Heimtext Frankfurt Fuarı’na,164 Türk firması çıkarma yaptı

Heimtextil fuarı 11 Ocak’ta sona eriyor

Ev Tekstili sektörünün dünyada metrekarede ikinci, katma değerde birinci olan fuarı olan Heimtextil’e 160 bin metrekare alanda, 1000’e yakın firmanın katılımıyla gerçekleşmekte.

Organizesini Messe Frankfurt’un yaptığı dünyanın en geniş ev tekstili ürün yelpazesini aynı çatı altında buluşturan ev tekstili ürünleri fuarı Heimtextil Frankfurt, 11 Ocak 2014 tarihine kadar açık kalacak. Fuara geçtiğimiz yıl 128 ülkeden yaklaşık 66 Bin ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştı.

Fuara bu yıl Türkiye, 164 katılımcı firmayla Heimtextil’e çıkartma yaptı!

Son yıllarda tekstil sektöründe dünyanın önemli ülkelerinden biri olma yönünde ilerleyen Türkiye, Heimtextil Fuarı’nda da pazarının önemli aktörlerinden biri olarak yer alıyor.

Ev Tekstili ürünlerinde Türkiye’nin en çok ihracak yaptığı ülke olan Almanya’nın Frankfurt kentindeki fuara katılan Türk tekstil firmalarını ziyaret ettik. Fuarda Menekşe Tekstil San.ve Tic. Ltd. Şti Genel Müdürü Arif Seylan ile kısa bir sohbetimiz oldu. Fuara her yıl katıldıklarını ifade eden Seylan, ‘Merkezi Denizli’deki Menekşe isimiyle meşhur Havlu, bornoz, bebe nevresimi vb. üretim yapan Tekstil firmamız 250 personeli ile hizmet vermektedir’

Seylan, ’1973’den bu yana imalatımızı kendimiz yapıyoruz. İç piyasanın yanısıra, 1995 yılından itibaren dış piyasaya da açılmaya başladık. Başta Almanya olmak üzere ürünlerimizi Avrupa piyasasına ihrac ediyoruz. Ortadoğuya da yöneliyoruz. Hedefimiz, katma değeri yüksek ürünlerle ve kaliteden ödün vermeden bu kulvarda varlığımızı fuarlarla Dünyaya duyurmaya gayret ederek, yükselmeye devam ediyoruz.’dedi.

Heimtextil Frankfurt’a yalnız Türkiye’den 3 bine yakın profesyonel ziyaretçi bekleniyor.

11 Ocak 2014 tarihine kadar üreticileri, tasarımcıları, sektörün profesyonellerini ve ziyaretçilerini buluşturan uluslararası bir merkez görevi yapacak olan Heimtextil, trend sunumları ve geleceğin ev tekstili tasarımındaki gelişmelerin konuşulacağı seminer ve atölyeleriyle bir bakıma 2015 yılının da trendini belirlemiş olacak.

Perdeden Mobilya kumaşlarına, nakış tasarımlarından, termal baskılara; yastıktan, yatak takımına, duvar kâğıdı, halı, mutfak ve banyo tekstili ürünlerine kadar ev tekstilinin akla gelebilecek her yönünün yansıtıldığı Heimtextil fuarı, görülmeye değer. Fuarda iç mimari için en yeni tekstil ürünlerini ve konseptlerini sergilemekle kalmıyor, bir sonraki sezonun trendlerinin de ipuçlarını sunuyor.

Geçtiğimiz yıl 62 ülkeden gelen 2658 katılımcı firma, Heimtextil ziyaretçilerine yeni ürün ve farklı hizmetlerini sergilemiş ve Almanya’dan sonra en fazla ziyaretçi İtalya, Çin, Türkiye, İngiltere, Amerika, Fransa, İspanya, Rusya ve Polonya’dan gelmiş, Almanya dışından gelen ziyaretçiler toplam ziyaretçilerin %67’sini oluşturmuştu. Her yıl büyük bir başarı yakalayan ve dün açılan fuarın, 2014’te de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Fuara katılan heyetin içinde; Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO() Başkanı İbrahim Burkay, Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Nejdet Özer de yer alıyor. ALİ SAĞLAM/FRANKFURT/euturkhaber.com

Comments are closed.