Gaziantepliler Frankfurt’ta hasret giderdi!ii

EUTURKHABER/ İsa DEVEÇEKEN (FRANKFURT) Gaziantepliler coştu ve coşturdu Almanya’daki Gaziantepliler Frankfurt’ta düzenlenen gecede buluşarak hasret giderdiler. Geç saatlere kadar süren gecede geleneksel Gaziantep yemekleri ve tatlıları ikram edildi, yöre sanatçıları türkü ve şarkılarıyla geceye neşe kattı.

ALMANYA’nın Almanya’nın Hessen Eyaleti’nden yaşayan Gaziantepliler, Griesheim’daki Saalbau salonunda düzenlenen geceyle hasret giderdiler.

Frankfurt Gaziantep Derneği tarafından düzenlenen 13. Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi’ne başta Frankfurt olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler akın etti.

Frankfurt’taki Saalbau / Griesheim salonlarında düzenlenen etkinlikte bin kişiye yakın davetli bir araya geldi. Etkinliğin sunuşunu Ülkü Yiğitbaşı ile beraber yapan Frankfurt Gaziantep Derneği Genel Sekreteri Güzin Bakışoğlu, “Gaziantep 7 bin 500 yıllık geçmişten gelen eşsiz zengin kültür değerlerini yaşayıp yaşatan, yürekleri memleket aşkıyla çarpan yiğit evlatlarının kahramanlık destanı yazdığı şehirdir” dedi.

Başkonsolosunun selamını getirdi Başkonsolos Burak Karartı’ının selamlarını getirdiğini belirtip etkinliğe katılmaktan memnuniyetini belirten Frankfurt Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Yücel Oku,” Bugün sizlerle bir araya gelmemize vesile olan , bu güzel gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Almanya’da kurulan derneklerimizin sosyal sorumluluk kapsamında kamu yararına düzenledikleri geceler, şehirlerimizin kültürel ve manevi miraslarını hatırlatmak suretiyle vatandaşlarımızın birlik ve beraberliğine katkıda bulunmaktadırlar. Aynı zamanda bu gecelerde düzenlenen kampanyalarla yardıma muhtaç ailelerin ve çocuklarım ihtiyaçlarının karşılanması bu faaliyetlere ayrı bir değer katmaktadır” dedi.

Oku, ”Almanya gibi bireyselliğin öne çıktığı bir toplumda dayanışma gecesini organize eden , Gaziantep Derneğimizin bu etkinliği de her türlü takdir ve övgüye layıktır . Bu çalışmada katkısı olan hayırsever vatandaşlarımızı tebrik ediyorum . Değerli konuklar , Bizler resmi olarak ülkemizi temsil ederken sizler fahri olarak Almanya’da ülkemizi temsil ediyorsunuz . Bu nedenle , her birinizin buradaki başarısı bizim için değerlidir .

Sizlerin iş hayatında, sosyal hayatta, akademide, bilimde, sanatta, sporda , siyasette elde edeceği başarılar hem gençlerimize örnek olacak , hem de gelecek kuşaklarımızın önünü açacaktır . Bunun için çalışmalarınıza , her türlü bölücü unsurlardan uzak durmak suretiyle yorulmadan azimle devam etmenizi bekliyoruz . Sözlerimi tamamlarken , derneğinizin daha nice güzel ve faydalı etkinlikleri düzenlemesini temenni ediyorum .

Bugün bizleri bir araya getiren Gaziantep Derneğine tekrar şahsım ve Başkonsolosum adına teşekkür ediyor , hepinize saygılarımı sunuyorum , iyi akşamlar , iyi eğlenceler diliyorum ” dedi.

Kültürümüzü gençlere aşılamak hedefi Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy konukları selamladığı açılış konuşmasında, Gaziantepliler olarak genel kültürümüzü özellikle genç kuşaklarımıza aşılamak istediklerini belirterek, “Bugün hepimiz Gaziantepliyiz.

Farklı kültürel öğelerin yaşatılmasının insanlık adına bir zenginlik kaynağı olduğu anlayışındayız. 13. Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecemiz bu kez daha da anlamlı, Türkiye’de 9 milyon engelli olduğunu biliyoruz. Derneğimizin sosyal sorumluluk projeleri de bu çerçevede gelişti. Gecenin tüm geliri bu kez öncelikle Gaziantep’te yaşayan işitme engelli çocuklarımızın işitme cihazı gibi ihtiyaçlarının temininde kullanılacaktır.

Frankfurt’taki Gaziantepliler olarak bizde sosyal dayanışma odaklı çalışmalarımızı sürdürmek azim ve kararlığında olduğumuzu bir kez de bu vesile ile hatırlatmak istedik” şeklinde konuştu. Frankfurt Gaziantepliler Derneği Başkanı Ökkeş Toy , “Gaziantep deyince hemen akla yemekleri geliyor. Ama bunun dışında Gaziantep’in görülmesi, tanınması gereken bir tarihi var” dedi.

Yöresel yemekler yöre türküleri Gaziantepliler ve dostlarının katıldığı gecede yöresel müzikler eşliğinde davetlilere geleneksel Gaziantep yemekleri sunuldu. Düzenlenen gecede Gaziantep’i tanıtan bir film gösterildi ve el sanatları sergisi açıldı.

Ayrıca hat sanatından örnekler ile Gaziantep’in zengin mutfak kültürüne ait eşsiz lezzetler de davetlilere sunuldu. Gaziantep’in sevilen sanatçısı Faruk Lök, pop star yarışması yıldızı Esra Sezer ve Türk Sanat Müziği sanatçısı Bülent Eskimez eşsiz yorumlarıyla gönüllerde iz bıraktı.

Orhan Özkanlı ve Tayfur Ödük’ün davul zurna gösterisi beğeni kazandı, halaylar çekildi . Ayrıca geceye katılan küçük davetliler de unutulmadı. Profesyonel yüz boyama ekipleri tarafından yüzleri boyanan çocuklar oldukça neşeliydi.

Davetliler arasında yapılan çekilişte kazananlara THY’den Türkiye’ye uçak biletleri ve mutfak ve ev eşyaları gibi çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca yapılan açık artırmada Gaziantepsporlu futbolcu ve yöneticilerin imzasının bulunduğu forma da 300 Euro’ya alıcı buldu.


Comments are closed.