Hessen Eyaleti Hükümeti kararını açıkladı: İslam din dersi okutulacak

DİTİB Hessen Eyalet Birliği ile Ahmediye Cemaatinin önümüzdeki 2013-14 birbirinden ayrı ilk okul birinci sınıflarda İslam din dersi okutulmaya başlanacağını kamuoyuna duyurdular.

 

Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Adalet, Uyum ve Avrupa Konuları Bakanı Jörg-Uwe Hahn ile Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nocola Beer geçtigimiz günlerde ortaklaşa yaptıkları bir basın toplatısında Hessen Eyaleti Hükümetinin Federal anayasaya uygun inanca dayalı İslam din dersinin okutulması ile ilgili nihai kararını açıklayarak, DİTİB Hessen Eyalet Birliği ile Ahmediye Cemaatinin önümüzdeki 2013-14 birbirinden ayrı ilk okul birinci sınıflarda İslam din dersi okutulmaya başlanacağını kamuoyuna duyurdular.

Bu karar, Hessen Eyaletinde yaşayan tüm Müslümanlar için tarihi nitelik taşıyor

Hessen Eyaleti Hükümetinin almış olduğu bu karar sadece DiTiB Hessen Camiası için değil Hessen Eyaletinde yaşayan tüm Müslümanlar için tarihi nitelik taşıyan, hatta orta ve uzun vadede Almanya´daki tüm Müslümanları etkileyecek önemli bir karardır. Bu karar yarım asırdan beri Almanya´da yaşayan Müslümanların kurumsal din hürriyeti alanından eşit haklara kavuşma sürecinde ciddi bir dönüm noktası olarak tarihe geçecektir.

İslam din dersi´nin okutulmaya başlanması ilgili hazılık çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

DiTiB, Hessen Eyalet Birliği Hessen Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile önümüzdeki 2013/2014 ders yılında Hessen Eyaletindeki ilkokullarda Federal Anayasanın 7.3. maddesine uygun DİTİB Hessen Eyalet Birliği ile uyumlu olarak inanca dayalı İslam din dersi´nin okutulmaya başlanması ilgili hazılık çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Bu hazırlıklar sonuçlandığında önümüzdeki 2013/2014 ders yılında yeterli öğrenci bulunabilecek bölgelerdeki ilkokul birinci sınıflarda inanca dayalı İslam din dersi okutulmaya başlanabilecektir.

İslam din dersi okutulabilmesi için en az 8 öğrenci gerekiyor.

İlgili okulda inanca dayalı İslam din dersi okutulabilmesi için en az 8 öğrenci bulunması gerekmektedir. DİTİB Hessen Eyalet Birliği ile uyumlu olarak verilecek inanca dayalı İslam din dersine Hessen Eyaleti’nde yaşayan tüm Müslüman öğrenciler katılabilecek. Aileleri DİTİB Cemaat Kütüğü‘ne kayıtlı olan ve önümüzdeki 2013/2014 ders yılında ilkokul birinci kaydolacak öğrenciler, kaydoldukları okulda bu dersin verilmesi durumunda herhangi bir kayda gerek kalmaksızın İslam din dersine kaydolmuş sayılacaklardır. DİTİB Müslüman kütüğüne kaydolmamış Müslümanların çocukları ise bu derse okula yazıldıkları andan itibaren yazılı olarak müracat ettikten sonra katılabileceklerdir. Büyük emekler sarf ederek elde ettiğimiz bu haktan, Hessen Eyaleti‘nde yaşayan Müslümanların yeterince faydalanabilmesi için, alınan bu hakkın Hessen Eyaletinde yaşayan tüm Müslümanlara duyurulmasında bilhassa değerli Türk medyasının desteğine önemli ölçüde ihtiyacı vardır. Yukarıda belirtildiği gibi önümüzdeki 2013/2014 ders yılı ilkokul birinci sınıflara kayıt yaptıran Müslüman öğrenciler arasından yeterli sayıda öğrenci kaydolan bölgelerdeki okullarda verilmeye başlanabilecek. Bunun için önümüzdeki 2013/2014 ders yılında ilkokul birinci sınıfa kayıt olacak Müslüman çocukların tespit edilmesi velilerinin bu ders için çocuklarını kaydetmeleri gerekmektedir.

Önümüzdeki 2013/14 ders yılında ilkokul birinci sınıfa kaydolacak çocuğu bulunan veliler çocuklarının DİTİB Hessen Eyalet Birliği ile ortaklaşa okutulacak inanca dayalı İslam din derine katılmalarını sağlamak için bölgelerinde bulunan DİTİB derneklerine ya da DİTİB Hessen Eyalet Birliği‘ne müracat ederek ön kayıt yaptırabilirler.

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanlığı, 2013/2014 yılında verilmeye başlanması planlanan inanca dayalı İslam din dersinin Hessen Eyaleti‘ndeki okullarda halen öğretmenlik yapan Müslüman öğretmenler tarafından okutulmasını ön görmüş ve bu öğretmenlerin tesbiti için DİTİB Hessen Eyalet Birliği‘nin desteğini talep etmektedir. Hessen Eyaleti‘ndeki okullarda görev yapan ve İslam din dersi vermek/okutmak isteyen Müslüman öğretmenlerimiz Hessen Eyalet Birliğine müracat edebilirler. Hessen Eğitim Bakanlığı‘na ya da DİTİB Hessen Eyalet Birliği‘ne müracaat eden bu öğretmenlerimiz Gießen Üniversitesi bağlı İslam İlahiyatı ve Din Eğitimi bilimi kürsüsünce ön eğitim alacak ve DİTİB Hessen Eyalet Birliği tarafından oluşturulan komisyondan İslam din dersi öğretme yeterlilik belgesi alacak. Daha sonrasında ise Hessen Eyaleti’nde ki ilköğretim okullarında inanca dayalı İslam din dersi okutmaya başlayabileceklerdir. DiTiB Hessen Eyalet Birliğinin ortaklığında okutulacak inanca dayalı İslam din dersi konusunda bilgi edinmek, talebe kayıdı konusundan müracat isteyenler ya da bu dersi vermek isteyen öğretmenlerimiz DiTiB Hessen Eyalet Birliğine:

e-Mail yoluyla: ditib.hessen.lv@googlemail.com

ya da telefonla Başkan Fuat Kurt: 0163/3431561,

Danışman Dr. Hüseyin Kurt: 0177/9762795 veya

Selçuk Doğruer´e: 0163/3431577 ulaşabilirler.

DiTiB Hessen Eyalet Birliği Yönetim Kurulu

Frankfurt/M-euturkhaber.com

Comments are closed.