Hasene ‘Aid UK 2015′ Kumanya Kampanyası..!

Almanya merkezli IGMG Sosyal Yardım Derneği (Hasene) beş yıldır insanî yardım çalışmaları yürütmektedir. Bugüne kadar doksandan fazla ülke ve bölgede milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşan dernek Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin sofralarına katkı sağlamak amacıyla kumanya kampanyasını sürdürüyor.

Aynı bünye altında hareket eden Londra merkezli Hasene Humanitarian Aid UK Başkanı Ufuk Seçgin ile kumanya kampanyasını konuştuk.

Gerçekleştireceğiniz kumanya kampanyasının önemi nedir?

Savaşlar, doğal afetler ve adaletsiz paylaşım küresel ölçekte insan yaşamını tehdit ediyor. Bugün dünyada 805 milyon insan açlıkla karşı karşıya yaşamını sürdürüyor. Bu sayıyı dünya nüfusuna oranladığımızda her 9 kişiden biri açlık sıkıntısı çekmekte olduğunu görürüz. Her yıl milyonlarca insan, bilhassa çocuklar açlığa bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Afrika nüfusunun % 72’si yoksulluk kapsamı altında değerlendiriliyor. 1,2 milyar insan günde 1,25 dolar ve daha aşağı miktarla yaşamaya çalışıyor. Dünya nüfusunun %1’inin geliri %99’unun gelirine eşit. 2010-2012 yılları arasında Somali’de yarısı çocuk toplam 260 kişi açlıktan hayatını kaybetti. Suriye’de devam eden savaş sebebiyle yüzlerce çocuk ve yaşlı açlıktan hayatını kaybetti. Dünyadaki bu gelir dengesizliği sürdürülebilir gözükmüyor.
Bizler yediklerimizden muhtaçlara yedirmeyi, mağdurları gözetmeyi, aç olanlara ikramda bulunmayı ibadet biliriz. Bugün yeryüzünde bir lokma ekmeğe ihtiyaç duyanlar var. İftar ve sahur sofraları boş olanlar var. Biz bunları yardım çalışmaları bağlamında az gelişmiş ülkelere gittiğimizde görüyoruz. İnsanlar bu tür tabloları televizyonlardan seyrediyor, gazetelerden okuyor. “Yediklerinizden yediriniz” sloganı ile başlattığımız 2015 Kumanya Kampanyası aracılığıyla, açlık ve yoksulluk çeken ülke ve bölgelerde yüz binlerce ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda kumanya kampanyası mazlum ve mağdurlara el uzatabilmeyi; Ramazan ayı içerisinde zengin olan soframızdan, yani yediklerimizden, bulamayanlara da yedirebilmeyi ifade ediyor diyebilirim.

 45 ÜLKE VE BÖLGEDE, TÜRKİYE’DE 35 İLDE, 50 BİN KUMANYA HEDEFİ

Biraz da kumanya için hedeflerinizi konuşalım. Bu kampanyada hedefiniz nedir?
Kumanya kampanyası, her sene artan kumanya sayısı ve buna bağlı olarak değişen ülke sayısı ile yüz binlerce ihtiyaç sahibinin dualarına vesile olan bir kampanyadır. Her bir bağış dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı mağduriyetler içerisinde yaşamını sürdüren mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahiplerine iftarında ekmek oluyor, sahurunda yemek. Çalışmalarımızı 45 ülke ve bölgede, Türkiye’de 35 ilde yürütmeyi planlıyoruz; kampanya için belirlediğimiz hedef ise 50 bin kumanya bağışı.

Kumanya kampanyası başlığı altında hangi çalışmaları yürüteceksiniz?

Kumanya kampanyası isminden de anlaşılacağı gibi kumanya (gıda) yardımını içeriyor. On binlerce gıda paketini ramazan ayı başlamadan mazlum ve mağdurların sofrasına ulaştırmayı hedefliyoruz. Yılın her günü ekmek çıkaran mobil fırınımız Ramazan ayında daha yoğun çalışacak. Mobil fırınımız ve iftar çadırımız geçtiğimiz sene Şanlı Urfa’da, ondan önceki sene ise Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yardım çalışmalarını yürütmüştü. Bu sene yine Şanlı Urfa’da başta Suriyeli mülteciler olmak üzere ihtiyaç sahibi kimselere sıcak ekmek ve yemek ikram edecek. ‘Bir ekmek kadar sıcak, bir dua kadar yakın’ sloganı çerçevesinde mobil fırınımızda günlük üretilen binlerce ekmeği mağdurların sofrasına sunacağız. Ramazan ayı bereket ayıdır. Toplumsal dayanışma ve kaynaşma bu ayda daha da artıyor. Kurduğumuz iftar çadırlarında her gün çıkardığımız sıcak yemeklerden muhtaçlara ikram edeceğiz.
Yetimler toplumun en zayıf kesimidir. Farklı ülkelerde, farklı mağduriyetler içerisinde yaşayan yetimlerimize bayram sevinci yaşatabilmek için; gönüllerini almak ve onları hediyelerle mutlu edebilmek için 2015 Kumanya Kampanyası’nı bir vesile biliyoruz. Sıcak bir yemeğe ihtiyaç duyan insanlar var. Saray Bosna’daki Hasene Aşevi’nde günlük yüzlerce ihtiyaç sahibine sıcak yemek ikram edeceğiz. Kitap ve defterleri olmadığı için tahta üzerine yazan ve bunları defter kitap olarak kullanan çocuklar var. İhtiyacın olduğu ülke ve bölgelerde başta Kur’ân-ı Kerîm olmak üzere farklı kitaplar ve eğitim materyalleri dağıtmayı hedefliyoruz.

Hangi ülke ve bölgeler, hangi şehirlere ağırlık vermeyi düşünüyorsunuz?

Somali’deki yaşam şartlarının ne kadar kötü olduğunu biliyoruz. Çad’ta Orta Afrikalı mülteciler bizlerden yardım bekliyor. Nijer’de bulunan Nijeryalı mülteciler yardıma ihtiyaç duyuyor. Ebola virüsünün mağdur ettiği bölgelerde de ihtiyaç var. Bilhassa Suriyeli mültecilerin bulunduğu il ve ilçelere ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Reyhanlı’da düzenli bir şekilde desteklediğimiz yetimlerimiz var. Oralarda kumanya dağıtımlarımız olacak. Gaziantep’te anne ve babalarını kaybetmiş Suriyeli çocukların kaldıkları yerler var. Bu tür yerlere ağırlık vereceğiz. Türkiye’de toplam 35 ilde kumanya çalışmalarını yürüteceğiz. Her ilde valilik ve belediyelere bağlı sosyal hizmetler birimlerinin yönlendirmesiyle hareket ediyoruz. Ayrıca Balkanlar’a ağırlık vereceğiz. Saray Bosna’da bir aşevimiz bulunuyor. Belediye ile işbirliği içerisinde çalışıp, ihtiyaç sahiplerini tespit ediyoruz. Yılın her günü sıcak yemek çıkaran aşevimiz rahmet ayı Ramazan’da daha yoğun çalışacak ve en az 350 kişiye sıcak yemek çıkaracak.

Bir kumanya bağışı ne kadar? Kampanyanıza destek vermek isteyenler sizlere nasıl ulaşabilirler?

Bir kumanya bağışı 40£. Kampanya kapsamında yürüttüğümüz tüm yardım çalışmalarını bu miktarlarla karşılıyoruz. Bu miktara ilave olarak ayrıca 5 £’luk yardımları farklı ülke ve bölgelerde eğitim materyallerine ihtiyaç duyan öğrencilere eğitim yardımı olarak düşündük. Hayırseverlerimiz 40 £’luk kumanya bağışı yapabileceği gibi, buna 5 £ eğitim katkısı ilave ederek 45 £’luk yardımda da bulunabilirler.
Yardımların yapılabilmesi için Londra’daki ofisimize (130 Stoke Newington Road, N16 7XA - Aziziye Cami’sinin karşısı) gelebilirler. Ayrıca 0207 254 86 84 numaralı telefon aracılığı ile de bizlere ulaşarak bilgi alınabilir.

SİZLER DE YEDİKLERİNİZDEN YEDİRMEK İSTEMEZ MİSİNİZ?

Kampanyanın son tarihi nedir? Dağıtımları ne zaman ve nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Kampanyamıza bağışları 22.05.2015 tarihine kadar almayı düşünüyoruz. Dağıtımları Ramazan ayı başlamadan bitecek şekilde organize ettik. Kumanya kampanyasını ülkelere gönderdiğimiz gözlemciler eliyle ulaştırıyoruz. İngiltere’den bu yıl inşallah 3 Kumanya Gözlemcisi gönüllü olarak göndereceğiz. 150’den fazla gözlemciyi çalışmalar yerinde şeffaf bir şekilde takip edebilmesi ve kumanyaları sahiplerine ulaştırabilmesi için 45 ülke ve bölgeye gönderiyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz, vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bu sene de birlikte iftar açacağız. Bu sene de on binlerce kişiye kumanya paketi dağıtacağız. Bu sene de mazlum ve mağdur yüreklerin dualarını alacağız. Unutulanları hatırlayacak, paylaşmayı çoğaltacağız. Nisan ayının 20’sinde Üç Aylar olarak tabir ettiğimiz manevi iklimin daha yoğun yaşandığı aylara girdik. Bu ayların zirvesi ise Ramazan ayı. Ramazan ayına girmeden dağıttığımız kumanyalar adreslerini bulmuş olacak ve bir ay boyunca mobil yardımlarımız sürecek. Bizleri takip eden kardeşlerimize şunu sormak istiyorum: Sizler de binlerece kilometre ötedeki ihtiyaç sahiplerine bir kumanya paketi ulaştırmak istemez misiniz? İşte başlattığımız kumanya kampanyası ile böyle anlamlı bir hayırda bize katkı sağlayabilirler ve yediklerinden ihtiyaç sahiplerine de yedirebilirler.

YARDIMLARINIZ İÇİN:
Account Name: Hasene Humanitarian Aid UK
Bank: NatWest
Sort Code: 60-17-21
Account No: 93487614
REF: Kumanya 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>