Haber TURU: Dünya ve Türkiye’de bir gün!..

Varol: ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan Nobel Barış Ödülü’nü hak ediyor’

DÜNBALFED Genel Başkanı Varol, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimi karşısında dik duruşu ve 3 milyona mağdur insana Türkiye’nin kapılarını açması dolayısıyla Nobel Barış Ödülü’nü hak ettiğini söyledi.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan Nobel Barış Ödülü'nü hak ediyor'

İSTANBUL (AA)- Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu (DÜNBALFED) Genel Başkanı Recep Varol, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi karşısında dik duruşu, ‘Dünya beşten büyüktür.’ diyerek dünya mazlumlarına işaret etmesi ve ülkemizde 3 milyona yakın mağdur insana kapıları açmasından dolayı Nobel Barış Ödülü’nü hak ediyor.” dedi.

Federasyonun Bayrampaşa’daki genel merkezinde açıklama yapan Varol, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi karşısında milletin topyekün kahramanca duruş sergilediğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişiminin önlenmesindeki önemine dikkati çeken Varol, şöyle konuştu:

“Artık bütün dünya şunu gördü ki Türk milletini iradesi dışında dizayn etmeye imkan yoktur. Bu yolla yapılan bütün komplolar boşa çıkmıştır. Önümüzde devleti ve milletiyle el ele vermiş sarsılmaz bir bir Türkiye bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle 15 Temmuzdarbe girişimi karşısında dik duruşu, ‘Dünya beşten büyüktür.’ diyerek dünya mazlumlarına işaret etmesi ve ülkemizde 3 milyona yakın mağdur insana kapıları açmasından dolayı Nobel Barış Ödülü’nü hak ediyor. Bu ödülü samimiyetle hak ettiğini düşünüyoruz.”

FETÖ’nün Balkan ülkelerinde yaptığı çalışmalardan örnekler veren Varol, Türkiye’de insanların dini ve insani duygularını sömüren örgütün Balkanlar’da da aynı sistemle var olduğuna vurgu yaptı.

Balkanlar’ın her anlamda çok büyük anlam taşıdığını anımsatan Varol, Balkanlar’da yaşayan soydaşların da FETÖ’nün aynı mağduriyetlerini yaşamaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel Suriye’yi görüştü

ANKARA (AA)-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadele konusunda görüş teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel Suriye'yi görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telefonla görüştüğü Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Fırat Kalkanı Harekatı hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ile Merkel’in telefon görüşmesinde, ağırlıklı olarak Suriye’deki son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’in başta Halep ve civarındaki durumun kötüleşmesi olmak üzere Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadele konusunda görüş teatisinde bulundukları bildirildi.

Erdoğan, görüşmede Merkel’e Fırat Kalkanı Harekatı hakkında da bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’in görüşmesinde, Suriye’de çatışmaların durdurulmasına ilişkin anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesine yönelik çabaların önemi üzerinde durdukları öğrenildi.

’15 Temmuz Türk halkına karşı işlenmiş büyük bir suçtur’

Gazeteci Şener, “15 Temmuz darbe girişimi, her ne kadar hükümeti devirmeyi amaçlamış olsa da tüm Türk halkına karşı işlenmiş büyük bir suçtur” dedi.

'15 Temmuz Türk halkına karşı işlenmiş büyük bir suçtur'

WASHINGTON (AA)-Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen “Türkiye’deki 15 Temmuz Darbesinin Ardından” başlıklı panele eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, emekli albay ve askeri hakim Ahmet Zeki Üçok ve gazeteci Nedim Şener konuşmacı olarak katıldı.
“15 Temmuz darbe girişimi, her ne kadar hükümeti devirmeyi amaçlamış olsa da tüm Türk halkına karşı işlenmiş büyük bir suçtur.” ifadelerini kullanan Şener, bu suçu işlemiş olan bir kişiyi ABD’nin mutlaka iade etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gülen, Green Card’ı nasıl aldı?

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’de yasal ikamet izniniz (Green Card) nasıl aldığıyla ilgili birçok soru işaretinin olduğunu ifade eden Şener, o dönem ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatından (CIA) emekli eski istihbaratçıların Gülen’e referans mektubu yazdıklarını belirtti.

FETÖ elebaşı Gülen’in dini bir önder olmadığı gibi “yalan” ve “sahtekarlık” üzerine kurulu bir düzenin tepesinde olduğunu kaydeden Şener, 2012 yılında Pensilvanya’daki Sandy Kasırgası’ndan zarar görülmemesi için Gülen tarafından yazılan duaların ortaya çıktığını hatırlattı. Şener, Gülen’e inanan birçok kişinin, sırf onun duası sebebiyle FETÖ mensuplarının yaşadığı yerlerin zarar görmediğine inandığını anlattı.

“Gülen sadece Türkiye için değil, ABD için de açık bir tehdittir”

ABD’deki birçok kurumun Türkiye’de yaşananların gerçek boyutunu görmek istemediğini savunan Şener, “Gülen sadece Türkiye için değil, ABD için de açık bir tehdittir.” dedi.

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Pekin ise “FETÖ’nün en tehlikeli yanı gizli olması, mensuplarını özel yetiştirmesi ve en nihayetinde Türkiye’de yönetimi ele geçirme amacıydı.” değerlendirmesini yaptı.

“Generallerin yüzde 45′inin karıştığı bir darbe girişimi oyun değildir”

“FETÖ’cüler ordu içinde darbe yapacak kadar güçlüydüler.” diyen Üçok, FETÖ mensuplarının ve bazı başka çevrelerin “darbe değil, tiyatro” iddialarının tamamen asılsız olduğunu dile getirdi.

15 Temmuz darbe girişimine Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki generallerin yüzde 32′sinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki generallerin yüzde 59′unun ve Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki generallerin yüzde 54′ünün karıştığını ifade eden Üçok, “TSK bünyesindeki generallerin yüzde 45′inin karıştığı bir darbe girişimi oyun değil, gerçek bir girişimdir.” şeklinde konuştu.

Doğalgazda indirim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim uygulanacağını açıkladı.

Doğalgazda indirim

ANKARA (AA)-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) gerçekleştirdiği ziyarette, yıl başı itibarıyla özellikle İran tahkim davasıyla ilgili olumlu karar çıktıktan sonra buna bağlı olarak doğalgazda indirim olacağını söylediklerini hatırlattı.

Tahkimle ilgili kararın yılın son çeyreğinde karar aşamasına geldiğini ve yıl sonundan önce uygulanacağını dile getiren Albayrak, “Hali hazırda karar imza noktasına gelmediği için süreç tamamlanmadı ama inşallah kış gelmeden bu süreci başlatacağımızı ifade ettiğimiz için bu kış gelmeden bu indirim 1 Ekim’den başlamak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 olarak yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Albayrak, doğalgaz fiyatlarındaki indirimin hane halkının gelirine ekstra bir kaynak oluşturmasının yanı sıra sanayideki maliyetleri de düşürerek daha fazla rekabet sağlayacağına dikkati çekti.

Doğalgazdaki indirimin enflasyon da dahil birçok alana zincirleme etkisi olacağına inandıklarını belirten Albayrak, “Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, inşallah bu maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket de olması muhtemel.” diye konuştu.

İdlib’te yerleşim yerine vakum bombalı saldırı: 20 ölü, 24 yaralı

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının İdlib ve çevresine vakum bombasıyla düzenlediği hava saldırısında 20 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

İdlib'te yerleşim yerine vakum bombalı saldırı: 20 ölü, 24 yaralı

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentine bağlı Carcanaz beldesine vakum bombasıyla düzenlediği hava saldırısı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Saldırı sonrası bölgeye gelen sivil savunma ekipleri ve bölgedeki vatandaşlar, arama kurtarma çalışması başlattı. Fotoğraf: AA/ Omar Haj Kadour

İdlib’deki sivil savunma yetkililerinden Leys el-Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının yerleşim alanlarına ”vakum” bombasıyla düzenlediği hava saldırılarında İdlib’de 7, Carcanaz beldesinde 8 ve Han Şeyhun ilçesinde 5 sivilin yaşamını yitirdiğini, 24 kişinin yaralandığını söyledi.

Faris, ”Rejim jetlerinin bombaladığı İdlib’in Carcanaz beldesinde sivil savunma ekipleri enkaz altından çok sayıda çocuk cesedi çıkardı. Saldırıda 5 katlı bir binada büyük hasar meydana geldi. Ekipler, ağır iş makineleri yardımıyla enkaz kaldırma çalışmaları başlattı.” dedi.

Carcanaz’da yaralananların beldedeki sahra hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındığını kaydeden Faris, saldırı sonucu İdlib kent merkezi ile Han Şeyhun ilçesinde büyük hasar oluştuğunu, çok sayıda aracın kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

 

Pakistan’da Hindistan askeri gözaltına alındı

Pakistan, Keşmir sınır kontrol noktasını geçen bir Hintli askeri gözaltına aldı.

Pakistan'da Hindistan askeri gözaltına alındı

İSLAMABAD (AA)-Pakistan’da Keşmir sınır kontrol noktasını geçen bir Hindistan askerinin gözaltına alındığı bildirildi. Güvenlik kaynaklarınca yapılan açıklamada, silahlı bir Hint askerinin yerel saatle 13.30′da Keşmir sınırının Pakistan tarafında gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınan askerin, 22 yaşındaki Çandu Babulal Çohan olduğu kaydedildi.

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada ise bir Hint askerinin sınırın Pakistan tarafına geçtiği doğrulandı. Hintli yetkililer, olayı dün geceki çatışmayla bağdaştırmaktan kaçınırken, her iki taraf da yanlışlıkla sınır ötesine geçişlerin geçmişte de yaşandığını iddia etti.

Öte yandan, yerel medyaya konuşan güvenlik kaynakları dün gece Keşmir sınırında Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan silahlı çatışmada en az 8 Hintli askerin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Kaynaklar, öldürülen askerlerin bedenlerinin henüz Hindistan tarafınca yerlerinden alınmadığını, Pakistan ordusunun ateş etmesinden endişe duyulduğunu ifade etti. Pakistan resmi makamları henüz bu iddiayı doğrulamadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>