BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Hamburg Türk Basın Birliği, bir ilke imza attı

‘Basın Şöleni ve Ödül Töreni”

 

2010 yılında kurulmuş olan Hamburg Türk Basın Birliği, bir ilke imza atarak, Dammtor semtindeki Rudolf Steiner Haus’ta, Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle ”Basın Şöleni ve Ödül Töreni” etkinliği düzenledi.Türkiye’deki Çalışan Gazeteciler Günü‘yle bağlantılı olarak Hamburg ve komşu eyaletlerde görev yapan basın mensuplarının çalışmalarını takdir ederek onları motive etmek, derneğin tanınırlığını arttırmak amacıyla gerçekleştirilen Basın Şöleni ve Ödül Törenine ilgi yoğun oldu.

Çok sayıda gazeteci ve çeşitli meslek gruplarından davetli topluluğun katılımıyla çoşkulu bir ortamda devam eden basın şöleni yaklaşık 4 saat kadar sürdü. Hamburg Başkonsolusu Devrim Öztürk, Muavin Konsolos Nejat Doğançay, Çalışma Ataşesi Ebuzer Çeliker, HTBB Kurucu Başkanı İkbal Özakıncı, TGH başkanı Nebahat Güçlü ile başkan yardımcıları Ali Kurtuldu ve Coşkun Coştur, Hamburg Eyalet Meclisi SPD milletvekilleri Kazım Abacı, Metin Hakverdi ve Ali Rıza Şimşek, Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Çoşkun Çoştur, Hamburg El Ele derneği onursal başkanı Şair Özer Meral ile, Hamburg Malatyalılar Derneği başkanı Mevlana Çamur, eski başkan Müştak Akgül, Avted başkanı Cemil Çelik, Diyalog kültür ve sanat derneği başkanı İsmail Bıçkıcı, Yeşiller Altona Milletvekili Yusuf Uzundağ, Edebiyat atölyesi başkanı Esma Arslan, Elmshorn Göçmenler derneği eski başkanı Hayri Öznarin, Galatasaray Derneği eski Başkanı Abdullah Akar, Türk Veliler Derneği başkanı Malik Karabulut, Hamburg Beşiktaşlılar derneği başkanı Lütfü Kortağ, Hamburg Alevi Kültür Merkezi başkan yardımcısı Avukat Mahmut Erdem ve yönetimden Şeref Arslan, Hamburg Türk Doktorlar Birliği Başkanı Dr. Mesut Erdoğan, Hamburg’lu işadamları Gürol Gür, Murat Arslan,Tiyatrocu Telat Yurtsever, eğitmen Hasan Burgucu basın şölenine katılanlar arasındaydı.

Birlik, Beraberlik ve Coşku Doruktaydı

Etkinliğin sunumunu Hamburg 1 kanalında program yapan
Bedo, Tiyatrocu Suna Toprak ve HTBB yönetim kurulu üyesi Ali Akdemir yaptı.Programda gitarıyla genç müzisyen Tolga Gemicioğlu, Aytun Ede, Erol Arslan ve grubu, Stand-Up’ci Selman Parlak ve Hamburg’ta yıllardır Türk Sanat Müziği çalışmalarıyla herkesin gönlünde taht kuran Handan Kara, hiç bir ücret talep etmeden sahne alarak gazetecilerle dayanışma gösterdiler.Etkinliğin açılış konuşmasını yaparak misafirleri selamlayan Ali Akdemir, yönetim kurulu üyelerini tek tek takdim ederek tanıttı ve sahneye aldı. Yönetim Kurulu üyelerinin önünde dinleyicilere hitap eden HTBB başkanı Mehmet Atak, konuşmasında özellikle etkinliğe katkı sunan şponsorlara, sanatçılara ve kurumlara teşekkür ederek „ Türkiyede gazeteci meslekdaşlarımız hapisteyken gönül rahatlığı içersinde bu şöleni yapmak belki uygun değil, ama, bu önemli günün unutulmaması açısından da üzerimize aldığımız görev ve sorumluluk bilinciyle çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız.“ sözleriyle başladığı konuşmasında, gazetecilk yapmanın zorluklarına da değinen Atak Ne yazık ki meslekdaşlarımız bazen de yazdıklarının bedelini yaşamlarıyla ödemekteler“ dedi.

HTBB Başkan Yardımcısı öğretmen-gazeteci Hüseyin Murat Dörtyol da, Çalışan Gazeteciler Günü’nün tarihçesi ve günümüzde gazetecilik yapmanın zorluğu konularına değinerek, gazetecilerin yazdıklarından dolayı uzun süredir hapiste tutulmalarından duyulan üzüntüyü dile getirdi. Jüri adına konuşan Nuray Paulsen ise, yarışmaya giren eserlerin seçiminde rol oynayan kriterleri açıklayan bir konuşma yaptı.

Etkinlikte Haber dalında birinci olan gazeteci Namık Kemal Avcı‘ya ödülünü verirken konuklara hitap eden Hamburg Başkonsolusu Devrim Öztürk de „ Sizleri kutluyorum. Gazetecilerin birliğini oluşturma konusunda çabalarınız çok anlamlı..Özellikle bu yarışma ve ödüllerle genç gazetecileri teşvik etmeniz önemlidir „ dedi. Hamburg Eyalet meclisi SPD milletvekili Kazım Abacı ise yaptığı konuşmada „ Hamburg Türk Basın Birliğinin başarılı güzel çalışmalarını yakından ilgiyle takip etmekteyim. Almanya‘da örnek olan bu çalışmaya destek vermek gerekir ve Hamburg için bu oluşum önemli bir kazanımdır“ dedi.

Etkinlikte açık arttırmaya çıkarılan Hamburglu Ressam Hüseyin Varol’un öldürülen gazetecilerin portrelerinin yeraldığı yağlı boya çalışması tabloyu Hamburg Beşiktaşlılar Birliği Başkanı Lütfü Kortağ 500 Euro‘ya satın aldı. Ressam Hüseyin Varol’un elinden tabloyu alırken bir konuşma yapan Lütfü Kortağ Bizler Hamburg Beşiktaşlılar Birliği olarak yıllar önce gazeteciler günüyle ilgili her yıl geleneksel olarak toplantı düzenledik. Yedi yıldan sonra Gazeteciler derneğinin kurulmasının ardından bu bayrağı derneğe devrettik. Gönül rahatlığıyla bu bayrağı doğru adrese verdiğimizi görüyoruz. Ama her zaman yanınızdayız.“ dedi. Etkinlikte açık arttırmaya sunulan Ressam Güler Oral’ın 2010 yılında yaptığı akrül çalışması tabloyu ise, 800 Evroya Yüksel Öznarin satın alarak etkinliğe destek verdi. Tabloyu ressam Güler Oral’dan almaya eşi Yüksel Hanım’la birlikte sahneye gelen Hayri Öznarin, Türk Veliler Birliği adına HTBB başkanı Mehmet Atak’a sürpriz bir şekilde bir plaket vererek, başarılı çalışmalarından dolayı derneğin yönetim kuruluna ve üyelerine teşekkür etti.

Meslek Teşekkür Belgeleri VerildiHTBB tarafından Hamburg ve çevresinde faaliyet yürüten gazeteci, yazar, radyo ve tv çalışanlarına, meslekte 10 yılı ve 20 yılını doldurmalarından dolayı „ Meslek Teşekkür Belgesi „ verildi.Medya alanında verdikleri hizmetlerin takdire değer olduğu ifade edilerek tebrik edildiği bu belgede, bundan sonraki başarılı çalışmaların devamı dilenmekte..
Etkinliğe Hamburg,Bremen; Kiel, Lübeck‘ten katılan gazetecilere bu belgeler yazar
Esma Arslan, Yazar-Gazeteci Süleyman Kayhan ve TGH Başkan Yardımcısı Ali Kurtuldu tarafından verilerek hep beraber toplu hatıra fotoğrafları çekildi.HTBB tarafından Hamburg ve çevresinde faaliyet yürüten gazeteci, yazar, radyo ve tv çalışanlarına, meslekte 10 yılı ve 20 yılını doldurmalarından dolayı „ Meslek Teşekkür Belgesi „ verildi.Medya alanında verdikleri hizmetlerin takdire değer olduğu ifade edilerek tebrik edildiği bu belgede, bundan sonraki başarılı çalışmaların devamı dilenmekte..
Etkinliğe Hamburg,Bremen; Kiel, Lübeck‘ten katılan gazetecilere bu belgeler yazar
Esma Arslan, Yazar-Gazeteci Süleyman Kayhan ve TGH Başkan Yardımcısı Ali Kurtuldu tarafından verilerek hep beraber toplu hatıra fotoğrafları çekildi.-Haber, Röportaj, Radyo/TV ve Fotoğraf dalında ödül alanlar :

-Fotoğraf dalında, yangın fotoğrafı ile Erdal Altuntaş’a birincilik ödülünü TGH başkanı Nebahat Güçlü sundu ( THY’dan Türkiye bileti )

-Radyo/TV dalında üçüncülük ödülünü Erdal Altuntaş’a ödülünü Hüseyin M. Dörtyol sundu. ( 50 Euroluk hediye çeki İlham Grosshandel )
-İkincilik ödülünü Anılar Fm’den
Rıza Atamtürk’e SPD milletvekili Metin Hakverdi sundu ( Avrupa Postası’ndan cep telefonu )
-Birincilik Ödülü ise Merhaba Hamburg radyosundan
Kazım Korkmaz’a Hamburg Beşiktaşlılar Birliği başkanı Lütfü Kortağ sundu. ( THY’dan Türkiye bileti )
Röportaj dalında üçüncülük ödülünü
Erdal Altuntaş’a HADD başkanı Çoskun Çoştur sundu ( Miraj kuyumcusundan bir kol saati )
Röportaj dalında ikinciliği kazanan
Esra Taşdelen’e ise ödülünü SPD milletvekili Kazım Abacı sundu ( Avrupa Postası’ndan cep telefonu )
Röportaj dalında birinciliği Alman Ordusunda ğöçmen kökenlilerle yaptıği röportaj ile Nebahat Uzun’a ödülünü ise ana sponsor THY’dan Özcan Seçkin sundu. ( THY’dan bir adet Türkiye bileti)

Haber Dalında üçüncülüğü kazanan Nebahat Uzun’a ödülünu ise Hamburg Alevi Kültür Merkezi başkanı Mahmut Erdem sundu ( Miraj kuyumculuktan Bir adet kol saati )
Haber dalında ikinciliği kazanan
Erdal Altuntaş’a ödülünü HTBB üyesi Türkses gazetesi sahibi Emin Sağlık sundu ( Avrupa Postası’ndan cep telefonu )
Haber dalında birinciliği ise “ Çelik Gibi “ başlıklı haberiyle kazanan
Namık Kemal Avcı’ya ödülünü de Hamburg Başkonsolusu Devrim Öztürk sundu (THY’dan Türkiye bileti)

Meslek Onur Ödülü Hüseyin Dörtyol’aEtkinliğin finalinde manevi açıdan çok önemli olan “Meslek Onur Ödülü“ ise 1968 yılında Ankara Ulus gazetesinde başlayan gazetecik yaşantısını, değişik gazete ve dergilerde sürdürdükten sonra en son şu anda “Avrupa Postası” internet haber sitesinde sürdüren ve adete bir okul gibi onlarca gazeteciyi yetiştirip mesleğe kazandıran, meslekte 45 yılını dolduran Hüseyin Murat Dörtyol’a HTBB başkanı Mehmet Atak tarafından verildi. Ödülün Hüseyin Dörtyol’a verilmesi sırasında bir konuşma yapan Gülhan Çiftlik de “ İyi ki varsın, iyi ki seni tanımışız güzel insan” dedi. Ödülü alırken çok duygulan ve bu yüzden konuşmakta zorlanan Hüseyin Dörtyol ise “ Hayatımın en büyük hediyesini alıyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum “ dedi.

KADİR TACGIN/HAMBURG-euturkhaber.com

Comments are closed.