Geleceğin mesleklerine sahip olmak için Türklere çağrı

Bakıma muhtaç yaşlıların büyük artış gösterdiği ve bakıcı açığının giderek büyüdüğü Almanya’da, BBQ eğitim merkezi iş aradığını belgeleyenlere bu alanda ücretsiz eğitim veriyor.

Aynı zamanda bilgisayar uzmanlığı diploması da veren BBQ eğitim kurumunun Türk yöneticisi Filiz Temiz, bu önemli eğitim imkanlarından Türklerin yeterince yararlanmadığını belirterek, meslek sahibi olmak isteyenlere bilgiler verdi. Almanya’da özellikle yaşlı bakımı konusunda uzmanlara büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Filiz Temiz, 80 ve 90′lı yaşlarlarındaki insanların oranında artış olduğunu ve birinci nesil Türklerin de artık bu grupta yer aldığını dile getirerek, “Daha yüksek bir yaşam beklentisi ve buna bağlı olarak uzayan yaşama süreci, kalifiye personel ihtiyacında artışa neden olmakta. Göçmen kökenli olup iş arayan kişilerin İş Ajansı’ndan eğitim kuponu almaları durumunda yüksek bedelli bu eğitimleri ücretsiz olarak veriyoruz” dedi.

Özellikle Türklerin bu tür eğitim imkanlarından haberdar olmadığından dolayı yeterince yararlanamadığını da sözlerine ekleyen Filiz Temiz şöyle konuştu: “Eğitime katılanlar 7 aylık ileri eğitim esnasında bakıcı asistanlığı, bunama hastaları bakımı, evde bakım ve hasta bakıcılığı evrak işleriyle ilgili kapsamlı teorik ve pratik bilgi kazanmaktadır. Bu alanda eğitim ve sertifika alanlar çok kolay iş bulabiliyorlar. Aynı zamanda bilgisayar uzmanlığı eğitimi alıp diploma almayı hak edenler de çok iyi pozisyonlarda çalışma imkanı buluyorlar. Almancası çok iyi olmayanlara da gerek kayıt esnasında gerekse eğitime başladıklarında elimizde gelen yardımlarda bulunuyoruz ve herkese kapımız açık.”

BBQ eğitim kurumunu ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi alan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin’in eşi Meral Engin, gerek bu eğitim imkanlarını tanıtmak gerekse bu eğitimlere katılmak isteyen Türk kökenlileri teşvik etmek amacıyla bir toplantı düzenleyeceklerini belirterek şunları söyledi: “Umarım çok sayıda vatandaşımız bu kurslardan yararlanır. Maalesef bu imkanlardan yararlanan Türklerin sayısı çok az. Bu eğitimlerin tanıtılması için 16 Şubat günü Köln Başkonsolosluğu’nda bir tanıtım toplantısı yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber/Kamera: Mesut ZEYREK / KÖLN – DHA

Comments are closed.