Hasene Derneği Kurban gözlemcileri Mogolistan’dan döndü..!

19 Ekim 2012 Cuma günü başlayan ve 13 gün devam eden 2012 kurban  kesim faaliyetlerini koordine eden HASENE derneği Moğolistan kurban gözlemcileri Mahmut Ahi (Köln) ve  Fevzi Mercan (Berlin) Almanya’ya döndü.

KURBAN Gözlemcisi Fevzi Mercan konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:`15 saatlik uçak yolculuğu neticesinde ulaştığımız  Moğolistan’ın Bayan-Ulgi ve çevresinde 1450 kurban hissesinin kesilip ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını sağladık. Partner kuruluşumuz olan Moğolistan Müftülüğü ile uyumlu bir çalışma sergileyerek, herhangi bir aksama olmadan kesim ve dağıtım işlemleri tamamlandı.

13 BÖLGEDE KESİM

BAYRAM öncesi  kesimde görev yapacak eleman ve sorumlular ile bir toplantı yaparak, vekaletler verilmek suretiyle 13 bölgede kesimler gerçekleştirildi. Kesimleri  genelde bayramın birinci günü yaptık. En çok hisse Bayan-Ulgi vilayetinde (600 kurban)  kesildi. Kurban alımı ve kesim organizesinin müftülük tarafından önceden yapılmış olması  işimizi kolaylaştırdı. Bizim bu çalışmalarımıza 30 eleman 15 araçla katıldı.

HASENE’DEN MOĞOLİSTAN’DA BAYRAM ŞENLİĞİ

BAYRAMIN ikinci günü şehir meydanında bayram şenliği tertip edilmiş ve geleneksel çadırlarda ikramlar yapılarak, halka kurban bayramı havası yaşatılmaya çalışıldı. Bu etkinlikte çadırlar HASENE bayrakları ve balonlarla süslendi. Burada müftü halkı selamladı ve mikrofona bizi davet etti. Biz de halkı selamlayıp, bayramlarını kutladık ve Avrupa‘daki Müslümanların selamlarını ilettik. Onlar da bize selamlarını ve dualarını emanet ettiler.

SELAM VE DUALAR; KURBAN BAĞIŞÇILARINA

HASENE’nin dünya coğrafyasına yayılan kurban kampanyasının Moğolistan’da da amacına ulaşmasını temin edebilmiş olmanın mutluluğu ile döndük. euturkhaber vasıtasıyla Moğolistan’daki ihtiyaç sahipllerinin selam ve dualarını Avrupa’daki tüm kurban bağışçılarımıza iletiyorum. Allah, mağdura kurban vesilesi ile de olsa merhamet elini uzatmayı insani ve İslami bir sorumluluk bilinci olarak yüreklerinde hep taşıyan; bize  uzak diyarlarda  tanımadığımız, bilmediğimiz  insanlara hayırlı hizmetler sunma imkanı hazırlayan kardeşlerimizden razı olsun.‘

MENDERES SİNGİN-BERLIN/euturkhaber

 

Comments are closed.