Futbolcu, sanatçı, bilim adamı derken her alanda varız

Geleceğin Formula 1 sürücümüz adım adım geliyor

”Michael Schumacher’in 12 yaşında aldığı CIK4 sürüş diplomasını 11 yaşında alan gurbetci ailenin çocuğu Eren Köse adım adım başarı kürsülerini tırmanmaya başladı.”

Gurbetçi çocukları yaklaşık tüm Bundesliga takımlarının alt yapılarında, karete, tekvando güreş minderleri başta olmak üzere pek çok alanda seslerini duyuruyorlar. Gymnasium ve orta öğretim okullarında, Üniversitelerde üstün başarılarına da tanık olundu.

Şimdi de bir Almanya doğumlu Türkiye kökenli bir yavrumuz, Go Kart pistlerindeki üstün başarısından dolayı kendisinden söz ettiriyor. 11 yaşındaki Eren Köse, 14 yaşında alabileceği `CIK4 uluslar arası sürüş diploması`nı alarak, kendinden daha büyük rakiplerle yarışmaya hak kazandı.

İtalya`nın en önemli pistlerini hepsinde gaz pedalına basarak başladığı müsabakalarda 190′ı bulan sürat ibresiyle gelecek vaad ediyor.

Formula 1 otoritelerinin dikkatlerini şimdiden üzerine çekmeyi başaran pistlerin ilk ve tek Türk pilotu Eren Köse, adından sıkça söz ettirmeye başladı. Dünyanın en genç uluslararası `CIK4 sürüş diploması`nı 11 yaşında alan Formula 1 adayı pilot Eren Köse oldu.

Aynı diplomayı Michael Schumacher 12 yaşında almıştı. Eren Köse, Efsane pilotlar Ralf Schumacher ve Michael Schumacher kardeşlerin oğulları ile birlikte hafta sonu İtalya`nın meşhur yarış pistlerini  dolaşarak idmanlarını aksatmadan yapıyor.

Oğlunun hemen hemen bütün sorunlarıyla tek başına mücadele etmeye çalışan Baba Recep Köse, “Eren bu spora 6 yaşında iken başladı. Kerpen`de deneme sürüsleri yaparken bizi gören Sebastian Vettel`in eski menajeri Gehard Nowak`in Eren`i övmesi ve bu işe çok yatkın olduğunu söylemesi ile birlikte, o gün bugündür direksiyon başındayız. ” dedi. Tüm Avrupa içinde en yakın pist bin 200 kilometre ve en uzağı da iki bin kilometreyi bulduğunu söyleyen Köse,” İtalya Formula 1 yarışmaları için dünyanın en cazip ve en geniş imkanları olan ülke. 12 yarışmanın 8 `i İtalyada diğer 4 de diğer Avrupa ülkelerinde olacak. Bundan dolayı haftasonu devamlı İtalya`ya gidiyoruz. Bundan dolayı pisti iyi tanımak için bu zorlu ve dünyanın en pahalı sporu için, bu yılki masraf bütçemiz 200 bin avro. Bundan dolayı acilen sponsor veya sponsorlar bulmak zorundayız.” dedi.

Bunca yorgunluğa rağmen Eren, Pazartesi günü sabah da okulunda hazır bulunuyor. Yaşıtları parklarda oynarken, O pistleri tozu dumana katarak, rakipleriyle adeta oyun oynuyor. Baba Köse, ”Yarışlarda virajları en kestirme ve tasarruflu olarak Eren dönüyor. Bunu rakipler de görüyor, yaşı da küçük olduğundan ister istemez bir kıskançlık havası oluyor tabiki. Türk olduğumuza da kimse inanamıyor.” dedi.

‘Babam Benim Herşeyim’

Haftasonu idmanlarını İtalya`nın değişik şehirlerinde yapan Eren Köse, “Babam benim herşeyim, o zor anlarda beni devamlı destekleyen, teknik yönden tüm problemlerimi gideren, Almanya dışında beni alkışlayan tek destekçim. Schumacher kardeşlerin çocukları idmanlara tırlarla ve her birinin 4 tane uzman elemanlarla gelmesi, beni daha da fazla hırslandırıyor. 4 kişinin yaptığının benim babam tek başına yapıyor. Ben de onun yüzünü kara çıkarmıyorum. Hiçbir araçtan ve pistten korkmuyorum. Biz babamla bir ekibiz. Bazı yarışmalar da birinci veya ikinci de oluyorum.” dedi.

Tek Sorunumuz Sponsor

Eren`in 11 yaşında olmasına rağmen 14 yaşındaki çocuklarla yarışması ve her yarışta da ilk üçün içinde olması 44 kilo bir çocuğun 190 kilometre sürate çıkabilmesi,  başarılı olduğunun göstergesidir. Bu çalışma kolay olmadığı gibi, fizik ve kas geliştirme sporlarının çoğunu yaparak, beslenme ve uyku düzenlerinin, bir disiplin altına alınarak ancak bu seviyelere gelinir diyen Köse, “Ciddi bir sponsora ihtiyacacımız var. Aslında Eren`in ilk sponsoru ben oldum. 11 yaşındaki bir çocuğun 190 kilometreye varan sürate çıkması, bir baba için ne demek olduğunu evlat sahibi olan herkes anlar. Bu spor çok pahalı ve masrafları olan bir spor. Pilotlar 16 yaşına geldiğinde başarı grafiği de iyi ise, profesyonel sponsorlar tarafından 15-20 milyonluk sözleşmeler için masaya oturabiliyorlar. Neden bir Türk Formula 1 pilotu olarak, dünyanın en hızlıları arasında olmasın” şeklinde konuştu.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.