FUEN 2015 Kongresi için geri sayım başladı!

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek kongre azınlık için tarihi önem taşıyor. 13-17 Mayıs 2015 tarihlerinde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ev sahipliğinde Gümülcine’de gerçekleştirilecek Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) 2015 Kongresi için geri sayım başladı.

FUEN üyesi Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ev sahipliğinde Gümülcine’de Chris&Eve otelinde düzenlenecek kongre için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 10 Nisan’da başlayan kongre kayıt işlemleri 30 Nisan 2015 tarihine kadar devam etti.

13 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa’nın farklı ülkelerinden Gümülcine’ye yaklaşık 240 delegenin katılması bekleniyor. Uluslararası önemli şahsiyetlerin de iştirak edeceği ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim ve din özerkliği ana temalı kongre süresince azınlıklar ile insan ve azınlık hakları konulu çeşitli konuşma ve sunumlar olacak.

13 Mayıs Çarşamba günü Gümülcine’ye varacak delegeler ilk günün akşamında Azınlık Pazarı adı altında yaşadıkları bölgeye ve kendi kültürlerine has lezzetleri ve tadımlıkları beraberlerinde getirecekler, böylelikle farklı kültürleri tanıma fırsatı edinecekler. 14 ve 15 Mayıs 2015 tarihlerinde ise Avrupa’da azınlık hakları ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunları konularının tartışılacağı oturumlar gerçekleştirilecek.

Yalnızca delegelere açık olan kongrenin son gününde ise FUEN Delegeler Kurulu gerçekleştirilecek, öğleden sonra ise bölgenin tarihi ve kültürel özelliklerini tanıtacak bir gezi düzenlenecek. 17 Mayıs Pazar günü delegelerin Gümülcine’den ayrılması ile kongre sona erecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>