Friedrich-Ebert Vakfıʼ Araştırması;

Artan yabancı ve İslam düşmanlıǧı korkutucu boyutta..!

Bu teşhisler siyasî çevreler için ikaz niteliğindedir. Gelinen noktada siyasîler etkili tedbirler alarak derhal karşılık göstermelidir.

Mustafa Yeneroğlu

‟Sürekli artış gösteren yabancı ve İslam düşmanlıǧı gelinen nokta itibariyle korkutucu boyutlara ulaşmış durumdadır. Hükümet vakit kaybetmeden gerekli tedbirleri alıp bu gelişmeye daha fazla seyirci kalmamalıdır.ˮ ifadesinde bulunan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Friedrich Ebert Vakfı (FEV) tarafından yapılan ‟Orta Sınıfın Deǧişimi – Almanyaʼda Aşırı Saǧcı Zihniyetler 2012ˮ başlıklı araştırma sonuçlarının yayınlanması üzere yaptıǧı açıklamada sözlerine şöyle devam etti:
‟Araştırmaya göre, Almanyaʼda aşırı saǧcı bir zihniyete sahip insanların toplumdaki oranı oldukça yüksek seviyelere ulaşmış bulunmakta. Batı Almayaʼda her beş kişiden biri yabancı düşmanı bir zihniyete sahip, Doǧu Almanyaʼda ise toplumun %39ʼu belirgin bir şekilde yabancı düşmanı. Geçmişle karşılaştırdıǧımızda, 2006 yılında bu oran Doǧu ve Batı Almanyaʼda %25 civarındaydı. İslam düşmanlıǧı ile ilgili ortaya konan tespitler ise daha da vahim. Araştırmaya göre, ankete katılan kişilerin %50-60’lık kesimi İslam düşmanı söylemleri tam olarak veya büyük ölçüde onaylamaktadır. İslamʼın eleştirilmesi konusunda ise onaylama oranları %60ʼı dahi geçmektedir. FEVʼin tespitine göre bu araştırma ile kendisini gösteren durum, ırkçılıǧın yüksek ölçüde İslamʼa odaklandıǧı, ancak bununla birlikte kültürel bir görünümüne büründüǧüdür.

Bu teşhisler siyasî çevreler için ikaz niteliğindedir. Gelinen noktada siyasîler etkili tedbirler alarak derhal karşılık göstermelidir.Tam olarak ne yapılmalıdır sorusuna, söz konusu araştırmada farklı cevaplar önerilmektedir. Bunlardan birini şu şekilde özetlemek mümkündür: Müslümanların en az yaşadıǧı bölgelerde İslam düşmanlıǧı en yüksek seviyelerde. Bu şu anlama gelmektedir; İslam düşmanlıǧı, şahsî tecrübelerden ziyade önyargılara dayanmaktadır. Burada devlete düşen en önemli görev, insanları bilinçlendirmek ve sivil toplumun aşırı saǧcılıǧa karşı güçlendirilmesini sağlamaktır.

euturkhaber

Comments are closed.