BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

GAIA Kurucusu İlyas Bublis’e çifte ödüllendirme

İlyas Bublis’e Berlin şehri şeref madalyası takdim edildi

GAIA´nın bu yıl sahibi olduğu “UN Weltdekade 2012 Biologische Vielfalt” ödülüyle onurlandırılan başarı ve tecrübelerimizi “Yeşil İstanbul” projesiyle İstanbul´a taşımak istiyor. Uzun yıllardır devam eden sosyal
sorumluluk çalışmaları nedeniyle GAIA Kurucusu İlyas Bublis’ Senatör Mraio Czaja tarafından Berlin şehrinin şeref madalyası takdim edildi.

 

Pazartesi, 3 Aralık 2012 tarihinde GAIA Kurucusu İlyas Bublis’e Berlin şehri şeref madalyası takdim edilmiş ve şeref madalyasını Devlet Bakanı Michael Büge takmıştır.
Bu şekilde Berlin şehri İlyas Bublis ve GAIA’nın Berlin/Brandenburg büyükşehir bölgesindeki biyo-çeşitliliğin korunması için uzun yıllardır gösterdiği çabayı takdir etmektedir.

GAIA Kurucusu İlyas Bubis: ”29 Ekim 2012 tarihinde de GAIA Birleşmiş Milletler tarafından on yıllık resmi biyolojik çeşitlilik projesi olarak ödüllendirilmiştir. Bu çift ödüllendirme ile Sayın Bublis Almanya’da ve özellikle Berlin/Brandenburg bölgesindeki biyolojik çeşitliliğin korunması ile için çalıştığı teyit edilmiştir. Bu alandaki çalışmaları ile özel bir çaba göstermektedir ve daha fazla insanı biyolojik çeşitliliğin korunması hakkında motive etmektedir.  Yeşil İstanbul, Beyoğlu´nda ki 128 çatıyı yeşillendirmeyi ön görüyor. Bunun yanı sıra “Altın Boynuz” lakabına uygun olarak cephe renklendirmesi amaçlamaktayız. Bu konuyla ilgili hazırlıklarımız ilk sonuçlarını verlier.

Proje ile ilişkilendirilmiş bitirme ödevi ve 3D animasyon fimi ile size bir sunum yapmak bizi sonsuz onurlandıracak ve motive edecektir. Bu proje dünyadaki ilk örneği olmasıylada önemli bir politik mesajdır.”Yeşil İstanbul” hayata geçirildiğinde dünyadaki bütün branş ilgililerinin haberdar olacağı aşikârdır. Şehircilik açısından bakıldığındada çok önemli avantajları beraberinde getiren yeşil çatılar İstanbul için çok atraktiftir.

‘ÖNLEMLER İNSANLAR ÖLMEDEN ALINMALI’

Almanya ile Türkiye arasında bilgi ve teknoloji transferini sağlamak ve uzen yıllarda kazandığımız deneyimlerimizi aktarmak istiyoruz. Meclis Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı İdris Güllüce’nin bir Toplantı esnasında söylediği gibi ÖNLEMLER İNSANLAR ÖLMEDEN ALINMALI” sözünden yola çıkarak,
bu fazla maliyet istemeyen sağlıklı çözümleri GAIA Yeşil İstanbul Projesi olarak uygulamaya bütün gücümüzle talibiz. Tek bir projeyle şehrimizin üç büyük problemine sağlam çözümler getiren bu projeyi destekleyeceğinizi ve takdir edeceğinize inanıyorum.

ALACAĞIMIZ ÖNLEMLERLE KORKULARIMIZDAN KURTULABİLİRİZ. DEPREM DOĞANIN BİR BAŞ KALDIRIŞI İSE BİZİM İŞİMİZ BİZE CAN VEREN DOĞAMIZA SAHİP ÇIKMAKTIR.

Bir Kızılderili özdeyişiyle konuşmamı sonlandırmak istiyorum Son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak.Sizin desteğiniz sadece kardeş şehirler Berlin ve İstanbul için değil, geleceğin şehirleşme anlayışını yansıtan “Urban Gardening” anlayışı içinde hayati önem teşkil edecektir. GAIA bu projenin gerçekleştirilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahiptir. Desteklerinizin devamını umut ediyoruz.” dedi.

Gaia Nedir?

GAIA, Eski Yunanca’da dünya için kullanılan (Toprak Ana ) anlamına Gelen bir kelimedir. “GAIA – Ağaçlar Güzeldir” Çevre Projesi; 10 yıl önce hayata geçirilmiştir. Projenin kurucusu Türkiye’de doğmuş, Almanya’da büyümüş bir Türk olan İlyas Bublis’tir.
GAIA, İleride dünyayı bekleyen iklim değişikliklerine dikkat çekmek ve çevre korumaya duyarlılığı arttırmak düşüncesiyle Almanya’da, Berlin’de ağaçlandırma çalışmalarında bulundu.

GAIA, Birleşmiş Milletler World Decade 2012 Biyolojik Çeşitlilik Organizasyonu tarafından resmi olarak ödüllendirilmiş bir projedir.

Menderes SİNGİN/BERLIN-euturkhaber.com

Comments are closed.