Gaziantep Derneği’nden geleneksel tramvayda çiğ köfte partisi

EUTURKHABER/FRANKFURT-Gaziantep Derneği’nin geleneksel olarak her yıl geleneksel hale getirdiği nostaljik Frankfurt tramvay turunun dördüncüsü geniş katılımla gerçekleşti.

Gaziantep Derneği olarak Frankfurt Trafik İdaresinden (VGF) ‘dan kiraladığı  nostaljik tramvay, Merkez Tren İstasyonu (Hauptbahnhof) yanındaki Türkiye’nin Frankfurt  Başkonsolosluğu Turizm Ataşeliği’nden saat 15.30′da hareket etti.

30 Kasım’da 13.sü gerçekleştirilecek olan Frankfurt-Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecesi’ne davet niteliğindeki Tramvay Turu ve Çiğ Köfte Partisi’ne davetli olarak başta TC Frankfurt Başkonsolosluğundan Eğitim Ataşesi Bora Başaran, Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz, Hessen MÜSİAD 2. Başkanı Hacı Ahmet Deliaslan, DEKU sahibi İşadamı Deniz Kurt, Alevi Dedesi Kudret Erdem, Berlin Gaziantepliler dernek başkanı Fikret Arık, AOK Hessen AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, Bauspar BKM’den Mehmet Dörtkaş, Wirtschaftsberater Klaus Kuhaupt ve çok sayıda davetli klatıldı.

Frankfurt turu için hareket eden ve önünde ’27 GAZİANTEP’ yazılı, içerisinde çiğ köfte ve özel baklavasıyla, Gaziantepli vatman Ziya Ceylan’ın kullandığı ve Gaziantep’in semtleri Suburcu, Sıhcan, Şehreküstü, Tozluca gibi durakların yazılı olduğu tramvayla Frankfurt’ta rüya gibi bir tur gerçekleşti.

80′e yakın katılımcıyı ağırlayan Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy, basın mensuplarına yaptığı açıklamasında Frankfurt’ta güzel bir etkinliğe imza attıklarını ifade ederek şunları söyledi; ”Gaziantepliler derneği olarak 4.sünü gerçekleştirdiğimiz Frankfurt’ta, Tramvayda çiğ köfte ve baklava partisinde birlik beraberlik ve dayanışmayı amaçlayan, Frankfurt Eğitim Ataşemizin ve STK’ların da katıldığı güzel ve eğlenceli bir tur düzenledik. Frankfurt şehrini gezerken hep birlikte sohbet ve dayanışmanın inceliğini sergileyerek gerçekleştiriyoruz.

Bugün hepimiz Tramvay’da Gaziantepliyiz. Bugün Gaziantep kültürünü konuşuyoruz hep birlikte. Basın mensubu arkadaşlarımıza da ayrıca katılımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Bugün bu etkinlik ve farkındalığın amacı, haftaya 30 Kasım 2019′da 13.sü Frankfurt-Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecesi’nde tüm Avrupa’daki Türklerle birlikte olacağız. Tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.

Tramvayda Gaziantep baklavası ve beş kiloya yakın acılı çiğ köfte davetlilere ikram edildi. Frankfurt Gaziantep Derneği 2. başkanı Mehmet Coşkuner de kendi elleriyle davetlilere çiğ köfte ikram etti.

Nostaljik tramvay içerisinde halaylar çekildi, Gaziantep türküleri, uzun havalar okundu. Ayrıca davetlilerden Ses Sanatçısı Selma Ateş de okuduğu nostajik şarkılarla büyük alkış topladı. Katılımcılar yöresel türkülerle ve ikramlarla hoş bir vakit geçirdiler.

30 Kasım’da Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecesi’nde buluşmak üzere tramvay tekrar Merkez Tren İstasyonu (Hauptbahnhof)’a geldi ve tur sona erdi.

Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi:

30 Kasım 2019′da Saat: 18.00,

Adres: Saalbau Griesheim/ Schwarzerlenweg 57, 65933 Frankfurt a.Main

Comments are closed.