Girne’de muhteşem ‘Hala Sultan ve Anneler Günü’ programı

EUTURKHABER/GİRNE-Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği(ESKAD)’nin geleneksel olarak düzenlediği “Akdeniz’in Nuru Hala Sultan ve Anneler Günü” programının 3.sü bu yıl Girne Amfi Tiyatro’da binlerce kişinin katılımı ile icra edildi.

Program aziz şehitlerimiz ve gazilerimize saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

İstiklal Marşı’nın ardından Engin Kalkancı, Kur’an-ı Kerim tilavetini gerçekleştirdi.

ESKAD Tanıtım ve Medya Komisyonu’nun hazırladığı “ESKAD Tanıtım Sinevizyonu”nun
Ardından ise açılış ve selamlama konuşmalarını gerçekleştirmek üzere sahneye çıkan ESKAD Ada Başkanı Mustafa Sinan Gökçe şunları ifade etti:

Peygamberimizin, fethini müjdelemiş olması hasebiyle, mübarek İslam beldesi olarak gördüğümüz Kıbrıs’ta gerçekleştirdiğimiz bu program ile Kıbrıs’ın manevi önderi olan Hala Sultan Ümmü Haram’ı bir kez daha rahmetle anıyor ve bu alanı hıncahınç dolduran siz saygıdeğer katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyorum.

ESKAD olarak 22 yıldır aralıksız olarak Kıbrıs’ta faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Gençlik çalışmalarından üniversite faaliyetlerine, halk çalışmalarından sportif, kültürel aktivitelere kadar birçok faaliyetlere imza atıyoruz. Bu faaliyetleri icra ederken en büyük dayanağımız inancımız ve inancımız gereği gittiğimiz tüm topraklara sevgi ve kardeşlik tohumlarını ekme arzumuzdur.

Bizden evvel bu kutlu vazifeyi ifa eden büyüklerimiz tarafından ekilen bu tohumlar bugün filizlendi ve büyük bir ormana dönüştü. Bu muazzam kalabalık ile beraber de çiçek açmaya ve meyve vermeye devam edecektir.

Ayrıca bugün önemli bir konuya daha vurgu yapmak niyetindeyiz: Annelerimiz!
Annelerimiz bizim en kıymetlilerimizdir. Onların sevgisi ve şefkatiyle yaşama tutunduk ve tutunmaya devam ediyoruz. Kıymetli annelerimizin tek tek ellerinden öpüyor ve tüm annelerimizin anneler gününü kutarken; bu muazzam programın gerçekleşmesine katkı sunan herkese ve programımıza teveccüh gösteren siz kıymetli katılımcılara şahsım ve teşkilatımız adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

ESKAD Ada Başkanı Mustafa Sinan Gökçe’nin ardından sahneye çıkan kurra hafızlar Fatih İmdat, Osman Bostancı ve Adem Arslan Kur’an-ı Kerim tilavetleri katılımcılar tarafından huşu ile dinlenildi.
Kurra hafızlara hediye takdiminin ardından Hanımlar Komisyonu’nun hazırladığı şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Daha sonra günün anlam ve önemini anlatan “Hala Sultan” sinevizyonu izleyiciler ile buluştu.

Sinevizyonun ardından sahneye çıkan Grup Genç, ezgileriyle geceye renk kattı. Hep bir ağızdan söylenen ezgiler sırasında ekrana yansıtılan şehitler sinevizyonu duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.

Ezgi dinletisinin ardından “Yılın Annesi” ödülünün takdimine geçildi. Yılın annesi seçilen Hacer Börklüce, kendisi için hazırlanan sinevizyon ile ödülünü almak üzere sahneye davet edildi. Börklüce’ye ödülünü alkışlar eşliğinde Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu takdim etti.

Ödül takdiminin ardından Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun sunumuyla “Hala Sultan Anneler Günü” konferansına geçildi.

Hala Sultan Ümmü Haram’ın Peygamberimiz ile yaşadığı Kıbrıs seferi anısı ve Hala Sultan’ın Kıbrıs’a gelişini anlatan Hatipoğlu, Peygamberimizin süt teyzesi Ümmü Haram’ın Kıbrıs’ın manevi ikliminde ne kadar önemli bir zat olduğunu tekrar vurguladı.

Yaklaşık bir saat süren konferansın sonunda binlerce katılımcının eşliğinde dualar edildi.
Sunumunun arından Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’na hediye takdimini ESKAD Ada Başkanı Mustafa Sinan Gökçe gerçekleştirdi.

Saat 20.00’de başlayan program 23.30’da son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>