Gürsoy, “Türkiye’nin dünyadaki fındık üretimindeki payı geriledi.”

İskender GÜNGÖR/KÖLN-Uluslararası Köln ISM Şekerleme ve Bisküvi Fuarı 75 ülkeden yaklaşık iki bin firmanın katılımıyla başladı. Türkiye yarısı bireysel, yarısı 2 nolu salonda milli katılımla toplamda 74 firmayla temsil ediliyor.

Karadeniz İhracatcı Birlikleri yönetim kurulu başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy Euturkhaber’e verdiği demeçte fındık üzerindeki üretim düşüşü pazarlama ve yabancı yatırımcının etkisini değerlendirdi. (TIKLA/İZLE)YouTube Preview Image

Gürsoy: “Bundan on onbeş sene evvel Türkiye’nin üretimi dünyadaki payı %80 85′lerde iken bu gün %65 lere inmiş durumda.”dedi.

Gürsoy sözlerini şöyle sürdürdü;’Maalesef son iki senedir üretim şartları ve iklim değişikliklerinden dolayı üretimde zaman zaman azalmalar meydana geliyor.

Bu azalmalar neticesinde tabi fiyatlar dalgalanıyor bazen çok yükseliyor ve diğer dünyada fındık üreten ülkeler süratle fındık dikerek bize rakip hale geliyorlar.

Mesela bundan on onbeş sene evvel Türkiye’nin üretimi dünyadaki payı %80 85 lerde iken bu gün %65′lere inmiş durumda. Dolayısıyla her şeyden önce sürdürülebilir bir üretim temin etmek durumundayız. Bunun için tabi alt yapıdaki problemleri çözmek zorundayız tabii Türkiye’de çok spesifik problemler var tarımda.

Örneğin bizim Karadeniz bölgesindeki bahçelerimiz maalesef gittikçe parçalanıyor. Miras hukuku dolayısıyla ufak parseller haline geldi.

Dolayısıyla insanlar buralarda geçinemeyince köylerden şehirlere şehirlerden de büyük şehirlere göç etmeye başladılar.

FINDIK ÜRETİMİ  DEKAR BAŞI; DÜNYADA: 250-300 KG, BİZDE: 80-100 KG 

-Dolayısıyla hem üretim maliyetleri yükseldi. Hem de dekar başına verim dramatik bir şekilde düştü. Bugün dünyada 250 300 kg dekar başına fındık üretimi yapılırken biz de 80 – 85 -100 kilolara kadar geriledi.

Bu neye sebep oldu. Rekabet gücümüzü azaltıyor, ikincisi fındık fiyatlarına baskı yapıyor ve üretici geçinemez duruma geliyor. Özellikle global firmalar Türkiye’ye yerleştiler.

Bu firmalar artık Türk firmalarına ve Türk ihracatçısına rakip duruma geldiler. Bizler bugünkü ekonomik koşullarda Türk lirasını %25 30′larda kullanıyoruz.

Doları %7′lerde 8′lerde kullanırken dışardaki global firmalar bu parayı yüzde belki sıfıra veye %1 e kullanıyorlar dolayısıyla finansal açıdan bir rekabet şansımız ortadan kalkıyor ve uzun vadeli kontratları imza atamaz duruma geldik bu durumda bizim Türk ihracatçılarının cirolarının düşmesine neden oluyor ve global firmaların daha fazla ihracat yapmalarına neden oluyor.” dedi.

Gürsoy konuşmasının son bölümünde dünyadaki fuar alışkanlığının giderek deyiştiğini, insanların fuara gelip ziyaret etmek yerine internetten firmaların detaylı bilgilerine ulaştıklarını ve Almanyayı vize verirken çıkardığı zorluklardan dolayı eleştirdi.

Trabzondan fuara katılan İbrahim Cirav Dünya devi firmaların doğru tarım uygulamlarıyla Azerbeycan’da Şili’de Gürcistan’da fındık ürettiklerini ifade etti.

ISM Köln Fuarı 30 ocak tarihine kadar gezilebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>