Gazze’deki ‘Deniz eylemleri’ sürüyor

Ablukayı deniz yoluyla kırmak amacıyla Gazze’de başlatılan deniz eylemleri devam ediyor.  

 Gazze'deki 'deniz eylemleri' sürüyor

Filistinliler, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemi kapsamında 15′inci kez kuzey sahil sınırında toplandı. Eyleme katılan Filistinlilere, sınırın diğer tarafındaki İsrail güçleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Fotoğraf: AA/Mustafa Hassona

GAZZE 

Filistinliler, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemi kapsamında 15′inci kez kuzey sahil sınırında toplandı.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi tarafından 15′incisi düzenlenen deniz eylemine katılan çok sayıda Filistinli, İsrail ile kuzey sınırında yer alan sahil bölgesinde bir araya geldi.

İsrail’in yaklaşık 12 yıldır aralıksız kara, deniz ve havadan bölgeye uyguladığı ablukayı protesto etmek ve kaldırılması talebini yinelemek için düzenlenen eylemin bugünkü sloganı “Abluka kaldırılana kadar eylemler devam edecek” oldu.

Eyleme katılan Filistinlilere, sınırın diğer tarafındaki İsrail güçleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Müdahalede yaralanan olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi, 29 Mayıs’tan bu yana 14 defa denizden İsrail ablukasını kırmayı denemiş ancak eylemleri İsrail güçlerinin müdahalesiyle sonuçlanmıştı. Filistinli eylemciler müdahale sırasında yaralanmış, gözaltına alınmış, deniz araçlarına el konulmuştu.

Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyona yakın Filistinli, İsrail’in 2006′dan bu yana devam eden kara, hava ve deniz ablukası nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

 İsrail’den Gazze’deki deniz eylemlerine müdahale

İsrail deniz kuvvetlerinin, Gazze ablukasını deniz yoluyla 15. kez kırma girişiminde bulunan Filistinlilere müdahalesi sonucu 8 kişi gerçek mermiyle yaralandı.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrai’in yıllardır kara, hava ve denizden uyguladığı ablukayı kırmak amacıyla deniz eylemlerine devam eden Filistinlilere, İsrail askerleri gerçek mermiyle müdahale etti. İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu, 8 Filistinli yaralandı.

Açıklamada yaralıların durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

Filistinliler, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemi kapsamında 15′inci kez kuzey sahil sınırında toplanmıştı.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi, 29 Mayıs’tan bu yana 14 defa denizden İsrail ablukasını kırmayı denemiş ancak eylemleri İsrail güçlerinin müdahalesiyle sonuçlanmıştı. Filistinli eylemciler gözaltına alınmış, deniz araçlarına el konulmuştu.

Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyona yakın Filistinli, İsrail’in 2006′dan bu yana devam eden kara, hava ve deniz ablukası nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Muhabir: Mehmet Nuri Uçar-Nour Mahd Ali Abu Aisha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>