneğinin 10 kurucu üyesi, tüm bu amaçları gerçekleştirebilmek hedefiyle Frankfurt bölgesinde bir araya gelerek Frankfurt Türk Öğrenciler Platformunu bir dernek haline getirdi. Dernek 7 yıllık bir platform tecrübesine sahip olmasına rağmen, öğrencilerin ve gençlerin değişen şartlardaki ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermeyi önemsemekte. Bu nedenle aşağıda verilen iletişim adresleri üzerinden irtibata geçerek, görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi iletebilirsiniz. FraTÖP Derneği mail adresi: info@fratop.de DE/ FraTÖP ist ein im Rhein-Main-Gebiet ansässiger interkultureller Social Startup und eingetragener Verein, welcher politische, soziale und kulturelle Projekte durchführt, Events veranstaltet und eine Plattform für Studierende und Arbeitstätige darstellt.

Im Jahre 2009 wurde das Social Startup FraTÖP als Plattform für Studierende gegründet. Mittlerweile sind wir weitaus mehr als das und befassen uns besonders seit 2016, nach unserer Umwandlung in einen eingetragenen Verein, mit unter anderem folgenden Themenschwerpunkten:
 
- Wissensaustausch für Interessierte in Sachen Wohnungssuche, Stipendien, Praktika
- Adaptationsunterstützung für Studierende aus dem Ausland
- Organisation und Durchführung von Workshops, Seminarreihen, Podiumsdiskussionen, Kulturevents etc.
- Rechtsberatung bei studentischen Angelegenheiten
- Förderung des ehrenamtlichen Engagements in sozialen, kulturellen und bildungstechnischen Bereichen
 
Wir kooperieren mit diversen namhaften regionalen und überregionalen Partnern, Ministerien und sozialen/politischen Organisationen. Wir freuen uns über jegliches Interesse!
Kontakt: info@fratop.de

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>