Hattat Murat Kahraman Köln’de Hat sanatları sergisi açtı

“Hattat Murat Kahraman Köln Yunus Emre Enstitüsü’nde kamış divit çalışmalarından oluşan Hat sanatları sergisi açtı.”

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-Hat sanat sergisinin Köln’deki açılışına Köln Yunus Emre Enstütü Müdürü Dr. Yılmaz Bulut, Köln Konsolosu Nağı Tayru Murat Kahraman’ın Ford fabrikasından Alman arkadaşları, sanatseverler ve STK temsilcileri katıldı.

2000 yılında Almanyada kitap fuarında hat yazılarının kamış kalem ile yazıldığını öğrendikten sonra hat sanatına ilgisinin arttığını söyleyen Murat Kahraman, açılışa katılan gazetecilere mesleğe nasıl başladığıyla alakalı bilgiler verdi.

“ Hat sanatının eğitimini almak için 4 yıl süren bir adres arayışım oldu. İstanbul Fatih´te Hattat Yusuf Sezer hocamdan 2004 -2014 yılları arası hat sanatının Nesih ve Sülüs dalında olan bu derslere devam ettim.” İcazet tezi olarak 2015 de ilk Hilye-i Şerifi’ni yazdığını ifade eden Kahraman, 2016 yılında İstanbul-Fatih´de Nesih ve Sülüs dallarında icazetini bitirdiğini söyledi.

Murat Kahraman, İstanbul Gaziosmanpaşa’da Hattat Mahmut Şahin’den Talik sanatıyla öğrenimini geliştirerek hocasından aldığı izin ile ilkini 2009 yılında başladı. Kahraman, 2010 – 2012 yılarında Köln, Gelsenkirchen, ve Duisburg kentlerinde çeşitli sergiler açtığını ifade etti.

Almanya’nın Osnabrück Üniverstesi’nde Prof. Bülent Uçar ve Yılmaz Gümüş’ün organizesiyle Osnabrück Üniversitesi’nde hat sanatını özel kursa katılan talebeleriyle 2 yıl boyunca öğrettiğini ifade etti.

Murat Kahraman kişisel sergilerini, Almanya’nın Köln şehri başta olmak üzere Dortmund, Leverkusen, Siegen, Berlin, Kerpen’de, Fransa/Bordeux, Lizbon , Portekiz/ Porto, Alcalave Murcia Üniversiteleri İspanya/Madrit, Helsinki/Finlandiya ülkelerinde seminer ve sergi çalışmaları yaptığını ifade etti.

2014 ve 2017 yıllarında hat çizgilerinden oluşan ilk takvim serisini İslamicrelief derneği adına basılıp tüm Avrupa’da dağıtılan Murat Kahraman’ın yaptığı İbrahim Suresi’nin bir sayfasından oluşan hat tablosu, Berlin Yahudi müzesine kalıcı olarak asılmış. Murat Kahraman halen Almanya’nın Köln kentinde Yunus Emre Enstitüsü ve Chorweiler Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı DİTİB camisinde, yapılan kurslarda hat sanatını öğretmeye devam ediyor.

Kahraman Hat dersleri vermesine rağmen, hat santcıları Ahmut Şahin ve Mesut Dikel hocalardan destek ve yardım almaya devam ettiğini söyledi.

Köln´de FORD otomobil fabrikasında çalışan Kahramanın doğal taş çalışmasının yanında Türk sanat müziğinide hobi olarak yaptığını ifade ediyor.

Yaşamak için öğreniyorum, öğrenmek için yaşıyorum diyen Kahraman, Hüsnü Hat sanatını, renklerden, tasarımdan ve toplumsal degerlerden esinlenerek, tüm güzellikleri ile yabancılara tanıtmak, için çabaladığını ifade etti.

Comments are closed.