Gönüller Bielefeld’de Kur’an’a doydu

BIELEFELD/İlknur Küçük-euturkhaber-

IGMG Kadınlar Teşkilatı’nın düzenlediği 9.Tilavet Yarışması ve Maide-i Kur’an 2500 Kur’an aşığının gönlünü Kur’an’a doyurdu.

Kadınlar Teşkilatı’nın Kur’an’ın doğru okunmasını, anlanmasını ve hayatımıza geçirilmesini teşvik etmek amacıyla 6 Ekim’de Bielefeld Stadthalle’de düzenlediği “9.Tilavet Yarışması, Maide-i Kur’an ve Eğitim Fuarı” na 25 farklı bölgeden yaklaşık 2500 kişi katıldı.

Kadınlar Teşkilatı İrşad Başkanı Tünay Ermiş “Maide-i Kur’an; Kur’an sofrası veya Kur’an ziyafeti demektir. Acıkan gönüller bu sofraya buyursunlar”sözleri ile başladığı açılış konuşmasında, programa rehber edindikleri “Kur’an-ı tertil üzere oku” emrine değindi. Kur’an okurken malesef çoğu zaman tecvide dikkat edildiği kadar tertile dikkat edilmediğini kaydeden Ermiş, Kur’an’ın tertil ile yani; üzerinde durarak, düşünerek, anlayarak ve kavrayak okunması gerektiğini belirterek, tecvide de tertile de önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Kadınlar Teşkilatı Başkanı Hatice Şahin selamlama konuşmasında; “Kur’an bize yaratılış gayemizi hatırlatıp sorumluluklarımızı bildirir. Herkese, herşeye hakkını vermeyi öğretir Kur’an. Kur’an bizi eğitir, geliştirir. Kur’an bizi ‘tamir eder’, ‘mamur eder’, ‘imar eder’. Kur’an bize itidalli olmayı öğretir” diyerek, Avrupalı Müslüman hanımların, Kur’an ve sünnete hakkıyla sarılarak, onları okuyup, kavrayıp, anlayıp, onlarla amel ederek  paylaşması gerektiğini ifade etti.

“Hayatımızın her noktasında Kur’an olmalıdır”

Genel Başkan Kemal Ergün ise “Hayatımızın her noktasında Kur’an olmalıdır” dediği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kur’an, kendisine sımsıkı sarılınması emredilen can simidi, kalplere ve toplumlara şifadır. Rabbimiz (cc), Peygamber Efendimiz (sas)’in şahsında bize ‘Kur’an’ı tertil ile, düşünerek oku’ buyuruyor. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) de ‘Kur’an’ı seslerinizle süsleyiniz’ buyurmuşlardır. Demek ki,  Allah’ın kelâmı olan Kur’an-ı Kerim’i hem kulağa hoş gelen bir nağme ile hem de manasını düşünüp anlayarak okumanın ve bir bakıma eğitiminin yapılması son derece hayırlı bir çalışmadır.  Bu sebeple Asr-ı Saadet döneminden zamanımıza kadar Müslümanlar, üstün bir gayretle, farklı makam ve seslerle Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde okumaya gayret etmişler ve Kur’an dinleyicilerinin gönüllerini mestetmişlerdir. Kur’an eğitimi verilen okullar, Kur’an ilimleri öğretilen üniversiteler ve Kur’an talimi gerçekleştirilen cami eksenli kurslar düzenlenmiştir. Kadınlar Teşkilatımız da bu programla sizleri bir araya getirerek, yavrularımızın hayırda yarışmalarına zemin hazırlamak ve Kur’an’la daha yakından haşır ve neşir olmalarına; bilhassa gençlere Kur’an-ı Kerim okumayı bir cazibe merkezi haline getirmek, onları tatlı bir meşgaleye yönlendirmek ve böylece de onların Kur’an hizmetkârlığında birer aktif insan haline gelmelerini sağlamaya çalışmaktadır. Allah sizlerden razı olsun!”

Konuşmaların ardından Kadınlar Teşkilatı Başkanı Hatice Şahin tarafından, Genel Başkan Kemal Ergün’e ve Kadınlar Teşkilatı’nda uzun yıllar başkanlık yapmış ve şu an Genel Merkez Hatibesi olarak hizmete devam eden Zehra Dizman’a şükran plaketi takdim edildi.

Birinciler Güney Hollanda ve Düsseldorf’tan

Tilavet yarışması bölümünde, Juri Başkanı Zehra Dizman yarışma kurallarını açıklayarak, yarışma sıralarının ve yerlerini kur’a ile belirleneceğini duyurdu. Yüzünden ve ezbere şeklinde yapılan yarışmada; tecvid, mahreç, makam, ses, okuyuş ve hakimiyet kriterlerleri dikkate alındı.

10-13 yaş grubu yarışmasında; Güney Hollanda’dan Emine Tunç birinci, yine Güney Hollanda’dan Yuseyrenur Yılmaz ikinci, Ruhr A’dan Muhabbet Erol üçüncü, Hannover’den Kübra Bilgen dördüncü oldu. Bu grupta yarışmaya Köln’den Ayşen Bıyıklı ve Kuzey Ruhr’dan Selma Kuşcu da katıldı.

Verilen moladan sonra bir konuşma yapan Kadınlar Teşkilatı Eğitim Başkanı Handan Yazıcı eğitim fuarı ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Bu fuar ile şunu hedefledik; farkındalık oluşturmak, koordinasyon sağlamak, paylaşım ortamı oluşturmak ve bunları geçirgenlikle desteklemek… Bölgelerimiz potansiyellerini görüp, artılarını ve eksilerini belirleyebilsin, diğer bölgelerin standlarını gezip  farklı proje, metot ve çalışmaları birbirleriyle paylaşsınlar istedik.”

Handan Yazıcı’nın konuşmasının ardından başlanan 14-18 yaş grubu yarışmasında; Düsseldorf’dan Büşra Yiğit birinci, Güney Hollanda’dan Ayşenur Aktalan ikinci, Lion’dan Nihal Büyükler üçüncü, Hannover’dan  Şeyma Bilgen dördüncülüğü elde etti.

Yarışmalar oldukça çekişmeli geçerken ve  genç yarışmacılar performanslarıyla izleyicilerin takdirini  kazandı. Juri Başkanı Zehra Dizman, sonuçları açıklarken yaptığı konuşmada mikrofon karşısında Kur’an okuma cesareti gösteren yarışmacıları tebrik etti. Kur’an’a saygı göstererek Kur’an-ı sessizce dinlediği için haziruna teşekkür eden Dizman, yarışmada derecelerin sadece teşvik için verildiğini vurguladı. Yarışmacılarla ilgili hazırlanan  videolar da yarışmaya ayrı bir renk kattı.

Maide-i Kur’an

Yarışmaların ardından merakla beklenen ünlü Kur’an okuyucularının katıldığı Maide-i Kur’an’a geçildi. Bu kısmın Malezya’dan iki konuğu vardı; 2011 dünya birincisi Suraya binti Abu Hasan ve 1994 dünya birincisi olmasının yanı sıra 3000 öğrenci yetiştirmesi ve 7 çocuk annesi olması ile de dikkatleri çeken Ummi Kalthum Md Zain. Maide-i Kur’an’ın üçüncü konuğu ise 10 yaşında hafız olmuş olan 18 yaşındaki genç kari Mısırlı Sumayya El Dib oldu. Her üç kari de arka arkaya mikrofana gelerek okudukları ilahî kelam ile Kur’an’a susamış gönüllere adeta derman oldular.

Maide-i Kur’an’da kariler tek tek Kur’an okuduktan sonra, Malezyalı iki kari birlikte Arapça kaside, Sumayya El Dib ise bir ilahî okuyarak izleyicilere hoş bir sürpriz yaptılar.

Programın sonunda daha önce Bölge Başkanı olarak hizmet vermiş eski Bölge Başkanlarına da şükran plaketi takdim edildi.

Eğitim Fuarı

Kadınlar Teşkilatının 9.Tilavet Yarışması ve Maide-i Kur’an’a paralel olarak aynı gün, aynı salonda bu yıl ilkini düzenlediği Eğitim Fuarı da katılımcılardan tam not aldı. Bölgelerde yapılan eğitim faliyetlerini tespit etmek, başarılı çalışmaları diğer bölgeler ile paylaşmak ve yapılan eğitim faliyetlerinin daha iyi nasıl yapabileceği noktasında fikir alışverişi ortamı oluşturmak amacı ile düzenlenen fuara 21 Bölgenin yanı sıra, Chateaux Chinon okulu, Belçika’dan İbni Sina Koleji ve Bergkamen İslam Kız Koleji  katılarak stand kurdular. Fuar alanında ayrıca IGMG Kitap Kulubü ve IGMG Sosyal Yardım Derneği Hasene’nin de standları yer aldı.

Genel Başkan Kemal Ergün tüm standlarını tek tek gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldığı fuarda katılanları tebrik ederken, Eğitim Başkanı Ekrem Kömürcü de kadınların eğitim alanındaki gayretlerini takdir ettiklerini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Comments are closed.