BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Gurbetçiler, yaşlılıklarını da bulundukları ülkelerde geçiriyor

Yaklaşık yarım asır önce Avrupa’ya iş-aş umuduyla gelen gurbetçilerimizin bir kısmı, emekli olduktan sonraki hayatlarını da bulundukları ülkelerde geçiriyorlar.

M. Kemal Basa ve eşi

Sanayi toplumuyla birlikte gelen yeni sosyal yapıdan, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’daki gurbetcilerimiz de etkileniyor. Bu çerçevede Almanya’daki huzur evlerinde, artık Türk vatandaşlarımız da barınıyorlar.

T.C. Köln Başkonsolosluğu tarafından başlatılan bir çalışmayla, Köln ve civarındaki huzur evlerinde ikamet eden yaşlı vatandaşlarımız, kendileri gibi Türk gönüllü özel yetişen hanımlar tarafından ziyaret edilerek, manevi moral destek verme amaçlı bir projeyi yürürlüğe koydu. Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ve eşi Vildan Basa’nın başlattığı projeye başta Diyanet İşleri ve İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları kadın kolları olmak üzere farklı derneklerin üyeleri katılım sağlıyor.

Konunun uzmanı Nagihan Arslan Yüreğir hanımın vermeye devam ettiği seminerler sonunda alınan sertifikalarla, eğitimden geçen bayanlar, resmi olarak Alman huzur evlerinde haftanın belirli günleri gidip, Türk ya da Alman yaşlılarla ilgilenme, moral desteği verme gibi sırf gönüllülüğe dayalı hayırlı bir çalışmada bulunacaklar. İlki 8 Ocak’ta yapılan seminer proğramının ikincisi 15 Ocak Salı günü yapıldı.

Günde bir buçuk saat (90) dakika yardıma ihtiyacınız varsa ve bu bakımınız altı (6) aydan fazla sürecekse yardıma ihtiyacınız var demektir. Bu durumda bakım sigortasına başvurma hakkına sahip oluyorsunuz.

Nagihan Arslan Yüreğir, seminerde kursiyerlerle önemli bilgiler paylaştı. Sağlık sigortası ve Bakım sigortasının ayrı ayrı çalıştığının önemle altını çizen Yüreğir, ‘Destek ve hareket organlarındaki kayıplar,bir insan felç geçirdikten sonra fonksiyon düzensizlikleri, bazen sağ ya da sol tarafında düzensizlikleri olabiliyor. İç organlarda veya duyu organ düzensizlikleri kaybı olabiliyor. Eğer bir insan deprasyon ya da psikozları varsa olmayan şeyleri varmış gibi görebiliyor. Bu tip rahatsızlıklar sigortanın bakıma muhtaç kısmına giriyor ve yardım desteği hakkı doğuruyor ’’ dedi. Sigortalara başvuru formundan evlere sigorta tarafından gönderilen ziyaretcilere hakedişteki bazı inceliklere, kadar bir yığın teknik konuları kursiyerlerle paylaştı.

Seminerin bir kısmında kursiyerleri ziyaret eden T.C. Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, her zaman bu ve buna benzeri kültürel ve sosyal tüm aktivitelerde konsolosluk himayesinin sürdürüleceğini bildirdi.  

İskender GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

Comments are closed.